ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Vsetín (ODLOŽENO) | JUNIOŘI: Přerov - Warriors Brno (pátek 18:00) | DOROST: Vsetín - Přerov (čtvrtek 19:15)

Přerov mi vrátil chuť do hokeje, gólmanům hodně pomáhá, chválí vítěz extraligy Kacetl

Přerov mi vrátil chuť do hokeje, gólmanům hodně pomáhá, chválí vítěz extraligy Kacetl
O l o m o u c – Po sedmi letech vychytal extraligové prvenství brankář, který sezonu začal v první lize. Ondřej Kacetl na sebe pořádně upozornil v Přerově. Zubři, k nimž doputoval z Komety Brno, mu do žil vlili čerstvou krev. Pobyt v brankovišti při zápasech, tréninky, chvíle v kabině, to všechno si na východě hanáckého regionu užíval plnými doušky. Výběr trenérů Kočary, Grofa a Sklenáře držel parádními zákroky na vlně úspěchu. Šlo o důležitou zápletku, která v jeho letošní hokejové pohádce předznamenala šťastný konec. Co šťastný, přímo snový! S Třincem to dotáhl až ke zlaté medaili a trofeji pro českého mistra.

„Přerov mi hodně pomohl,“ nezastírá Kacetl. „Díky němu jsem se mohl ukázat a dostat se výš. Dařilo se celému týmu i mně samotnému. V návaznosti na to si mě všiml Třinec a vytáhl si mě nahoru,“ přibližuje.

Přerovský klub, kam z brněnské Komety zamířil loni v létě, znojemského rodáka a odchovance dost překvapil. „Panuje v něm rodinné klima, jsou tam velice dobré vztahy, kolektiv i zázemí. O hokej se starají perfektní lidé, dávají do toho všechno. V Přerově jsem byl velice spokojený,“ nešetří pozitivy.

Během angažmá u Zubrů vládl brankářským statistikám Chance ligy. Za devět zápasů si vypracoval nejlepší úspěšnost zákroků, průměr inkasovaných branek na zápas i počet vychytaných nul. „Jestli mi to zvedlo sebevědomí? Rozhodně!,“ má jasno.

Těšil jsem se na každý zápas

Není se čemu divit. Sezonu předtím chytal za Pardubice naposledy 10. ledna. Mezi třemi tyčemi si to příliš neužil ani po příchodu do Brna. „Dostal jsem příležitost v necelých dvou utkáních (Kacetl v přípravě odchytal dohromady 70 minut – pozn. red.) a hnedka jsem byl poslaný do Přerova,“ vzpomíná.

První start za Hanáky pro něj byl náročný. Souboj Generali Cupu na ledě Vítkovic ale zvládl, inkasoval jediný gól. „Už jsem věděl, že je to super. Těšil jsem se na každý další zápas, chtěl jsem chytat za Přerov. Kluci mi pomáhali, strašně mě to tam bavilo,“ přiznává.

Posléze jej Kometa poslala k Zubrům nastálo. Kacetl to tak do zaměstnání měl kousíček, bydlí totiž v Olomouci. „Jezdili jsme celá banda. Já, ‚Štefíno‘ (Jan Štefka), ‚Hraboš‘ (Josef Hrabal), ‚Rocky‘ (Rok Macuh), potom i ‚Šousty‘ (Tomáš Šoustal). Bylo to super,“ usmívá se třicetiletý maskovaný muž.

Vynachválit si nemohl také komunikaci s přerovskými trenéry. „Šlo to jedním slovem: na výbornou. V Přerově byla obrovská sranda, hokejem jsem se tam bavil a hrozně si to užil. Výrazné plus bylo, že se nám dařilo,“ připomíná Kacetl, jenž modrožlutým pomohl k sedmi výhrám z devíti duelů.

Odchod mě v tu chvíli mrzel

V prosinci změnil působiště, Brno jeho hráčská práva převedlo do Třince. Přesun k Ocelářům pro něj znamenal novou výzvu. Z Přerova však odcházel zrovna v tom nejlepším. Posledních šest střetnutí, do nichž za Zubry zasáhl, skončilo vítězstvím. „V tu chvíli mě mrzelo, že odcházím. V Přerově se mi líbilo, panovala spokojenost. Díky Přerovu jsem měl z hokeje po delší době radost – při zápasech, na tréninku, v kabině. Prostě všude,“ zdůrazňuje.

„Bylo mi to líto. Pohoda jako v Přerově se naskytne málokdy. Laďa Kočara mi každopádně řekl: ‚Teď tě čeká práce, užij si to a makej.‘ Měl naprostou pravdu. V Třinci to bylo také super. Práce opravdu čekala. Jsem rád, že si mě Třinec vytáhl.“

V třinecké organizaci Ondřej Kacetl nastoupil do devatenácti střetnutí základní části. Osmnáct jich připadalo přímo na Oceláře, jedno na jejich farmu – prvoligový Frýdek-Místek. Jeho výkony však nebyly tak excelentní jako na Hané. „Při příchodu do Třince jsme měli zrovna slabší období, kdy se moc nedařilo dávat góly ani vyhrávat. Ani my gólmani jsme týmu nepomáhali tak, jak se od nás čekalo,“ zdůvodňuje bývalý brankář Hradce Králové, Havlíčkova Brodu či Jihlavy, proč si statisticky pohoršil. „Zaplaťpánbůh, že do play-off se všechno změnilo,“ oddechuje.

V play-off jsem se snažil „chytat jako v Přerově“

Během vyřazovacích bojů přispěl ke dvanácti triumfům z šestnácti utkání a blýskl se šesti čistými konty. Výsledek? Překonání rekordu Romana Málka v neprůstřelnosti a především extraligový titul! „Trochu mi to připomínalo styl Přerova. Hodně se bránilo, kluci mi strašně pomáhali. Ne, že by to nedělali i v základní části, ale v play-off to bylo daleko víc znát,“ svěřuje se Kacetl. „Snažil jsem se ‚chytat jako v Přerově‘, když se dařilo,“ dodává s úsměvem.

Masarykův pohár mohl nad hlavu zvednout po sezoně, kterou označil za šílenou. „Dva měsíce jsem vůbec nevěděl, kde budu. Měl jsem nabídky z první ligy, ale chtěl jsem se upsat v extralize, zabojovat tam o místo. Nakonec dopadlo Brno, kde moc šancí nepřišlo. V Přerově jsem pak našel obrovskou chuť do hokeje. Dobře se bránilo, dařilo se. S klukama, trenéry i s vedením jsme si sedli. Bylo až neskutečné, jak moje letošní cesta vygradovala. Skončila nejlépe, jak mohla. Pohárem s nejlepším extraligovým týmem,“ ohlíží se za uplynulým ročníkem.

Ročníkem, ve kterém se postaral o další z důkazů, že angažmá v Přerově může být odrazovým můstkem k hvězdným momentům. „Vždycky se vyplatí to nikdy nevzdávat, ať jste, kde jste. Přerov pomáhá hlavně gólmanům. ‚Klíma‘ se dva roky po sobě stal nejlepším brankářem první ligy. Právem, chytal výborně. V kariéře mu to hrozně moc pomohlo, stejně jako mně. A momentálně si skvěle vede třeba ‚Posty‘,“ poukazuje na dobrou práci Zubrů šampion Tipsport extraligy Ondřej Kacetl.