ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Jihlava - Přerov 1:2 | JUNIOŘI: Přerov - Havířov 6:2 | DOROST: Havlíčkův Brod - Přerov 5:8

Kluci v tréninku pracují dobře, potřebujeme to přenést do zápasů, ví Robert Svoboda

Kluci v tréninku pracují dobře, potřebujeme to přenést do zápasů, ví Robert Svoboda
P ř e r o v – Za chvíli uplyne měsíc, co se s Petrem Dočkalem postavil na střídačku hokejistů Přerova. Robert Svoboda je zatím vedl do sedmi zápasů, ve kterých třikrát zvítězili a čtyřikrát prohráli. Čtyřiapadesátiletý trenér s bohatými zkušenostmi z extraligového Zlína chce s týmem zapracovat na zlepšení sebevědomí. V nejbližší době se mu do sestavy vrátí vytáhlý útočník Matouš Kratochvil, který od prosince laboroval s nemocí.

Na úvod trochu odlehčeněji. Co jste vlastně dělal, než vás Přerov angažoval?
I když jsem netrénoval, z hokejového prostředí jsem úplně nevypadl. Jak už jsem zmiňoval, sledoval jsem extraligu i Chance ligu. Buď jsem se na zápasy jezdit dívat přímo na stadiony nebo jsem na ně koukal v televizi. Nebylo to ale jen o hokeji, našel jsem si také čas na odpočinek. Doma v Luhačovicích jsem třeba chodil na procházky se psem.

U týmu jste necelý měsíc, jaký jste si o něm udělal obrázek?
Mužstvo je velice kvalitní, teď se navíc ještě podařilo doplnit o Tomáše Kudělku. Trošku je to o sebevědomí toho týmu. Sezona neprobíhá podle představ. Je potřeba zapracovat, aby sebevědomí bylo lepší a odrazilo se to i na výsledcích. V tréninku kluci pracují velice dobře. Potřebujeme to přenést do utkání, abychom je i za nepříznivého stavu dokázali zvrátit a našli síly k tomu, aby se to podařilo otočit.

Je sebevědomí i klíčem ke zlepšení přesilovek, ve kterých se Zubrům zatím nedaří?
Souvisí to s tím. Když tým prohrává, jsou tam drobnosti – přeskočí vám puk, nepodaří se vám přihrávka a podobně. V každém případě to ale budeme chtít změnit, abychom v této disciplíně byli úspěšnější. Přesilové hry utkání mění, což se ukázalo také naposledy v Šumperku, kde jedna přesilovka rozhodla.

Jak vypadají přesilovky na tréninku – plní v nich hráči, co po nich chcete?
Trénink je jedna věc, není tam takový psychický tlak. V zápase, zvláště když třeba prohráváte 0:2, si to někteří hráči moc zabírají. Snaha je velká a nepodaří se to zrealizovat tak, jako v situaci na tréninku. Pokusíme se to nějakým způsobem zjednodušit, abychom byli produktivnější. Hodně nás to trápí a v produktivitě nám to chybí. Věřím, že se zlepšíme.

Dílčí zlepšení ale v přesilovkách přece jen přišlo, přestali jste v nich inkasovat.
Bavili jsme se o tom. V tomto musíme být při přesilovkách zodpovědnější, nesmí tam být lehkovážnost. Když se nepodaří početní převahu proměnit, je pak velice nepříjemné, když během ní dostanete gól. S týmem to zacloumá.

Větší zodpovědnost v defenzívě, lepší výsledky pro fanoušky

Na koho se můžete plně spolehnout, jsou brankáři.
Určitě, je to vidět i na výsledcích. Dvě obdržené branky nejsou nic hrozného, ovšem potřebujeme vylepšit produktivitu. Na druhou stranu, ani ty dvě inkasované branky nemusely být. Gólmani ale opravdu chytají velice dobře. Budeme klást větší tlak na hráče, aby byli zodpovědnější v defenzívě.

V posledních pěti zápasech chytal Michael Petrásek. Nyní vás čeká více duelů, včetně dohrávek, plánujete v některém z nich dát šanci talentovanému mladíkovi Michalu Postavovi?
Nejsme v situaci, že bychom si dávali příležitosti. Každopádně je to v kompetenci trenéra brankářů, radíme se o tom. Teď je prvořadým úkolem dostat se v tabulce výš, potom se mohou řešit i tyto věci – kdo z hráčů dostane větší prostor.

Jak to vypadá s návratem Matouše Kratochvila, který více než měsíc nehrál?
Matouš už trénuje, což je dobrá zpráva. Měl sice delší výpadek, ale už v brzké době s ním počítáme. Kdyby to ještě nebylo v pondělí v Jihlavě, nasadili bychom ho hned do následujících zápasů. Chceme, aby byl v sestavě a hrál.

Kvůli soupeřově marodce se v příštím týdnu neuskuteční domácí utkání se Vsetínem. Máte už za něj náhradní program?
Stále se to řeší. Je jasné, že se Vsetínem se hrát nebude. Uvidíme, jak dopadnou další jednání o tom, že by se na středu eventuálně přesunul nějaký jiný zápas.

Co říkáte na fanoušky, kteří vás neustále povzbuzují – doma i venku?
Za fanoušky jsem moc rád, jsou nedílnou součástí výkonu. Jak už jsem zmiňoval po nepodařeném domácím utkání s Kolínem, vydrží tým povzbuzovat až do konce. Klukům to samozřejmě pomáhá daleko víc, než pokud je reakce z tribun jiná. Doufáme, že fanoušky potěšíme lepšími výsledky.