ZÁPASY ONLINE ► JUNIOŘI: České Budějovice - Přerov 9:0

Radomír Kužílek: Chceme mládež v Přerově pozvednout na úroveň špičkových klubů

Radomír Kužílek: Chceme mládež v Přerově pozvednout na úroveň špičkových klubů
P ř e r o v – Se začátkem letní přípravy na novou sezónu 2013/2014 se v mládežnickém hokeji HC ZUBR Přerov událo několik změn. Tou nejvýraznější je bezesporu angažování zkušeného trenéra Radomíra Kužílka, který se stal hlavním koučem mladšího dorostu. Jeho práce v klubu ale běží také na nově vytvořené pozici sportovního manažera mládeže, ze které dohlíží na týmy od těch nejmenších hokejistů až po starší dorost. S Radomírem Kužílkem, který poslední tři roky působil ve Spartě a do Přerova se vrátil po sedmi letech, nabízíme rozhovor.

Profil Radomíra Kužílka

Narozen: 22.7.1971, Vzdělání: SŠ gymnázium Olomouc - Hejčín (1989), specializace matematika - fyzika, absolvent trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze - specializace lední hokej (1996).

Trenérská licence: A - mezinárodní. Trenérské stáže: Tampere, Helsinky (FIN, 2001), Stockholm (SWE, 2004), Halifax (CAN, 2006), Vancouver (CAN, 2009), Toronto (CAN, 2010).

Zkušenosti z ČR: 1984 - 1987 HC Olomouc (od roku 1989 profesionální trenér mládeže, všechny kategorie, ELH dorostu, vedoucí trenér ST), 1997 - 1998 HC Bohemex Trade Opava (hlavní trenér, ELH juniorů), 1997 - 2002 HC Oceláři Třinec (vedoucí trenér SCM, sportovní manažer mládeže), 1997 - 2001 juniorské reprezentace (ČR 16 - 18), 1997 - 2010 spolupracovník ČSLH (výběry ČR 16, pozorovatel ČSLH), 2002 - 2003 HC Havířov Panthers (hlavní trenér ELH mužů), 2003 - 2005 HK Jestřábi Prostějov (sportovní manažer, hlavní trenér 1. liga mužů, sekretář mládeže), 2006 - 2009, HC ZUBR Přerov, HK Mladí Draci Šumperk (hlavní trenér ELH mladšího dorostu), 2009 - 2013 HC Sparta Praha (hlavní trenér ELH mladšího dorostu).

Trenér ledního hokeje se zkušenostmi z českých soutěží, juniorských reprezentací České republiky a trenér mládežnických týmů se zkušenostmi ze Švédska, Finska, USA, Kanady a České republiky. Organizátor mezinárodních hokejových turnajů a letních kempů mládeže. Spolupracovník Kanadské hokejové federace. Od roku 2004 zástupce touroperátora Kanadské hokejové federace Mike Moore Sports Tour pro Evropu (zajišťování pobytu kanadských týmů ve střední Evropě, organizace turnajů, kempů a soustředění). Od roku 1997 organizace mezinárodních letních sportovních kempů pod názvem Československá hokejová škola.

S jakým cílem se po téměř osmi letech vracíte zpět k přerovskému hokeji?
Mým hlavním cílem je přivést mládežnický hokej v Přerově na úroveň špičkových českých klubů, které patří ve výchově mládeže mezi elitu a zavést do něj řadu prvků, které fungují v Akademiích ČSLH. Je zde velmi početná základna, díky níž si přerovská mládež zlepšení rozhodně zaslouží. To znamená, že v žákovských kategoriích bychom rádi doplnili a vylepšili program týmů a v kategoriích mladšího a staršího dorostu se dostali stabilně do extraligových soutěží s týmy, založenými na drtivé většině vlastních odchovanců. Prvořadým úkolem je ale výchova všech hráčů a připravit zajímavý a přitažlivý program pro celé hokejové rodiny mladých Zubrů.

Změnilo se něco v Přerově od doby vašeho tehdejšího působení?
Musím říct, že v Přerově se za poslední roky s mládeží hodně zapracovalo, a je to vidět. Jsou tady velmi dobře postavené třídy, hlavně co se týká počtu hráčů. V rámci Olomouckého kraje je Přerov s počtem hráčů nejsilnějším klubem a chtěl bych také pracovat na tom, aby se tato síla v budoucnu ještě zvětšovala. Výborně funguje spolupráce se Základní školou Želatovská, kde chceme společně připravit program pro celý osmiletý cyklus výchovy hráčů, doplněný o soustředění, kempy, školy v přírodě, zájezdy, sportovní víkendy a další.

Co bylo první věcí, na které se po vašem příchodu začalo nejvíce pracovat?
První věcí, kterou jsme se snažili zlepšit, je všeobecná informovanost pro trenéry, hráče, jejich rodiče i další příznivce. Na webových stránkách klubu si proto již všichni mohou o činnosti mládeže přečíst spoustu informací. Během posledních dnů a týdnů jsme na tomto hodně pracovali a sekce mládež se na oficiálních stránkách velmi změnila.

Jaké novinky mohou očekávat například hráči, kteří oblékají modrožlutý dres se Zubrem na hrudi?
U mládežnických kategorií doplňujeme program různými individuálními tréninky. Během sezóny je budeme mít rozdělené pro brankáře, obránce i útočníky a chceme pořádat také tréninky zaměřené na bruslení. Dále do naší činnosti zavedeme celoroční kondiční přípravu. Pod vedením hlavního kondičního trenéra Vladimíra Kočary bude pracovat tým specialistů na gymnastiku, atletiku, bojové a silové sporty nebo aerobik. Tento tým povede s trenéry ledního hokeje celoroční kondiční přípravu, což významně doplní herní rozvoj všech hráčů.

