ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Litoměřice (sobota 17:00) | JUNIOŘI: Přerov - Poruba 4:3 | DOROST: Přerov - Olomouc (sobota 12:00)

Největší českou nadějí pro příští draft NHL je Svozil, skauti sledují i Suchánka s Ryšavým

Největší českou nadějí pro příští draft NHL je Svozil, skauti sledují i Suchánka s Ryšavým
T o r o n t o / P ř e r o v – Prvotní odhady pro draft v roce 2021 zveřejnilo Oddělení centrálního skautingu NHL. Mladé hráče rozdělilo do třech skupin podle ratingu – předpokladů umístění v jednotlivých kolech. Z českých hráčů dává nejvýraznější šanci na úspěch přerovskému odchovanci Stanislavu Svozilovi. Nejlepší nováček loňské sezony Tipsport extraligy od nich obdržel rating kategorie B, což značí, že by si jej některý z klubů mohl vybrat ve druhém či třetím kole. Rating C poukazující na ostatní talenty pak získaly další dvě tváře, které hokejově vyrostly u Zubrů. Brankář Tomáš Suchánek a útočník Martin Ryšavý, jenž letos zatím nastupoval za přerovský A-tým v Chance lize.

Sedmnáctiletý Svozil, v současnosti obránce extraligové Komety Brno, si rating B vysloužil jako jediný z Čechů. Nikdo jiný jej nepředčil, rating A pro hráče s největšími předpoklady pro draft v prvním kole totiž skauti nikomu z českým zástupcům nepřidělili.

Svozilovi vrstevníci a bývalí spoluhráči z Přerova Suchánek a Ryšavý obdrželi rating C, který jim také dává šanci na draft, společně s patnácti dalšími českými mladíky. Suchánek je nyní kmenovým hráčem Třince, působí také na jeho farmě ve Frýdku-Místku. Ryšavý patří Vítkovicím, v letošním ročníku ale sbírá zkušenosti se seniorským hokejem doma v Přerově.

Všichni tři se loni v listopadu podíleli na bronzu české sedmnáctky z neoficiálního mistrovství světa – World Hockey Challenge v Kanadě. Letos v červnu prošli „předstupněm" draftu NHL – juniorským CHL Import Draftem. Nastupovat tak do budoucna mohou za kluby ve Western Hockey League – Moose Jaw Warriors (Ryšavý), Tri-City Americans (Suchánek) a Regina Pats (Svozil).

Draft NHL 2021 se týká hokejistů narozených do 15. září 2003 včetně. Pokud by kanadské či americké kluby na někoho z odchovanců Zubrů ukázali, navázal by na Miloše Říhu, Josefa Hrabala, Tomáše Kundrátka a Karla Pláška mladšího.

Vůbec prvním přerovským odchovancem, kterého draftovali do NHL, byl Říha. V roce 1983 po něm v desátém kole jako po 196. v pořadí sáhli North Stars z Minnesoty. Hrabala si o dvacet let později vybral v osmém kole na 248. pozici Edmonton.

Zatím jediným mužem se zubřím původem, který si v nejslavnější lize světa zahrál, je Kundrátek. V roce 2008 si ho jako devadesátého zajistili ve třetím kole New York Rangers. Jejich dres ale v NHL nikdy neoblékl, v sezonách 2011/12 a 2012/13 si ve třiceti zápasech zahrál za Washington. Zaznamenal při tom gól a šest asistencí.

Plášek junior, Svozilův spoluhráč z Komety, zaujal loni Vancouver. Pro Canucks se stal volbou v šestém kole na 175. pozici.