ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Prostějov (sobota 17:00) | JUNIOŘI: Vítkovice - Přerov (sobota 13:00) | DOROST: Přerov - Kometa Brno (sobota 12:00)

Když na led naskákali i naši fanoušci, tak to byl výjimečný okamžik, pověděl Jiří Osina

Když na led naskákali i naši fanoušci, tak to byl výjimečný okamžik, pověděl Jiří Osina
P ř e r o v – Všechny příznivce Zubrů stále musí hřát na srdci fakt, že si přerovský hokej po dlouhých sedmnácti letech znovu zahraje v první lize. Postup je pro celou řadu hokejistů nevšedním úspěchem kariéry. V týmu se najdou také hráči, kteří už tyto chvíle zažili. Jedním z nich je i obránce Jiří Osina. Pro něj to byl už třetí postupový zápis do druhé nejvyšší domácí soutěže. Předchozí dva zaznamenal se Šumperkem. V rozhovoru pověděl, nejen, kterého úspěchu si cení víc, ale také jaké má další hráčské plány.
Po skončení úspěšné sezony si Přerované užívají zasloužené chvíle odpočinku. Řada hráčů se ještě ukázala na autogramiádě při výročních oslavách pivovaru ZUBR, ale Jiří Osina mezi nimi nebyl. Měl také pro to vážný důvod. „Byl jsem na operaci s kolenem. Už dlouho jsem s ním měl problémy, a proto byl nutný operativní zákrok,“ vysvětlil.

Sezona byla po všech stránkách náročná, což potvrdil i jednatřicetiletý bek. „Určitě ano. Když jsem byl ještě v Šumperku, tak jsme také hráli až do druhé poloviny dubna, ale byli jsme na to připraveni. Dopoledne byl trénink a celkově uzpůsobený program regenerace. V Přerově normálně všichni chodíme do práce, do toho máme další aktivity, takže rozdíl je znát. Hlavně ze začátku soutěže jsme třeba hráli i obden, s dalšími zápasy se vše, hlavně ke konci, kumulovalo. Nyní odpočívám, pro nás všechny hráče je to volno zasloužené,“ pověděl hokejista, který ve své rodné Kroměříži trénuje žáky.

Při zpětném pohledu na sezonu těžko hledat něco výrazněji negativního. To, že Zubrům se dařilo prakticky po celou dobu, nebylo jen dílem potřebného štěstí, ale také díky souznění mnoha faktorů. „Od loňského roku jsme zůstali prakticky pohromadě a tým se navíc doplnil o kvalitní hráče jakými bezesporu Vlasťa Dostálek, Radek Procházka nebo David Šebek jsou. Zpočátku nám to sice až tak výsledkově nešlo, ale postupem času jsme si sedli. Hodně nám pomohla i samotná podpora ze strany trenéra Petra Dočkala. Je to i jeho zásluha, že pak fungovalo vše, jak mělo,“ pochválil kouče hráč, jež nastupuje v dresu s číslem dvě.

Potom se Přerovští zabydleli na špici moravské skupiny druholigové tabulky a prvenství si už nenechali vzít. „Samozřejmě nemůžu říct, že jsme všechny hladce přehráli, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. Možná jsme měli v pravý okamžik to potřebné štěstí a nějakým záhadným způsobem jsme dokázali také vyhrát kvalifikaci a postoupit do první ligy,“ zasmál se.


Jiří Osina - nejproduktivnější obránce Zubrů v základní části soutěže (Foto: Jiří Miklas)

Pro úspěch bylo potřeba udělat maximum. Část břemena zodpovědnosti padala právě i na defenzivu celku. Dostávali obránci specifické úkoly jak bránit lídry soupeře? „Tak věděli jsme od trenéra o některých hráčích, ale že bychom hráli osobku, jako se třeba hrávala na Jágra, tak to ne. Měli jsme jasné pokyny na to, abychom si dávali pozor a nebyli lehkovážní. Ono už, když se postoupí tak daleko, tak se hraje naplno a nikdo nemyslí ani na to, že ho něco bolí. Každý chce odvést maximum, aby týmu pomohl.“

Vyvrcholením celé sezony byl rozhodující zápas proti Sokolovu. Zubři se dlouho nedokázali prosadit, ale že by v hráčích začala hlodat myšlenka o tom, co kdyby to nevyšlo, tak to Osina odmítl. „Kdo někdy sportoval, tak ví, že si neúspěch nemůže připustit. Je potřeba být vždy pozitivní a snažit se hrát až do doby než nezazní poslední siréna. Vrátilo nás do hry vyrovnání Davida Šťastného, potom už to bylo dobré,“ poznamenal v základní části s devatenácti body nejproduktivnější obránce týmu.

