ONLINE >>>

Modrožlutá síla je ve formě! Potvrzují to i statistické údaje z celé Chance ligy

Modrožlutá síla je ve formě! Potvrzují to i statistické údaje z celé Chance ligy
P ř e r o v – Úspěšné období prožívají v Chance lize hokejisté Přerova. Momentálně si drží šňůru devíti zápasů v řadě, v nichž dokázali bodovat. Většinou to pro ně také znamenalo vítězství, z něj se od 9. října radovali celkem sedmkrát. Svěřencům trenérů Kočary, Grofa a Sklenáře se navíc daří v nejrůznějších statistikách, jako jsou úspěšnost přesilovek či počet obdržených branek.

Když Zubři v pikantním souboji skolili moravského rivala ze Vsetína (2:1), znamenalo to pro ně začátek příznivé vlny, na které se vezou stále. Po Valaších porazili po samostatných nájezdech Frýdek-Místek (2:1), v souboji tabulkových sousedů si poradili s Havířovem (4:2) a během ostře sledovaného hanáckého derby vynulovali prostějovské Jestřáby (3:0). Díky famózně chytajícímu Lukáši Klimešovi je nezastavila ani neoblíbená Třebíč (3:2), s novou brankářskou posilou Štěpánem Lukešem zase nezaváhali v Kadani (2:1). A aby toho nebylo málo, premiérový hattrick Jakuba Navrátila mezi muži pro změnu přinesl triumf nad Ústím nad Labem (5:2).

Bodová série Přerova čítá dohromady devět utkání. Jejich kompletní výčet uzavírají dvě střetnutí stovky kilometrů od Přerova. První se odehrálo na půdě nováčka ze Sokolova, Matouš Kratochvil v něm sekundu před koncem řádné hrací doby trefil bod. Modrožlutí mohli přidat i druhý, v nájezdech jim ho však sebral jejich bývalý spoluhráč Lubomír Kovařík. Druhé zápolení s identickou dělbou bodů proběhlo u řeky Jizery. Rozhodčí neuznali gól Jiřího Krisla a v následném oslabení MEO s velkou smůlou inkasovala. Nerozhodný stav 1:1 rozsekl až během nájezdů útočník Benátek Klapka.

Jakub Navrátil (uprostřed) oslavuje se spoluhráči jednu z branek, kterou vstřelil Ústí nad Labem.

Po dvaceti odehraných kolech mají Přerovští na kontě dohromady 42 bodů, s nimiž jim patří třetí místo prvoligové tabulky. Na druhé Litoměřice ztrácejí pouhý bod, na suverénní České Budějovice jedenáct bodů. To vše s pozitivním skóre 59 vstřelených a 38 obdržených branek.

U posledního zmíněného údaje není na škodu se zastavit. Žádný jiný tým druhé nejvyšší soutěže totiž neinkasoval tak málo gólů jako Zubři. Za jeden zápas jim soupeř v průměru vsítí jen necelé dvě branky (zaokrouhleně na desetiny 1,9). Svými výbornými výkony k tomu velmi značně přispívají brankáři. Mezi třemi přerovskými tyčemi se zatím představili celkem čtyři – Lukáš Klimeš, Michael Petrásek, Daniel Šimonů a Štěpán Lukeš.

„Myslím si, že celý tým bráníme dobře. Hlavní jsou ale výkony našich brankářů – jsou nad úrovní Chance ligy. Strašně moc nám to pomáhá,“ přiznal zkušený obránce Jiří Krisl, jenž zblokoval nejvíce střel z téměř všech hokejistů první ligy. Jeho 30 zápisů předčil jen třebíčský zadák Karel Nedbal (31).

Jiří Krisl je opravdový bojovník, vlastním tělem zblokoval už třicet soupeřových pokusů.

Velké nebezpečí s sebou na opačné straně hřiště přináší přerovská přesilovka. Lokomotiva vyžila dvacet ze svých 85 dosavadních početních výhod. Vévodí tak statistikám úspěšnosti přesilovek – s 23,53 %. Společně s Jihlavou navíc Přerov při vlastní přesilovce za dvě desítky střetnutí nedostal ani jeden gól.

Moc mu jich protivníci nedávají ani v situacích, kdy některý z jeho hráčů sedí na trestné lavici (mimochodem, počet dvouminutových trestů mají Zubři čtvrtý nejnižší). Úspěšnost oslabení mužstva z města na řece Bečvě momentálně činí 88,73 %. Ze 71 početních nevýhod (druhý nejnižší počet v Chance lize) neubránili Hanáci pouze osm. Více branek dostaly i celky, které se momentálně pyšní vyšší procentuální úspěšností oslabení – Chomutov a Litoměřice.

Na hru proti soupeřově přesile chodí i nejlepší přerovský střelec a současně první centr Roman Pšurný. S dvanácti trefami mu společně s prostějovským Lukášem Žálčíkem patří pozice „vicekanonýra“ soutěže. Na samotném trůně sedí autor čtrnácti přesných zásahů Jan Veselý z Motoru. Pšurný se zároveň prezentuje nejvyšší úspěšností na buly (z hráčů, kteří jich absolvovali alespoň sto). Za dvacet startů v letošním mistrovském ročníku vyhrál 280 ze 438 vhazování, což se rovná vybojovaným pukům v 63,93 % případů.

Centr prvního útoku jde příkladem, Roman Pšurný dává góly a vyhrává vhazování.