ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Třebíč 2:3 (SN) | JUNIOŘI: Přerov - Vsetín 3:1

Tohle Přerov nepamatuje! Trojice odchovanců má stříbro z mistrovství světa juniorů

Tohle Přerov nepamatuje! Trojice odchovanců má stříbro z mistrovství světa juniorů
H a l i f a x – V historii spojené s mládežnickým hokejem v Přerově byste nenašli významnější okamžik. Významnější než ten, ke kterému podle středoevropského času došlo brzy ráno na Tři krále roku 2023. Tomáš Suchánek, Stanislav Svozil a Martin Ryšavý spolu vyrůstali v jednom klubu, chodili do jedné základní školy a v modrožlutém dresu se zubrem slavili první úspěchy kariéry. Teď odchovanci Hanáků dosáhli na počin světového formátu. S českou reprezentací do 20 let vybojovali stříbro ze světového šampionátu v Kanadě.

Svozil dovedl národní tým k titulu vicemistrů světa jako kapitán a jeden z nejproduktivnějších hráčů. Za sedm zápasů nasbíral jeden gól a sedm asistencí. Před důležitým snižujícím gólem ve finále předvedl při přechodu útočné modré čáry elegantní zpracování puku patičkou.

Suchánek odchytal všechna utkání a předvedl řadu fantastických zákroků, včetně těch při obrovských šancích Kanady v bitvě o zlato. Proti javorovým listům jej nevyvedla z úchvatné formy ani nepříjemná srážka s útočícím soupeřem ve druhé třetině. Díky čtyřem gólovým přihrávkám se navíc postaral o nový brankářský rekord mistrovství. Překonal například i švédskou legendu Henrika Lundqvista.

Ryšavý si svědomitě plnil veškeré úkoly útočníka třetí řady. Jeho důraz v útočném pásmu přinesl Čechům gólové ovoce jak v semifinále proti Švédům, tak ve finále proti Kanadě. Ryšavý byl na ledě jak u vyrovnávací branky Jiříčka do sítě Tre kronor, tak u trefy Kosa, jež znamenala smazání ztráty v rozhodující konfrontaci se zámořským celkem.

Členové ročníku 2003 se stali vůbec prvními přerovskými odchovanci, kteří na oficiálním mládežnickém mistrovství světa získali medaili. V roce 2019 si společně odnesli bronz z World Hockey Challenge hráčů do 17 let, ta je však neoficiálním šampionátem.

Přerované zároveň pomohli ukončit čekání českého hokeje na cenný kov z vrcholného juniorského turnaje. Reprezentace se z něj mohla radovat naposledy roku 2005, kdy na mistrovství v amerických městech Grand Forks a Thief River Falls skončila bronzová.

Přerovské trio na bronzovém MČR starších žáků v roce 2017. 3x foto: Ronald Hansel

Suchánek, Svozil i Ryšavý působili v Přerově od přípravky, jiné kluby posílili teprve po hokejovém rozvoji na Hané. Na prvním výrazném úspěchu se podíleli v roce 2017 na mistrovství republiky starších žáků, odkud si odvezli bronz. Přerov se tehdy na stupních vítězů na celorepublikové úrovni umístil po dvanácti letech. Suchánka navíc pořadatelé vyhlásili nejlepším brankářem turnaje, Svozila zase nejlepším obráncem.

Následující sezonu trio talentů přispělo k fenomenální jízdě zubřího mladšího dorostu. Ta skončila až na mistrovství republiky, těsně pod medailovými pozicemi. Svozil s Ryšavým přijeli na závěrečné duely do Vítkovic později, staršímu dorostu totiž ještě stihli pomoci k postupu do v té době nové extraligy juniorů.

Svozil v roce 2018 zamířil z Přerova do Komety Brno. Suchánek a Ryšavý u řeky Bečvy zůstali a nadále nastupovali především za kategorii dorostu, méně často pak za juniorku. Působiště změnili v letech 2019 a 2020. Nejprve si Ryšavý plácl s Vítkovicemi, poté Suchánka zlákal Třinec. Trojlístku současně začaly chodit pozvánky do reprezentace. Před šampionátem na přelomu loňského a letošního roku v ní pomyslného vrcholu dosáhl také v Kanadě – na zmiňovaném neoficiálním mistrovství světa do 17 let před třemi lety.

Trojlístek v mladším dorostu, který to dotáhl mezi čtyři nejlepší týmy v republice. 3x foto: Jan Gebauer

V létě 2020 všichni úspěšně prošli CHL Import Draftem do kanadsko-americké Western Hockey League. Ryšavého si z šestého místa vybral klub Moose Jaw Warriors, Suchánka jako devátého v pořadí Tri-City Americans a Svozila na patnácté pozici Regina Pats. Posledně jmenovaný už měl v té době na kontě čtyři desítky startů za brněnskou Kometu v Tipsport extralize. Dosud na jihu Moravy odehrál 79 zápasů s bilancí tří branek a pěti asistencí.

O rok později se Svozil a Ryšavý dočkali i draftu do slavné NHL. Na oba ukázal Columbus – na Svozila ve třetím kole na 69. místě, na Ryšavého v sedmém kole na 197. příčce. Dva velcí kamarádi a sousedé z jedné školní lavice společně oblékli i dres přerovského A-mužstva. Výraznější stopu v něm zatím zanechal Ryšavý. Ve dvou sezonách zasáhl do 21 duelů Chance ligy, ve kterých čtyřikrát skóroval a na šesti gólech se podílel nahrávkou. Svozil za Zubry naskočil třikrát v ročníku 2020/21, premiérovou brankou se blýskl v hanáckém derby proti Prostějovu.

Suchánek si naopak vyzkoušel, jaké to je mezi muži chytat proti Přerovu – v barvách třinecké farmy Frýdku-Místku. V seniorském celku Zubrů se ale předtím přece jen objevil. Na začátku srpna 2019 hájil přerovskou branku polovinu domácího přípravného utkání proti Opavě.

Tři kamarádi, spolužáci ze Základní školy Želatovská a spoluhráči se v juniorském národním týmu sešli už loni během léta. V nezvyklém termínu se mistrovství světa dohrávalo kvůli pandemii koronaviru, která ho v tradičním čase předčasně ukončila. Tehdy z toho byly ještě nepopulární „brambory“. Teď – po prvních dnech roku 2023 – je už ale všechno jinak.

Spolu s přerovskými odchovanci získal stříbrnou medaili také brankář Daniel Král, který u Zubrů působí prostřednictvím střídavých startů z extraligového Liberce. Král celý turnaj plnil roli dvojky a kryl záda Suchánkovi.

Tomáš Suchánek chytal za A-tým Zubrů zatím pouze jednou, v létě 2019. Foto: Hana Butcher

Stanislav Svozil vede kotouč při zápase Chance ligy mezi Přerovem a Litoměřicemi. Foto: Martin Voltr

Martin Ryšavý si dosud poslední duel za MEO připsal na ZUBR Cupu 2021 proti Nitře. Foto: Jan Gebauer
×
Dnes v 16:00 | Jun.
HC ZUBR Přerov
VHK ROBE Vsetín