ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Prostějov (sobota 17:00) | JUNIOŘI: Vítkovice - Přerov (sobota 13:00) | DOROST: Přerov - Kometa Brno (sobota 12:00)

Pavel Neuman: Všechny kategorie předvádí nadějné výkony s výhledem do druhé půle sezony

Pavel Neuman: Všechny kategorie předvádí nadějné výkony s výhledem do druhé půle sezony
P ř e r o v – Hokejová mládež přerovských Zubrů si může po čase do svého archivu přidat další úspěch. Tentokrát se o něj postarali hráči 9. třídy (ročníku 2007). Ti sice zkraje základní části příliš nevyhrávali, ale mohutný finiš v podobě sedmi zápasů v řadě s bodovým ziskem je udržel na čtvrtém místě. Přerov se tak bude v nadstavbě žákovských soutěží střetávat se soupeři zvučných jmen, například s Třincem či Vítkovicemi. K úspěšnému závěru sezony navíc mají našlápnuto také dorostenci a junioři.
Sezona 2021/2022 je zhruba ve své polovině. Jak jste z pozice šeftrenéra mládeže HC ZUBR Přerov spokojený s jejím dosavadním průběhem?
Spokojenost je velmi subjektivní a relativní pojem. Osobně příliš nepoužívám výraz spokojený, jelikož spokojenost je pro mě prvotní příznak budoucí stagnace. Všechno se neustále vyvíjí a posouvá každým dnem. Práce s hráči v ledním hokeji a zejména s mladými hráči je velmi dynamická a hráči se mohou zlepšovat každý den, tudíž je důležitá každodenní spolupráce mezi trenéry i hráči.

Pokud v případě dobré práce trenéra mladý hráč nevěnuje svému zdokonalování dostatečnou pozornost a úsilí, tak u něj k progresu nedojde vůbec anebo pouze minimálně. Nemám tím na mysli pouze samotné tréninkové jednotky na ledě, ale i spoustu doplňkových činností včetně tréninku mimo led, stravovacích návyků i kvalitního spánku. Stejně tak je i na nás na trenérech neustále hráče podněcovat ke zdokonalování během tréninkového procesu i utkání.

Musím však konstatovat, že od začátku sezóny u všech žákovských kategorií k progresu došlo, u některých hráčů k výraznějšímu a u jiných méně. Velmi důležitá je také 1. – 5. třída, kde je na každodenní práci trenérů, emočně vtáhnout děti do tréninku tak, aby děti ke sportu a konkrétně k hokeji získaly vztah a lépe se učily také hokejovým základům.

Starší věkové kategorie si prozatím vedou taktéž dobře. Extraligový dorost i ligová juniorka zatím předvádí nadějné výkony s výhledem do druhé poloviny sezony.

Nejvyšší žákovská kategorie se v dramatickém závěru základní části udržela na výborném čtvrtém místě před Zlínem. Můžete popsat, co to nejen pro ni, ale i pro další kategorie znamená?
Určitě musím říci, že se starším žákům A (ročníku 2007) podařilo zvednout. Po slabším začátku bodovali v několika zápasech v řadě a tím si před silnými týmy, jako je Zlín či Šumperk, zajistili postup do nadstavby soutěže. Díky ročníku 2007 si zahrají nadstavbu soutěže mladší žáci C (ročník 2009), kde se utkají například s Kometou Brno, Třincem, Vítkovicemi či Olomoucí.

Velmi dobře se vedlo starším žákům B (ročníku 2008), kteří do nadstavby postoupili s několikazápasovým předstihem. Chlapci ročníku 2008 buď nastupovali proti stejně starým chlapcům a v případě menších klubů proti smíšeným ročníkům 2007 – 2008. Díky umístění tohoto ročníku si nadstavbu zahrají také mladší žáci D (ročník 2010), tudíž i ročníky 2008 a 2010 si mohou zahrát s podobně kvalitními soupeři.

Před několika lety se kategorie starších žáků probojovala na mistrovství republiky. Jaké jsou šance, že by se Zubři mohli letos dostat na závěrečný turnaj?
Tenkrát se jednalo o mistrovství republiky starších žáků A. Šlo o 8. třídu, jelikož 9. třída v té době spadala už do kategorie mladšího dorostu. Velmi těžko se to porovnává, nicméně tehdejší třída v čele se Standou Svozilem, Martinem Ryšavým, Tomášem Suchánkem a i dalšími kluky, kteří buď hrají v akademii, nebo v naší juniorce, byla svým způsobem výjimečná.

Ročník 2007 má poněkud užší základnu a na rozdíl od tehdejšího ročníku 2003, který byl čistě z domácích hráčů, jsme jej museli doplňovat. Momentálně se na nadstavbu díváme tou optikou, že kluci mají příležitost hrát zápasy proti nejlepším týmům na Moravě. Cílem je pro nás především to, aby naši kluci byli konkurenceschopní a měli snahu se dotahovat na ty nejlepší, což by se mělo projevit zvýšeným úsilím v tréninku. Také chceme, aby se co největší počet hráčů tohoto ročníku výkonnostně posunul směrem k extraligovému dorostu.

Některé kluby v žákovských kategoriích hrají na výsledky, jiné se snaží zapojit co nejvíce hráčů. Jak je to u Zubrů?
U nás můžu říci, že ve všech žákovských kategoriích zapojujeme všechny hráče. Samozřejmě směrem k dorostu se už musí do určité míry přihlížet i na výkonnost hráčů a třeba v deváté třídě už nemají všichni hráči stejný ice-time. V této kategorii už musí vědět, že se jedná o sport a že čas na ledě v utkání si musí zasloužit.

Jaká je situace u dorostu, kterému po neudržení čtvrtého místa velmi těsně unikla jistota play-off a záchrany v extralize?
Myslím si, že i přesto, že dorostu unikla první čtverka a tím pádem jistota play-off i záchrany, tak se prezentuje v extralize dorostu velmi dobrými výkony, což je podpořeno i dobrou prací trenérů. Kluci působí jako kompaktní tým a věřím, že pokud budou pokračovat v dosavadních výkonech, že svůj cíl splní.

Juniorka, v níž jste hlavním trenérem, vstoupila do sezony s nálepkou velkého favorita, který má usilovat o postup. S aktuálním postavením na čele tabulky jste tedy spokojen?
Ano, také jsem četl, že máme nálepku favorita. Určitě to bereme jako výzvu, ale zároveň máme pokoru ke každému soupeři. Doposud nás pronásleduje spousta problémů včetně několika vážných zranění či nemocí u klíčových hráčů, ale musím říct, že zatím kluci i přes všechny tyto komplikace pracují jako tým. S kolegou Petrem Dočkalem se tým snažíme nastavit tak, aby byl odhodlaný uspět a snažil se být konkurenceschopný v každém utkání a jakémkoliv složení. Zároveň se nechceme odchylovat od našeho systému hry, ať už se nám daří či nikoliv. Na každý tým přijde krize, série horších zápasů a v tom se pak ukáže síla týmu. Jsme za polovinou základní části, která končí začátkem března. Snažíme se udělat maximum, abychom se probojovali do play-off. Chceme uspět, žádné zodpovědnosti se nezříkáme, ale vždy se koncentrujeme pouze na nejbližší utkání.


Radost! Hráči 9. třídy v posledním kole základní části zdolali Břeclav a postoupili do finálové čtyřky. Foto: Ronald Hansel