ONLINE >>> MUŽI: Poruba - Přerov 2:1

Úkaz z líhně Zubrů se popere o dvacítky. Dám do toho maximum, slibuje Svozil

Úkaz z líhně Zubrů se popere o dvacítky. Dám do toho maximum, slibuje Svozil
P ř e r o v – Kdo jej někdy viděl hrát, musí z něj být paf. Stanislavu Svozilovi bylo letos teprve šestnáct, přesto už startoval na prestižním Hlinkově memoriálu a s reprezentací do sedmnácti let vybojoval mezi elitou bronzovou medaili. A to není to hlavní! Obránce, který běžně nastupuje se staršími, sbírá za Kometu Brno zápasy v seniorské extralize. Za své výkony se dokonce dočkal i pochvaly od samotného Jaromíra Jágra. Vlastně nejen on, ale celá organizace přerovských Zubrů, která Svozila pro velký hokej vychovala. Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Před pokračovatelem slavného klanu hokeje v Přerově teď stojí další výzva. Trenér Václav Varaďa jej zařadil do širšího kádru na domácí mistrovství světa dvacítek. U přípravného kempu ovšem nejmladší člen soupisky Stanislav Svozil zůstat nechce. „Mám velkou motivaci! Na dvacítky mám sice ještě tři roky čas, ale o místo na šampionátu se porvu. Udělám pro to maximum, i když vím, že to bude nesmírně těžké,“ říká odhodlaně odchovanec Zubrů, který za nominaci sbíral gratulace od spoluhráčů, trenérů i kamarádů.

Že dostane tak velkou šanci, vůbec netušil. Žádné indicie k ní neměl. Na soustředění ve Frýdku-Místku bude opět sdílet kabinu se staršími tvářemi. Nic, co by nezvládl. „I v áčku Komety hraji s mnohem staršími kluky. Jde to bez problému, jsem zvyklý. Doufám, že se uchytím i mezi ročníky 2000 a 2001,“ přeje si Svozil.

Spolu s ním budou o pobyt na ledě při turnaji v Ostravě a Třinci usilovat také Karel Plášek a Jan Mlčák. Další dva hráči, kteří svou kariéru nastartovali na stadionu nedaleko řeky Bečvy. „S oběma se znám už dlouho. Honza ještě celou minulou sezonu nastupoval za juniorku Komety, takže jsme spolu trávili hodně času. S Kájou je to teď na zimáku stejné,“ přikyvuje talentovaný bek, že jej jak s Pláškem, tak s Mlčákem pojí dobrý přátelský vztah.

Jaromír Jágr o Stanislavu Svozilovi

„Viděl jsem, že hrál s košíkem, ale netušil jsem, že je mu šestnáct. Je na tom velice dobře bruslařsky. U první branky, co dali, našel hráče krásně do prázdné brány. Klobouk dolů, s jakým přehledem hrál.“

S dalšími dvěma zubřími odchovanci Martinem Ryšavým a Tomášem Suchánkem zase na World Hockey Challenge v Kanadě dosáhl na třetí místo na světě. „Došli jsme si pro velký a parádní úspěch. Moc jsem si mistrovství užil. Medailí se ale nesmíme uchlácholit, je potřeba dál pokračovat v poctivé práci,“ nabádá.

V barvách Brna zatím na scéně Tipsport extraligy nastoupil do patnácti utkání, ve kterých se už blýskl svým prvním kanadským bodem. Do sbírky mu přibyl v Kladně, kde se poté dočkal ještě jedné pocty. Před novináři jej nepochválil nikdo jiný než Jaromír Jágr. „Moc mě to potěšilo, Jaromír Jágr je legenda českého i světového hokeje. Budu se muset snažit pokračovat ve svých výkonech. Pořád je tam prostor ke zlepšení – hrát lépe, sebevědoměji, zvedat se. V mužích už jsem se uchytil a teď to musím prodat,“ netají se Stanislav Svozil.