ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Poruba - Přerov 1:2 (SN) | JUNIOŘI: Třinec - Přerov 6:4 | DOROST: Přerov - Olomouc 3:0

Šestý ročník ZUBR Cupu je za dveřmi. Přerov v něm čeká Vsetín, Zlín a Trenčín

Šestý ročník ZUBR Cupu je za dveřmi. Přerov v něm čeká Vsetín, Zlín a Trenčín
P ř e r o v – Téměř pětiměsíční zápasový půst je pro přerovský hokej minulostí. V minulém týdnu dostali v přáteláku první příležitost mladí hráči, kteří zabojovali o místo v sestavě na ledě Frýdku-Místku. Hned ke čtyřem dalším zápasům však svěřenci Roberta Svobody a Petra Dočkala nebudou muset cestovat nikam. Odehrají je totiž na vlastním ledě, přičemž třikrát po sobě budou zápolit také v rámci šestého ročníku tradičního ZUBR Cupu. Cesta za obhajobou vede přes týmy Vsetína, Zlína a slovenské Dukly Trenčín.
HC ZUBR Přerov - VHK ROBE Vsetín
HC ZUBR Přerov - VHK ROBE Vsetín
čtvrtek 18.8. 18:00
MEO Arena Přerov

S výjimkou roku 2020, kdy se příprava přerovských hokejistů provázala s Generali Cupem, se v MEO Aréně koná ZUBR Cup již od roku 2016. Premiérový ročník patřil právě Přerovu, o rok později se radoval Zlín, jenž na seznamu účastníků nechybí ani letos a po čtyřech letech se pokusí turnaj ovládnout potřetí. Své vítězství v turnaji si v roce 2019 vybojoval také Vsetín, který spolu s trenčínskou Duklou uzavírá čtyřčlennou skupinu.

Vítězové ZUBR Cupu: Přerov (2016, 2021), Zlín (2017, 2018), Vsetín (2019)

S jedním z největších rivalů – Vsetínem – se Zubři takřka pravidelně potkávají už téměř čtrnáct let, tedy od obrození vsetínského hokeje v roce 2008. Ten se po devíti letech ve druhé lize vrátil mezi profesionály a letos bude svádět prvoligové souboje s Hanáky už v šestém ročníku za sebou. Nutno podotknout, že během ještě kratší anabáze v Chance lize stihl Vsetín vybojovat výraznější úspěchy než Přerované. Ze čtyř play-off končil dvakrát v semifinále a loni až těsně před branami baráže s Jihlavou po šesti zápasech. Naopak MEO šest sérií nepřetavilo v postup přes čtvrtfinále ani jednou.

Už loni se Valaši řadili k jedněm z adeptů na postup do extraligy a nejinak by tomu mělo být i letos. Proto přivedli několik posil a náhrad za odcházející hráče. Talentovaného gólmana Jakuba Málka nahradí „oblíbenec“ přerovských fanoušků, Rus Maxim Žukov. V řadě před ním se pak bude objevovat matador Ondřej Němec. Ten po neoslnivé sezoně Zlína oblékne zelenožlutý dres znovu po sedmnácti letech. Novinkou bude Fin Riku Sihvonen, jenž loni v dresu Litoměřic ovládl ligové statistiky střelců, nahrávky opanoval ze stejného mužstva zase Roman Přikryl. Další jména jako dvojice Pavlů Jenyše a Klhůfka dává najevo, že Vsetín bude minimálně papírově disponovat jedním z nejsilnějších útoků v soutěži.

Už nejen soupeř na domácím turnaji

Zlínští ševci byli až do postupu Olomouce po dlouhé roky geograficky nejbližším extraligovým celkem k Přerovu. Logicky se tak mezi oběma kluby narýsovala užší spolupráce, ze které těžily především kariéry talentovaných hráčů. Právě přes dospělácký dres Přerova a následně i Zlína prošli (procházejí) například David Šťastný, Darek Hejcman či obránci Jakub Ferenc, Martin Novotný nebo posledně Mikuláš Zbořil. Oboustranně prospěšné vztahy Zubrů s Berany ale nyní vystřídá konkurence. V posledních sezonách se totiž pod tradičním hokejovým klubem extraligová židle výrazně kymácela, což vyústilo v nevyhnutelný sestup po dlouhých 42 letech.

Právě první dva představení soupeři, Zlín a Vsetín, by měli platit za hlavní tahouny Chance ligy a za největší konkurenty v boji o extraligovou příslušnost. V 90. letech oba celky ozdobily český hokej dvěma finálovými derby a při pohledu na soupisky se klidně může stát, že jim po 24 letech opět bude patřit samotný závěr sezony. Zlínu totiž zůstalo hned několik opor z minulého ročníku. Brankář Libor Kašík si půjde patrně pro trofej nejlepšího gólmana, obranu zase táhl Daniel Gazda. Za hvězdy pak budou platit útočníci Antonín Honejsek, Francouz Valentin Claireaux či veteráni Pavel Kubiš s Bedřichem Köhlerem. Návrat ohlásil také Jiří Ondráček a přišel kanonýr Petr Mrázek nebo Jakub Illéš. Nejnabitější soupisku tak nutno hledat ve Zlíně.

Další slovenská účast

Každým rokem se příprava přerovských hokejistů obměňuje a stejně tak nezůstává stejné ani složení startujících na ZUBR Cupu. V posledních letech se Přerov v přátelských zápasech poměřuje také s týmy ze Slovenska. V MEO Aréně už se představila například Žilina, Nové Zámky, či loni naposledy Nitra s Liptovským Mikulášem. Letos se pak Zubrům postaví tradiční slovenský klub Dukla Trenčín. Ta ovládla federální soutěž v sezoně 1991/1992 a na kontě má i tři tituly ze samostatné soutěže východního souseda. Poslední trofej Trenčína už však letos „oslavila plnoletost“ a uplynulé sezony Dukly příliš nenaznačují, že by se měla vrátit na výsluní.

Tým trenéra Róberta Dömeho, jenž si střihl i několik zápasů v NHL, tvoří vedle Slováků hned ze třetiny cizinci. Například post jedničky v brance bude po probíhajícím turnaji v Las Vegas zastávat Kanaďan Connor LaCouvee. Už dříve se k týmu připojily legionářské dvojice z Lotyšska (Frenks Razgals, Patriks Ozols) a Švédska (Joakim Thelin, Nicklas Heinerö), které mají nahradit cizince táhnoucí Trenčín v minulé sezoně. Z pěti nejproduktivnějších hráčů loňska zbyl totiž Trenčínu pouze Marek Valach, na západě Slovenska tak budou doufat, že si obměněná kabina v přípravě „sedne“.

Online vstupenky

Vstupenky na všechny zápasy Zubrů v rámci turnaje ZUBR Cup si můžete pořídit s předstihem. Rychle a z pohodlí domova je zakoupíte v online systému