ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Vrchlabí - Přerov 5:0 | JUNIOŘI: Přerov - Poruba (pátek 19:00) | DOROST: Přerov - Havířov 3:0

Konečně vyhrál hanácké derby. Gól přišel ve správnou chvíli, ulevilo se Matěji Novákovi

Konečně vyhrál hanácké derby. Gól přišel ve správnou chvíli, ulevilo se Matěji Novákovi
P r o s t ě j o v – Přerovu, kam na jaře přišel právě z Prostějova, pomohl k první venkovní výhře dvěma body. Nejprve se průnikem a střelou podílel na nakonec rozhodujícím gólu Matěje Svobody. Při prostějovské hře bez brankáře pak z obranného pásma zamířil do prázdné klece a připsal si první trefu v modrožlutém dresu. Hanácké derby zažil Matěj Novák popáté v kariéře, na straně vítězů stál však vůbec poprvé.

„Potvrdili jsme, že Přerov na Prostějov umí. Doufám, že to tak bude i nadále – vyhrané derby vždycky pomůže,“ usmívá se Novák. Proč regionální duely častěji zvládají Zubři, vysvětlit nedokáže. Vrtat hlavou mu to ale nemusí. Především jej těší, že si po šlágru Chance ligy mohl konečně užít vítěznou oslavu.

„Řekli jsme si, co chceme na Prostějov hrát, a dařilo se nám to plnit. Bylo to sice vyrovnané, ale dokázali jsme být trpěliví. Dvakrát jsme využili přesilovku, vždycky se nám podařilo dát rozdílový gól,“ vyzdvihuje dvaadvacetiletý útočník. Přerov na prostějovské půdě ani jednou neprohrával. A když domácí vyrovnali, brzy se znovu ujal vedení. „Gól Kuby (Svobody – pozn. red.) nám dost pomohl, naopak Prostějovu vzal vítr z plachet. Pokud rychle odpovíte na branku soupeře, hned se vám hraje lépe,“ přibližuje Novák.

Pošťuchování k derby patří, nakoplo nás

Hanácká bitva se poprvé od 21. října 2019 uskutečnila za přítomnosti fanoušků. „Setkali se na tribunách, zafandili, bylo to super. Zápas má pak úplně jinou šťávu. Lidé z Přerova fandili fantasticky, hodně nám pomohli,“ prozrazuje Novák a připomíná, že loni se Zubři a Jestřábi dvakrát střetli na prázdném stadionu.

Pikantnost utkání dokumentoval i moment zkraje třetí třetiny. Jeden z prostějovských příznivců hodil na led prasečí hlavu s přerovskou šálou. Zubry ale neobvyklý předmět u jejich nohou z tempa nevyvedl. „Pošťuchování k derby patří. Nerozhodilo to mě ani nikoho z kluků. Naopak nás to nakoplo,“ usuzuje rodák z Třebíče. Části sudokopytníka, chovaného obvykle pro své maso, si téměř nevšiml. „Jen jsem viděl, že něco přistálo na ledě. Kluci pak říkali, že to byla prasečí hlava.“

Proti svému předchozímu zaměstnavateli měl prsty v rozhodujícím gólu. Jeho střelu vyrazil brankář Bláha pouze k Matěji Svobodovi, jenž dopravil puk do sítě. „Už jsem byl docela zavařený z obranného pásma. Svob ale výborně zablokoval střelu a z boku jsem jel skoro sám. Odrazilo se to ke Svobovi, který ještě dojel do pásma a trefil to,“ popisuje moment ze závěru prostřední části.

Svob mi udělal radost, na prázdnou bránu to zkouším na tréninku

Novákovo zakončení směřovalo na Bláhovu vyrážečku. „Čerpal jsem z videí. Vím, že Bláhič dostal hodně gólů právě na vyrážečku. Chtěl jsem to rvát na levou stranu, kde se to vždycky může odrazit. Nedal jsem, ale Svob mi vzápětí udělal radost,“ culí se. Co se mu nepovedlo před druhou přestávkou, dokázal v 53. minutě. Při prostějovském vabanku s pěti bruslaři (oba týmy měly po jednom vyloučeném – pozn. red.) zamířil přesně – do odkryté brány.

„Člověk to na tréninku zkouší. Je to o štěstí, třeba jak puk vezmete. Chtěl jsem ho vyhodit a zároveň směřovat na bránu. Zhruba jsem viděl, jak jsem postavený a kde je brána. Když jsem viděl, že to jde mezi tři tyče, už jsem se začal radovat,“ komentuje premiérový přesný zásah za Zubry. Před derby měl na kontě pouze tři asistence. „Snažil jsem se na to nemyslet,“ přiznává.

Čekání na gól ale z hlavy zcela nevytěsnil. „Trochu jsem to tam měl. Pořád jsem si říkal, že to jednou přijít musí. Přišlo to ve správný moment, teď na to musím navázat,“ plánuje. Přerov v Prostějově vybojoval premiérový triumf na hřišti soupeře v aktuálním hracím ročníku. „Jak to bylo ještě okořeněné derby, říkali jsme si, že to jednou přijde. Za vítězstvím jsme si šli. Doufáme, že jich bude co nejvíc – jak venku, tak doma,“ přeje si Matěj Novák.