ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Frýdek-Místek - Přerov 5:1

Pro Klimeše jsou Vítkovice ideální, dvojici Petrásek – Postava věříme, říká Jiří Sklenář

Pro Klimeše jsou Vítkovice ideální, dvojici Petrásek – Postava věříme, říká Jiří Sklenář
P ř e r o v – Celkem tři muži se v minulém ročníku postavili do brankoviště Zubrů. Každého z nich potkal jiný osud, minimálně jedno ale měli společné. Trenéra Jiřího Sklenáře. Ten se pustil do jejich hodnocení. V rozhovoru mluví také o novém angažmá Lukáše Klimeše, pendlování Michala Postavy mezi kluby a soutěžemi či o tom, jaké problémy by měly přestat trápit Michaela Petráska.

O loňské sezoně Lukáše Klimeše…
Původně jsme nepočítali, že Lukáš u nás bude. Minimálně ne tak často, jako to bylo na konci sezony. Bohužel pro něj se situace v Brně vyvinula, jak se vyvinula. Nemohli jsme za to my, ani on. Do Vánoc si procházel složitějším obdobím. Všechno si musel srovnat v hlavě. Když se k nám v závěru ledna vrátil napevno, šlo vidět, že je klidný a smířený s průběhem sezony. Stal se velkou posilou a výraznou postavou našeho týmu. S Petym i Postym se znají už několik let, byla radost s nimi pracovat.

O loňské sezoně Michaela Petráska…
Pety odvedl velký kus práce. V řadě zápasů, kdy jsme herně opravdu nevypadali dobře, nám dával šanci na zisk bodů. Škoda zdravotních problémů, které měl během podzimu, pro mužstvo byla jeho absence velkým oslabením. Po Novém roce pak podával vynikající výkony a společně s Klímou utvořili opravdu silnou brankářskou dvojici.

S Lukášem výborně spolupracovali. Na konci sezony se pak perfektně ujal své role ve prospěch týmu. Pro mě osobně je důležité, že se neustále chce zlepšovat a svým přístupem posouvá i ostatní. Jsme rádi, že jej tady budeme mít i další sezonu.

O loňské sezoně Michala Postavy…
Míša opět udělal pokrok oproti předchozímu roku. Zase o něco dospěl, posunul se gólmansky. Pomohly mu také starty za reprezentaci do dvaceti let. Co se týče Přerova, sezona se pro něj nevyvíjela úplně dobře. Spadl nám sem Lukáš Klimeš a branka je jenom jedna. Měl to trochu složitější. Pak chytal i za Kopřivnici, která jej původně chtěla na jeden zápas. Nakonec to ale dopadlo tak, že jej chtěla na každé utkání – včetně celého play-off. Tehdy už jsme ale před druhou ligou upřednostnili přerovskou juniorku. Také tam patřil mezi klíčové postavy týmu. Nebylo to pro něj vůbec jednoduché. Jít z vyšší soutěže do nižší je náročné, kór ještě do nižší juniorské ligy. Posty se s tím ale popasoval dobře. Z mého pohledu měl povedenou sezonu. Věřím, že na další sezonu už si v Přerově vybojuje trvalé místo a s Míšou Petráskem vytvoří stabilní a kvalitní brankářskou dvojici.

O Klimešově rekordu…
Povedl se jednak díky jeho nastavení hlavou. Dobře připravený byl jak po mentální, tak po fyzické stránce. S trenéry jsme se dohodli, že Klíma play-off začne. Ne, že by to Míšovi Petráskovi proti Jihlavě nešlo, ale v základní části proti ní dvakrát střídal. Klíma nakonec odchytal celou sérii. Musím říct, že ve čtvrtfinálových zápasech vypadal výborně. Třeba ve druhém utkání v Jihlavě jsme nebyli lepší, ale Lukáš nás držel až do prodloužení.

O Petráskově zářijovém zranění…
V prodloužení domácího zápasu se Vsetínem zlikvidoval velkou šanci. Soupeř mu ale špičkou hokejky chytl o košík lapačky. Bohužel má trochu horší ramena. Po sezoně byl však na operaci a problém by se měl vyřešit. Už by se to tak nemělo opakovat.

