ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Třebíč (středa 18:00) | JUNIOŘI: Přerov - Poruba (čtvrtek 18:00) | DOROST: Šumperk - Přerov 3:2

Slovinský tvrďák, co odkoukal rituál s Alpou. Do Přerova se po roce vrací Rok Macuh

Slovinský tvrďák, co odkoukal rituál s Alpou. Do Přerova se po roce vrací Rok Macuh
P ř e r o v – První posila pro sezonu Chance ligy 2022/23! Za Přerov bude znovu nastupovat Rok Macuh. Pětadvacetiletý slovinský útočník působil u Zubrů v předminulém ročníku, loni hrál za konkurenční Šumperk. Na ledě se nebojí rozdávat tvrdé hity a pouštět se do šarvátek. Svazový skills kouč Vít Černohous jej označil za druhého Jiřího Goiše. Kromě důrazu dokáže Macuh také sbírat klíčové body. Během baráže o druhou nejvyšší soutěž proti Táboru se blýskl hattrickem.

„S Hanym (Pavlem Hanákem – sportovním manažerem, pozn. red.) jsme v průběhu loňské sezony zůstali v kontaktu. Na konci sezony mě pak oslovil, jestli bych se nechtěl vrátit. Měl jsem i jiné nabídky, ale hned jsem věděl, že chci jít do Přerova,“ říká plynule česky Macuh, který ale vlastní pouze občanství Slovinska. To české nepotřebuje, jazykové znalosti ale plánuje potvrdit certifikátem z češtiny.

Rodák z Mariboru neoblékne dres se zubrem poprvé. V listopadu 2020 si jej Hanáci vytáhli z Nového Jičína, druhou ligu tehdy předčasně ukončil koronavirus. Netrvalo dlouho a Macuh si v Přerově vysloužil smlouvu. Při svém druhém startu vstřelil Sokolovu premiérový gól v Chance lize. Navíc vítězný. Do vypadnutí ve čtvrtfinále play-off s Porubou naskočil ve 24 zápasech s bilancí dvou branek a deseti asistencí.

Video prvního gólu Roka Macuha v Chance lize i za Zubry najdete přibližně v čase 00:12.

Rituál s Alpou

V modrožluté kombinaci ožil, hokej si podle slov v podcastu 1. Liga, taky liga užíval naplno. Fanoušci jej sice nemohli vidět naživo, mnohé z nich ale zaujal i u obrazovek. Výbušnou povahou a nekompromisní hrou plnou tvrdých střetů a tlaku do brány. Od tehdejšího spoluhráče Radka Čípa pak v přerovské kabině odkoukal zvyk, který praktikuje dodnes. Před každým utkáním vezme chránič na zuby a vydezinfikuje ho Alpou.

Před rokem se upsal jinému klubu z Olomouckého kraje – Šumperku. Drakům pomohl k záchraně v Chance lize, podílel se na ní deseti trefami a třiadvaceti gólovými nahrávkami. Zazářil především při druhém duelu baráže, ve kterém do sítě Tábora nasázel hattrick. „Vždycky chci hrát za tým s ambicemi. Šumperk měl jasnou ambici udržet se v soutěži. Věděl jsem, že dostanu hodně prostoru a pomůže mi to,“ komentuje centr, který na prvoligové úrovni prošel ještě Havířovem a v extralize dvanáctkrát nastoupil za Olomouc. Právě v Olomouci dlouhodobě žije, do MEO Arény to tak nebude mít daleko.

V Šumperku nosil na drese číslo 47, které v Přerově neodmyslitelně patří k Jiřímu Goišovi. Právě k němu bývá někdejší hráč mládeže rakouského Klagenfurtu přirovnáván. Loni zmínil podobnost mezi oběma útočníky trenér mladých Zubrů a skills kouč Českého hokeje Vít Černohous. „Rok je podle mě druhý Goišák.“ „Chci ukázat, že kromě hry do těla umím stejně jako Jirka hrát s pukem a dát gól,“ reaguje Rok Macuh, který při předchozí přerovské štaci poznal Goiše ve společném útoku.

„Rok je typem důrazného útočníka, který ale umí i sbírat kanadské body. Minulou sezonu měl výbornou a svou hru ještě posunul. Jsme rádi, že jsme se domluvili a vrací se k nám,“ uvádí k příchodu šikovného Slovince sportovní manažer Zubrů Pavel Hanák.

Rozhovor s Rokem Macuhem vám přineseme ve středu