ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Ústí nad Labem 2:1 (PP) | JUNIOŘI: Přerov - Vsetín (ODLOŽENO) | DOROST: Přerov - Havířov 0:3

Obránce Jakub Ferenc hlásí návrat domů, bude hrát v přerovském dresu první ligu!

Obránce Jakub Ferenc hlásí návrat domů, bude hrát v přerovském dresu první ligu!
P ř e r o v – Hokejoví Zubři i nadále pracují na stavbě svého kádru, jenž bude po sedmnácti letech Přerov znovu reprezentovat v první lize. Na soupisce A-mužstva bylo doposud pět jmen a další právě teď přichází. Po dvou letech se mezi domácí mantinely vrací obránce Jakub Ferenc! Dvoumetrový zadák si na rok odskočil do Finska a v loňské sezóně se s týmem GKS Tychy stal mistrem Polska.
Jakube, po dvou letech jste zpátky v Přerově, který se dočkal první ligy. Jak se na novou sezónu těšíte?
Jsem rád, že budu hrát zase doma. Na kluky jsem se chodil dívat a moc jsem jim ten postup přál. Teď sleduji, jak probíhají jednání o druhé lize a dost věcí je tam celkem nejasných. Proto je určitě moc fajn, že se postoupilo a všechno je dané. Osobně se na novou sezónu moc těším.

Školní stáž vás nejdříve zavedla do finského Jyväskylä a vloni jste hrál za polské Tychy. Dají se vůbec tato dvě angažmá srovnat? Přece jen, Finsko je populární hokejová země, zatímco Polsko hokejem tak moc nevyniká.
Hokejově určitě bylo lepší Finsko, které mi dalo víc, i když jsem tam nedostával tolik příležitostí, kolik bych si představoval. V Polsku jsem se sice více vyhrál, ale zase to tam nemělo tak vysokou úroveň. Nahoře jsou v Polsku jen týmy, ve kterých nastupují cizinci. Takové týmy jsou konkurenceschopné.

JAKUB FERENC (profil hráče)
Dvoumetrový důrazný zadák je zpátky doma! O angažmá ve finském týmu JYP-Akatemia hovořil ve velkém rozhovoru před rokem.
Když zabrousíme do loňské sezóny, tak v přípravě jste se pokoušel prosadit v extraligové Plzni a byla šance si zahrát nejvyšší soutěž s Tomášem Sýkorou. Proč to nakonec nevyšlo?
V Plzni jsem trénoval a odehrál i část přípravy, ale pak mi bylo sděleno, že musí hrát mladší kluci. Více bych k tomu asi neříkal. Pak jsem to hodil za hlavu a soustředil se jen na to, co bude dál.

Zakotvil jste v polském týmu GKS Tychy, kterému se sezóna opravdu povedla. Po vítězství v lize i v poháru máte takzvaný double, což vás určitě musí těšit.
Setkala se tam dobrá parta. Tým tvořilo devět polských reprezentantů a desátým byl Nicolas Besch z Francie. Nás Čechů tam bylo pět a celé to vedl hlavní trenér Jiří Šejba. Všechno si to prostě sedlo a měli jsme nejlepší tým v lize. Deset let se tam čekalo na úspěch, takže se ta loňská sezóna nakonec podařila.

Sezóna se podařila i v Přerově, který zaplavila hokejová mánie. Určitě jste byl s hráči v kontaktu, je to tak?
Samozřejmě ano. Kluci měli v Přerově tu uplynulou sezónu velice dlouhou. My jsme hráli v Polsku finále na šest zápasů a tady potom ještě byla ta kvalifikace s Táborem a se Sokolovem, kterou jsem stihl. Atmosféra byla výborná a všechny fanoušky to parádně strhlo. I z tribuny to byl krásný zážitek.

Co rozhodlo o tom, že se vracíte zpátky domů? Měl jste i jiné nabídky?
Měl jsem nějaké nabídky ze zahraničí, ale chci se prosadit tady v Česku, tak proto jsem se rozhodl, že se vrátím do Přerova.

Co čekáte od nové sezóny v první lize? Fanoušci jsou už natěšení, až zase uvidí Zubry na ledě.
První ligu jsem nikdy nehrál, takže se přiznám, že pořádně ani nevím. Minulý rok jsem měl možnost nastoupit v přípravě za Plzeň proti Českým Budějovicím a tam to bylo hodně spjaté s taktikou. První liga určitě bude bruslařsky dost nahoru - dolů s hodně technickými věcmi.

A jaký je váš cíl do prvoligových bojů, ve kterých bude Přerov nováčkem?
Cílem bude určitě záchrana, ale o ní se nemůžeme bavit. Důležité bude jít s pokorou zápas od zápasu, sbírat bod po bodu a hrát tak, aby byli fanoušci spokojení. Základní část potrvá do února, takže se potom uvidí, na jaké pozici budeme.

Úvodní foto: Andrzej Grygiel / PAP