ONLINE >>> MUŽI: Poruba - Přerov 2:1

Nováčka extraligové sezony vychovali Zubři. Přerov je moje srdcovka, svěřil se Svozil

Nováčka extraligové sezony vychovali Zubři. Přerov je moje srdcovka, svěřil se Svozil
P ř e r o v – Hokejový příběh s přerovským prologem napsal další poutavou kapitolu. Odchovanec Zubrů Stanislav Svozil po bronzu z šampionátu sedmnáctek či skvělé premiérové sezoně mezi muži zazářil v závěrečném hodnocení uplynulého ročníku české nejvyšší soutěže. Obránce Komety Brno opanoval v anketě novinářů a partnerů Hokejista sezony Tipsport extraligy v ledním hokeji 2019/20 hned dvě kategorie. V pouhých sedmnácti letech se stal nejlepším juniorem soutěže o Pohár DHL a především nováčkem sezony. Ani o jednom primátu dopředu nevěděl, i když rozhovor odvysílaný při vyhlašování natáčel dopředu. Foto: Vít Novák, Ivo Dostál (hc-kometa.cz), Jan Gebauer

Když známé tváře České televize Robert Záruba s Jiřím Hölzelem dvakrát vyslovili jeho jméno, byl sám překvapený. S vítězstvím v některé z kategorií ankety o nejlepšího hráče skončené extraligové sezony Stanislav Svozil vůbec nepočítal. „V Nováčkovi roku jsem byl rád za TOP trojku. Pak už to bylo kdo s koho. O druhé ceně jsem ani nevěděl, že se uděluje. Obě mě moc těší," nezastíral ještě tentýž večer po vyhlášení.

Indicie, že se něco chystá, přitom odchovanci přerovského hokeje nechyběly. „Z televize mi volali už minulý týden. Dnes (ve středu 30. dubna, pozn. red.) kolem jedné se mnou měla reportérka hovořit přes Skype. Nakonec jsme si volali později, ale jinak všechno vyšlo," uvedl k rozhovoru, který kvůli současné koronavirové situaci musel proběhnout na dálku.

Přenos ze Síně slávy Českého hokeje bedlivě sledoval. Ve spontánní radosti z prvenství mu nezabránila ani antibiotika. „Prožíval jsem to, jako kdybych je neměl. Už se cítím dobře," pochvalovala si sedmnáctiletá vycházející hvězda. Oslavy ale přesto zatím neplánuje. Společně s rodinou si je zřejmě nechá na později.

Do Tipsport extraligy vlétl Stanislav Svozil po hlavě a s velkou vervou. Svou šanci chytil za pačesy a nepustil ji. Ocenění z posezonní ankety to jen a jen potvrzují. Nováčkem sezony se přitom talentovaný mladík stal teprve jako šestý obránce za posledních 33 let a druhý obránce za posledních 22 roků.

Když seděl u televize, nemohl nezaregistrovat i několik zmínek o tom, že je odchovancem Přerova. „Zahřály mě u srdíčka. V Přerově jsem začínal s hokejem, školou, je pro mě srdcovou záležitostí. Jsem rád, že jsem v HC ZUBR Přerov mohl vyrůstat, spojitost s ním mě vždycky potěší," prozradil Stanislav Svozil. „Moc děkuji Zubrům, jak mě vychovali. Bez nich bych nebyl tam, kde jsem," doplnil slova díků adresovaná klubu z východní Hané.

Z Přerova se do hokejového světa vydal v roce 2018. Zamířil do brněnské Komety, v jejímž dresu také od loňského podzimu začal sbírat starty mezi seniory. Své první v kariéře. Z velkými jmény nabité sestavy ale nevypadl po pár zápasech. Naopak – vytvořil si v ní pevnou a solidní pozici. Dokonce se dočkal i premiérových extraligových gólů. První vstřelil moravskému rivalovi Olomouci, druhý Pardubicím. K tomu přidal tři asistence a hlavně průměrný ice-time činící skoro čtrnáct minut.

„Nejraději vzpomínám na čas strávený s klukama v šatně. Po zápasech, když jsme vyhráli… První gól je samozřejmě také parádní, ale pobyt v kabině s celým týmem je nejvíc," přiznal člen jednoho z nejslavnějšího klanů více než devadesátileté historie přerovského hokeje. V Brně se mohl učit od takových hokejových kapacit, jako jsou Tomáš Plekanec, Martin Erat, Ondřej Němec, Michal Gulaši nebo odchovanec MEO Martin Zaťovič.

Březen 2018. Stanislav Svozil v jednom ze svých zatím posledních zápasů za mateřský Přerov pomohl Zubrům vybojovat postup do juniorské extraligy. V rozhodujícím střetnutí doma proti Ústí nad Labem jednu branku sám vstřelil a na další přihrál. Na snímku mu děkuje tehdejší hlavní kouč staršího dorostu Aleš Verlík. Svozil si poté ještě zahrál za mladší dorost na mistrovství republiky ve Vítkovicích, kde Přerovanům těsně unikla medaile.

„Mně i dalším mladým klukům předali spoustu rad a zkušeností. Snažili se nás posouvat dopředu, herně, myšlenkově. Co pro nás dělali, bylo neuvěřitelné," podotkl Svozil.

O co však v jinak vydařeném ročníku přišel, bylo play-off. Stalo by se prvním mužským v jeho hokejovém životě. „Šlo by o úplně jiný hokej než v základní části, každý si ho chce zkusit. Je to blbé, předčasný konec mrzí všechny hráče. Ale nedá se nic dělat, zdraví je na prvním místě," uvědomuje si držitel dosud 41 utkání mezi českou elitou.

Momentálně doma trénuje s mladším bratrem a učí se do školy. Když má povinnosti splněné, prosedí celý den na rybách. Cíl pro další sezonu si stanovil jasný: chce být zase o něco lepší. Navíc se mu může splnit sen v podobě draftu do kanadsko-americké NHL. „Kvůli tomu se hraje hokej. Draft už čeká za dveřmi, ale přesto k němu vede dlouhá cesta. Když se na něj dostanete, je vám pak jedno, který si klub si vás vybere. Hlavně, že dostanete šanci probojovat se do nejslavnější soutěže světa," konstatoval čerstvý nejlepší junior soutěže O pohár DHL a Nováček sezony Tipsport extraligy 2019/20 Stanislav Svozil.