Když se pak vrátil z marodky, zdraví jej nelimitovalo. Párkrát sice střídal, ale ne kvůli tomu, že by chytal špatně. Jednou jsme jej vytáhli po dvou gólech, jednou ve Vrchlabí za stavu 0:4, kdy jsme v první třetině byli opravdu tragičtí. Celou sezonu podával stabilní výkony. Ke konci sezony měl sérii, během které nás držel. Potřebovali jsme mít v zápasovém zápřahu oba brankáře. Točili jsme je buď podle soupeřů, nebo po dvou až třech utkáních. Nehledě na to, že jsme měli hodně dohrávek. Rotace byla potřeba i kvůli únavě. Pro gólmana je taková situace občas trochu složitější, ale musí si s ní poradit.

O prohrách, které šly za brankáři…
Trenér brankářů vždycky stojí za brankáři. Ale že by šla nějaká letošní prohra vyloženě za gólmanem, to ne. Naopak, brankáři nás dlouho drželi ve hře. Díky nim jsme nebyli v tabulce ještě níž. Po výměně trenérů a po Novém roce jsme odehráli spoustu zápasů, ve kterých jsme získali bod, dva. Šlo se do prodloužení nebo nájezdů, přitom jsme nebyli lepším týmem. Je to právě zásluha gólmanů. Na Chance ligu mají jednoznačně kvalitu, kterou v sezoně potvrzovali. Navíc se i posouvali.

O řešení příštího Klimešova působiště…
Neprobírali jsme přímo, kam chce jít. Řešili jsme, jak na tom je, jak má v plánu příští sezonu. Byl to jeden z důvodů, proč už byl v lednu vyklidněný. Vítkovice měl předjednané. Pomohlo mu to a pak odváděl výkony, jaké odváděl.

O Klimešově odchodu do Vítkovic…
Věřím, že mu pomůže, aby pravidelně chytal extraligu. Teď vidíme, jak se přechod do Vítkovic povedl Aleši Stezkovi. Pokud je porovnáme, v rámci Chance ligy šlo o srovnatelné gólmany. Klíma byl možná ještě o kousek lepší. Ve Vítkovicích navíc od nové sezony trénuje brankáře Martin Falter. Lukáš jej zná z Brna a naopak. Podstatné pro něj také je, že odešel z organizace Komety. Tam už jej měli v určité škatulce. Za mě mu dostatečně nevěřili, navzdory potenciálu, který v sobě má. Vítkovice mohou Klímovi jednoznačně pomoci k posunu v kariéře. Doufám, že v prosinci nebude zpátky u nás (zasměje se) a v Ostravě se prosadí do dalších let. Řekl bych, že si vybral ideální klub. I kvůli hernímu stylu, Vítkovice hrají hodně do defenzívy. Věřím, že se prosadí.

O Postavových startech ve čtyřech soutěžích…
Přiznávám, že to byl extrém. Museli jsme reagovat na nastalou situaci. Pro Michala nebyla ideální, ale popral se s ní velice dobře. Když teď zažije standardní stav jeden tým – jedna kabina, ne iks kabin, jeho vývoj bude ještě strmější než dosud.

O přesunech Postavy mezi soutěžemi…
Posty byl v juniorce Komety napsaný do doby, než získala jistotu záchrany. Domluvili jsme se, že pak budou v Brně víc nasazovat svoje gólmany. Míšu nešlo zároveň zapsat na soupisku áčka Přerova, brněnské juniorky a druholigového mužstva. Tři řádky mít nemohl, taková jsou administrativní pravidla. Jakmile pomohl Kometě k záchraně, hledali jsme angažmá ve druhé lize. Zájem projevila Kopřivnice. Protože ale nevěděli, co od něj mají čekat, vzali jej napřed na jeden zápas. V něm porazili Nový Jičín, což je pro ně něco jako pro Přerov utkání s Prostějovem. Posty si v Kopřivnici udělal obrovské jméno. Kdyby naše juniorka nehrála play-off, chytal by vyřazovací boje ve druhé lize.

O brankářích na střídavé starty z extraligy…
Musíme být krytí, kdyby se náhodou někdo zranil. V áčku máme sice pod smlouvou ještě Petra Žurka, ten ale bude chytat za naši juniorku, možná i někde v juniorské extralize. Střídavý start budeme řešit, konkrétní jméno zatím domluvené nemáme.

Jako jedna z variant se samozřejmě nabízí Lukáš Klimeš, ale další máme pořád otevřené. Brankáře z extraligy bychom brali spíš jako doplnění. Věříme, že dvojice Petrásek – Postava je na Chance ligu dostatečně silná.