ONLINE >>> MUŽI: Přerov - Zlín 0:6
>>> PRODEJ PERMANENTEK <<<     POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: CELKEM 560, PATRON 67 (stav k 30.7., 12:00)

Přehled mezi brankáři i dvojitá funkce u repre. Zkušenosti jsou do plusu, říká Sklenář

Přehled mezi brankáři i dvojitá funkce u repre. Zkušenosti jsou do plusu, říká Sklenář
P ř e r o v – Opět na dvou frontách. Přerovský trenér Jiří Sklenář stejně jako v předešlých třech sezonách neudílí pokyny pouze brankářům Zubrů, ale také mládežnickým reprezentantům. Obě prostředí spolu dokáže skloubit. Profesně, časově i pokud jde o poznatky. V Přerově z nich loni těžili třeba při přechodu do útočného pásma. Těžit z práce se Sklenářem zase může dvojice Tomáš Suchánek – Lukáš Klimeš. Jejich kariéra úzce souvisí s MEO, oba se však momentálně snaží prosadit jinde.

Zubři před několika dny oznámili příchod dvou nových brankářů. Oba patří mezi mladíky. Daniel Dvořák se narodil v roce lednu 2000, Martin Holík v květnu 1999. O náhodný výběr ale podle Jiřího Sklenáře v žádném případě nejde. „S oběma už jsem pracoval. S Dvořkou v reprezentaci do osmnácti let, s Holasem v mládeži Komety Brno. Vzali jsme mladší kluky, u kterých věříme, že výkonnost budou mít,“ tvrdí.

Skauting přes kontakty i video

Na výběru strážců přerovského brankoviště má sám značný podíl. Jeho úkolem je si konkrétního brankáře vyhlédnout a udělat si o něm obrázek. „Pak záleží, jak se domluvíme s trenéry a sportovním manažerem. Rozhodně ale nemám poslední slovo, že bych si nějakého kluka do klubu prosadil. Vždycky je to konsenzus nás všech,“ přiblížil.

O brankářích napříč republikou má přehled. Jednak díky kontaktům s ostatními trenéry brankářů, jednak díky videozáznamům, které se pořizují z drtivé většiny zápasů. „Můžu si zjistit, jaký ten kluk je a proč by měl být v naší organizaci,“ poznamenal.

Na maskované muže Zubrů dohlížel osmadvacetiletý Sklenář i během suché letní přípravy. Opět přitom spolupracoval s kondičním trenérem Jakubem Fryčem. „Pro náš klub je obrovským štěstím, že Kubu máme. Má moderní poznatky a je to bývalý hokejista, takže se dokáže do hráčů vcítit. Navíc nepracuje jen s našimi kluky, ale i třeba s Kubou Galvasem, Michalem Jordánem, Markem Langhamerem. Má tak přehled i tom, co se děje ve světě,“ pochvaluje si na dresu specialisty ze společnosti Andrle Sport.

Znovu ostatní trenéry posunout

Pro svou práci v Přerově využívá i poznatky z reprezentační úrovně, kde se pohybuje od roku 2017. Takto loni s kolegy Vladimírem Kočarou a Jakubem Grofem aplikoval do hry Hanáků například prvky spojené s přechodem do útočného pásma a založením útoku. „Chtěli jsme hru hned otáčet a vytahovat k útočné modré čáře,“ doplnil.

Kromě Zubrů má letos na starosti ještě reprezentační výběr do šestnácti let. Jako trenér brankářů i videokouč. „Hodně trenérů brankářů dělá ve svých klubech i videokouče. Lukáš Mensator v Sokolově, Radek Jirátko na Kladně. Nám se díky tomu v realizačním týmu uvolnilo jedno místo. Do letadla s sebou tak můžete vzít třeba fyzioterapeuta, což je pro kluky v jejich rozvoji jednoznačně plus,“ poukázal.

Jiří Sklenář na kempu brankářů reprezentací od 16 do 20 let v Rokycanech. Foto: Ronald Hansel (Juniorský hokej)

Pozici u šestnáctky, kde se angažoval už před dvěma lety, mu nabídl Radek Tóth – svazový šéftrenér brankářů. „Dva roky zpátky jsme udělali spoustu práce ohledně jednodenních kempů nebo zapojování klubových trenérů. Asi proto mě Radek oslovil i teď, abychom trenéry zase posunuli,“ myslí si rodák z Kostelce u Holešova.

Práci v klubu a u reprezentace se mu daří skloubit. „Po profesní stránce je to snazší, zkušenosti jsou do plusu. Horší je to s časem, ne všechny reprezentační pauzy znamenají pauzu i pro Chance ligu. Musím však říct, že klub mi hodně vychází vstříc. Není tam zásadní problém,“ kvituje.

Suchánka čeká dlouhá cesta, Klimeš potřebuje jeden zápas

V předešlých dvou sezonách se v národním týmu setkával s hráči ročníku 2003. Včetně svého maskovaného svěřence, přerovského odchovance Tomáše Suchánka. Jeden z velkých talentů českého hokeje zažil v posledním roce výrazný skok. Z dorostu přešel do juniorky, posléze do mužů a v červnu okusil kemp české dvacítky.

„Teď záleží, jak všechno pobere a bude s tím pracovat dál. Je pěkné se na kempu objevit, ale o to těžší pro něj bude potvrzovat, že tam nebyl náhodou. Zároveň se musí neustále posouvat. Není to závazek jen pro něj, ale i pro trenéry, kteří s ním pracují,“ konstatoval Jiří Sklenář.

Do seniorské soutěže zasáhl Suchánek v dresu Frýdku-Místku. Za Rysy v nižší nadstavbě Chance ligy zapsal patnáct utkání. Jako šestnáctiletý. „Brzo to nebylo. Výsledky měl nadprůměrné,“ odmítl Sklenář, že by se start kmenového hráče Třince v mužské soutěži uspěchal.

Tomáš Suchánek na kempu reprezentace do 20 let v Rokycanech. Foto: Ronald Hansel (Juniorský hokej)

„O to důležitější ale bude, jak s ním budou v Třinci a Frýdku dál pracovat. Aby to nedopadlo stylem „Tomáš v šestnácti chytal muže, už je hotový brankář“. Musí k němu přistupovat stylem „ano, v šestnácti chytal muže, ale má tyto a tyto nedostatky a musí na nich pracovat“. Jeho rozvoj se nesmí zastavit,“ připomněl zároveň.

Suchánek se nyní bude muset vyrovnat s větším tlakem. Po Chance lize může přijít příležitost v extralize, zápasy za reprezentaci do osmnácti a pak do dvaceti let. „Má na to, aby všechno zvládl, ale čeká ho ještě dlouhá cesta,“ tuší mladý kouč. Talentu ze zubří líhně může podle jeho slov pomoci neustálé sebezdokonalování. Na ledě práce s trenérem, mimo led off-ice trénink. Posilování, regenerace, mentální příprava.

Jiný gólman spojený s Přerovem, Lukáš Klimeš, se popere o extraligovou šanci v brance brněnské Komety. Na jihu Moravy se pokusí navázat na předešlé dvě prvoligové sezony, v nichž naplno předvedl své kvality. „Jediné, co Lukáš potřebuje, je důvěra a jeden zápas, který mu v extralize vyjde. Kde i on sám si vnitřně řekne, že na to má, a ukáže to ostatním. Jakmile tohle přijde, stane se z něj extraligový gólman,“ domnívá se Jiří Sklenář, jenž Klimeše v A-týmu Zubrů připravoval od ledna 2019.