ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Poruba 2:0 | JUNIOŘI: Vsetín - Přerov 2:3 | DOROST: Přerov - Olomouc 1:3

V sedmnácti v seniorském nároďáku. Velká čest, řekl Svozil. Hrát s Hronkem? Paráda

V sedmnácti v seniorském nároďáku. Velká čest, řekl Svozil. Hrát s Hronkem? Paráda
B r n o – Na Hané v Přerově vyrostl ve velký talent. V brněnské Kometě se uchytil a od loňska pravidelně naskakuje v Tipsport extralize. Teď si sedmnáctiletý Stanislav Svozil může odškrtnout další metu, které dosáhl. Poprvé v životě vyrazil na akci seniorského národního týmu. Na Karjala Cupu ve Finsku zaznamenal v jeho dresu premiérový start. Užil si zápas proti Rusům, souhru s Filipem Hronkem i tréninky s Jaroslavem Špačkem.

Jako památka na první průnik do A-mužstva reprezentace mu zůstal dres. A také vzpomínky. Ty nejlepší. „Možnost být s klukama a získat nové zkušenosti byla skvělá. Reprezentaci považuji za velkou čest. Pozvánky si vážím a jsem strašně rád, že jsem na turnaj mohl jet,“ zářil Stanislav Svozil.

Na týdny bez ledu se nechci vymlouvat

Až na o deset měsíců mladšího Davida Jiříčka měl kolem sebe samé starší spoluhráče. „Dobrý den“ je ale – jak ostatně ujistil už v rozhovoru pro hokej.cz před turnajem – nikdy nezdravil. „Všem jsem tykal. Proběhlo to úplně v pohodě, sedli jsme si,“ pochvaloval si, jak do nového kolektivu zapadl.

Hotelová „bublina“, ve které národní tým ve Finsku žil, mu problém nedělala. „Sice jsme nemohli ven, jen do autobusu a na zimák. Ale s klukama jsme byli pospolu a vždycky si nějak poradili,“ uvedl zubří odchovanec.

Svozil na tréninku seniorské repre. Foto: Suomen Jääkiekkoliitto / Finnish Ice Hockey Association

Reprezentační tréninky pro něj byly dost náročné. Tři týdny předtím se totiž vůbec nepodíval na led. Najednou na něm pobýval dvakrát až třikrát denně. „Už na začátku jsem byl trochu unavený,“ připustil. „Nechci se ale na nic vymlouvat, budu se prostě muset dostat do zápasového tempa. Za celou přípravu jsem odehrál jednu třetinu, teď tři utkání a to je zatím z mojí sezony všechno. Musím se ještě připravit, aby se mnou trenéři byli maximálně spokojení,“ prohlásil mladík, který před dvěma lety změnil působiště a z mateřského Přerova zamířil do Komety Brno.

Kvalitní zápas, slova chvály, péče od Špačka

Na Karjale zasáhl do posledního českého duelu proti Rusům, ve kterém dostali šanci všichni nominovaní juniorští reprezentanti. Ve třetím obranném páru nastoupil po boku kapitána Filipa Hronka. Když v sestavě viděl své jméno vedle jeho, vzbudilo to v něm pocit štěstí. „Byl jsem strašně nadšený, že si můžu zahrát s takovým obráncem. Hrát po jeho boku byla paráda,“ rozplýval se Svozil.

O střetu se sbornou, která na první podnik Euro Hockey Tour poslala dvacítku, řekl, měl vysokou úroveň. „Jestli připomínal juniorský hokej? Možná trochu stylem, kterým se prezentovalo Rusko. Ale jinak se to od chlapského hokeje nijak extra nelišilo,“ porovnával. „Na to, že Rusové měli tým do dvaceti let, hráli výborně,“ podotkl.

Svozil v sezoně 2017/18, tehdy ještě jako obránce přerovského mladšího dorostu. Foto: Jan Gebauer

Po zápase si s devíti juniorskými spoluhráči vyslechl od hlavního kouče Filipa Pešána slova chvály. „Ať to vypadalo jakkoliv, snažili jsme se hrát co nejlépe. Vždycky to samozřejmě může být lepší, ale trenér nám poděkoval. Řekl, že jsme odehráli dobré utkání,“ sdělil perspektivní bek.

Potěšil jej také Pešánův asistent a bývalý špičkový obránce Jaroslav Špaček. „Při každém tréninkovém cvičení se nám snažil poradit, co máme udělat lépe. Ať jsme to udělali dobře, nebo špatně. Hodně se nám věnoval, snažili jsme přiučit co nejvíce věcem,“ prozradil Stanislav Svozil.