Samotný zápas dospěl až do samostatných nájezdů. Čekalo se, že právě Osina bude jedním z možných exekutorů. „Nikam jsem se nehrnul,“ pověděl s lehkým zasmáním se a pokračoval: „Ale samozřejmě jsme to na lavičce s trenéry řešili. Věděl jsem, že máme v týmu dostatek šikovných hráčů, takže možnosti byly. Vždy říkám, kdo se zkrátka na penaltu cítí, tak by se měl sám přihlásit. Pokud to nevyjde, tak se ruce za to lámat nebudou.“

Jako velkou výhodu viděl bek, jež si vyzkoušel i slovenskou extraligu, v tom, že tým měl oporu v brankovišti. „Neměli jsme jen jednoho brankáře, ale rovnou výbornou dvojici. Ve druhé lize jsme na tomto postu neměli konkurenci. Když víme, že se můžeme spolehnout na gólmana, ať už na Martina nebo Jirku, tak o to lépe se nám hraje.“

Jiří Osina patří do skupiny hráčů, kteří už znají pocit, jaké to je postoupit do vyšší soutěže. Jemu samotnému se to podařilo už potřetí. Předchozí dva pamatuje ještě se Šumperkem. Zákonitě se nabízí srovnání. „Aktuálního postupu s Přerovem si cením víc. Hlavně proto, že tenkrát jsem byl mladší a až tolik jsem to nevnímal. Teď to bylo intenzivní. Člověk nikdy neví, jak to dopadne, a proto jsem si užíval každého dne, kdy jsme hráli. A ten okamžik postupu byl něčím zcela výjimečným, na led pak naskákali i fanoušci, a ta atmosféra gradovala. Když jsem si pak vybavil cestu, co jsme všechno zvládli, tak to byl pěkný pocit,“ pověděl.


Už je to uděláno, už je to hotovo. Jiří Osina se svým jmenovcem Jiřím Polákem krátce po postupu. (Foto: Jiří Miklas)

A jak vůbec vidí svou další hráčskou budoucnost? Bude nadále působit v Přerově? „Trošku jsme se už o tom bavili. Samozřejmě bych rád v Přerově zůstal. Myslím si, že i ze strany klubu je zájem. Uvidíme, jaké budou podmínky. Už se beru jako naturalizovaný Přerovan a rád bych tu pokračoval,“ usmál se.

Po operaci je u něj aktuální prioritou regenerace. „V koleni jsem měl více věcí, které bylo třeba operativně řešit. Rozhodně nechci nic uspěchat. Prvních čtrnáct dní mám povolenou jen chůzi a rehabilitaci. Postupně bych mohl začít pozvolna vyklusávat a zkusit i posilovací cviky,“ zmínil. S nástupem do letní přípravy dle svých slov nebude mít problém. „Vždy jsem se dokázal připravit ve svých individuálních podmínkách. Přece jen se věnuji hokeji už dlouho nejen jako hráč, ale i jako trenér. Zatím jsem nepocítil, že bych to nezvládal,“ doplnil.

Doplňkovou záležitostí jeho harmonogramu bude také sledování mistrovství světa v ledním hokeji, které začíná už v pátek 1. května. Jak vidí čerstvý druholigový šampion šance našeho celku? „Já říkám, nic neočekávejme a nemůžeme pak být zklamaní. Klasická naše meta bude postoupit do čtvrtfinále a pak uspět v semifinále. Kluci se sejdou z více států na jeden turnaj a musí se co nejdříve a nejlépe během krátké doby sehrát, to rozhodně nebude jednoduché. Budu držet pěsti. Bylo by určitě fajn pro celý náš národ, kdyby se podařilo urvat nějakou tu placku,“ dodal.