ZÁPASY ONLINE ► JUNIOŘI: České Budějovice - Přerov 9:0

Mládež musí trénovat individuálně. Choďte, běhejte, jezděte na kole, nabádá Neuman

Mládež musí trénovat individuálně. Choďte, běhejte, jezděte na kole, nabádá Neuman
P ř e r o v – Opatření vlády proti šíření nemoci COVID-19, která vstoupila v platnost ve čtvrtek 22. října v šest hodin ráno, se výrazně dotkla mládeže Zubrů. Hráči působící v kategoriích od přípravky po juniorku nemohou trénovat ani v malých skupinkách, jak přerovští trenéři původně zamýšleli. Šéftrenér Pavel Neuman pokládá za důležité, aby se děti a mládež v individuální přípravě zaměřily na přirozenou či obecnou zdatnost, individuální trénink rychlosti, koordinace a síly a rozvoj specifických dovedností.

Veškeré potřebné informace Pavel Neuman a jeho trenérští kolegové blíže specifikovali v e-mailech, které rozeslali hráčům, rodičům hráčů a vedoucím jednotlivých mládežnických týmů. Třiatřicetiletý rodák z Kroměříže mimo jiné uvedl, že je důležité věnovat se chůzi, běhu, či jízdě na kole.

Ujít by mladí Zubři měli minimálně dvacet tisíc kroků denně. Dosáhnutí této hodnoty si mohou snadno ověřit, pokud používají chytré hodinky, případně chytrý náramek. „Kdo podobné věci nemá, měl by alespoň třikrát za týden uběhnout dva až tři kilometry, podniknout desetikilometrovou túru po přírody, nebo ujet dvacet kilometrů na kole,“ vypočítával šéftrenér. „Vhodné také je, když se činnosti různě kombinují,“ podotkl s tím, že by se nemělo zapomínat ani na minimálně dvě hodiny přirozeného pohybu. Vyplnit se dají například s míčem na hřišti.

Individuální trénink zahrnující rychlost, koordinaci a sílu by měl u hráčů proběhnout čtyřikrát za týden a trvat od čtyřiceti minut do jedné hodiny. „Vhodné je zaměřit se na agilitu a procvičovat ‚rychlé nohy‘ pomocí žebříků, tyčí, běhání schodů a slalomů. K pilování odrazové síly pomůže skákání přes švihadlo a překážky. Kluci by také měli dělat dřepy, kterými posilují své svalstvo,“ vzkázal Neuman.

Specifické dovednosti může přerovská mládež rozvíjet mimo jiné s holí, kuličkou či míčkem a během střelby na branku. „Prospěšné jsou slideboard a další pomůcky,“ zmínil Pavel Neuman. Pokud jde o brankáře, těm zasílá konkrétní koordinační a reakční cvičení trenér Jiří Sklenář.

Neuman dále řekl, že „je fajn, pokud se hráči čtyřikrát týdně věnují posilovacím cvičením a pracují s hokejkou.“ „Bez každodenního přirozeného pohybu ale k nárůstu ani udržení fyzické kondice nedojde,“ varoval.