Jednou z novinek byl už květnový kemp v Ostravě. V těchto akcích budete dál pokračovat?
V těchto aktivitách chceme nejen pokračovat, ale navíc je dál rozvíjet. Rodiče dosud s hráči museli cestovat na kempy přes celou republiku, protože klub jim je nenabízel. Začali jsme tím víkendovým kempem v Ostravě a příští rok chceme uspořádat minimálně dva. V našich plánech máme také letní kemp a letní školu bruslení, takže sezónu zahájíme již na začátku srpna. Připravený je i plán na rozvoj krajského tréninkového centra. Je otázkou, jak se dohodneme s dalšími kluby Olomouckého kraje. Týmy mladších a starších žáků by měly díky tomu nadstandardní program mimo svůj domácí klub, doplněný různými turnaji, zájezdy a dalšími akcemi mezinárodních rozměrů.

Přerovský klub bude letos pořádat velké množství mezinárodních turnajů napříč všemi kategoriemi. Co všechno se chystá v tomto směru?
Kalendář turnajů je celoroční a měl by se do budoucna opakovat. Tímto chceme docílit velké prestiže, aby se mohli naši hráči potkávat i se soupeři klubů zvučných jmen. Kontakt se zahraničím je v začátku naší práce dalším úkolem. Už dnes se bavíme se zahraničními kluby a máme připraveny k podpisu smlouvy o spolupráci. Jeden klub je ze Švýcarska, druhý ze Švédska. Smlouva nám umožní například výměnu trenérů formou stáže, vzájemnou účast na turnajích nebo různé výměnné pobyty pro hráče. Dále budeme spolupracovat s Kanadskou hokejovou federací. Ta nám také nabízí možnost posílání týmů na turnaje nebo možnost našim dětem, zúčastnit se zájezdů do Kanady. S ní budeme spolupracovat i na možnostech podpory. Již jsme přes Tomáše Kundrátka oslovili hráčskou asociaci NHL s žádostí o doplnění výstroje pro mládež, abychom mohli v Přerově využívat dostatečně vybavený sklad.

Vraťme se nyní už zpátky do Přerova. V závěru loňské sezóny jste vedl starší dorost, který se nakonec neudržel v extralize. Není to škoda, navíc když mladší dorost do ní postoupil?
Já jsem ke staršímu dorostu přišel na poslední chvíli. V den mé dohody s klubem, se hrálo klíčové utkání s Ústím nad Labem, které jsme bohužel nezvládli. Následující dva zápasy jsme pak sice vyhráli, ale doma s Porubou už potom šlo o všechno a na nás padla smůla v podobě dvou vlastních gólů. Když se ale podívám na soupisku staršího dorostu, tak pro účast v novém ročníku extraligy, bychom museli tým znovu z poloviny doplnit cizími hráči. To není v koncepci klubu a ani jsme tak dál jít nechtěli. Extraligu nechceme hrát za každou cenu, pouze v případě, že v týmu budou převažovat naši hráči. Na jednu stranu je tedy sestupu škoda, ale přerovský hokej čeká v mládeži dobrá budoucnost, protože kvalitních hráčů je zde dostatek.

Řada z nich ale klub opouští a dává přednost lákavým nabídkám z okolí. Lze s tím něco dělat?
Samozřejmě nikomu nechceme bránit, jsme tady od toho, abychom hráče vychovávali. Výsledkem dobré práce trenérů je to, že řada odchovanců hraje v nejvyšších soutěžích v klubech po celé republice. Na druhou stranu ale chceme pracovat na tom, aby nám kvalitní hráči neodcházeli a Přerov měl alespoň dvě mládežnické soutěže extraligové. Myslím si, že tento region má na to, aby tomu tak skutečně bylo. Hráčům, kteří odejdou do špičkových extraligových klubů, chceme maximálně pomáhat v jejich kariéře a vytvořit jim atmosféru a pocit, že doma jsou v Přerově, tak aby se mohli vždy domů vracet, trénovat či jen tak pobýt se svými bývalými spoluhráči. I pro tyto hráče připravujeme akce, tak aby se zde v Přerově stále cítili doma.

Přerovský klub pořádá i řadu doprovodných akcí. Příkladem může být Dětský den nebo Sportovní den ZUBRA. Plánujete něco podobného i do budoucna?
V tomto směru udělal klub za poslední dobu obrovský a velmi významný pokrok. Je to jeden z nejlepších klubů, který takové mimohokejové akce pro děti připravuje. Ať už je to Dětský den, Sportovní den ZUBRA nebo Akademie Základní školy Želatovská. To je jeden z hlavních důvodů, proč je v Přerově členská základna tak početná. My tyto akce chceme do budoucna rozšiřovat, abychom do hokeje zatáhli nejen samotného hráče, ale také rodiče, sourozence, prostě celou rodinu. Na základě vynikající spolupráce se Želatovskou školou, chceme vytvořit program a prezentovat jej tak, aby rodiče věděli, čím vším hráč od první až po devátou třídu projde. Pořádáme různé výlety a soustředění, takže je neustále zajištěn sportovní rozvoj hráče.