ONLINE >>> MUŽI: Sokolov - Přerov 0:1 (PP)

Gól v prodloužení? Úhly bych si nespočítal, vysokou školu má jenom Zbořa, perlil Pšurný

Gól v prodloužení? Úhly bych si nespočítal, vysokou školu má jenom Zbořa, perlil Pšurný
L i t o m ě ř i c e – Ve středu rozhodl souboj s Havířovem, v sobotu zase duel s Litoměřicemi. Roman Pšurný pokaždé zajistil hokejistům Přerova zisk dvou bodů. Zatímco doma proti AZetu určila jeho branka vítěze samostatných nájezdů, v Kalich Areně předčasně ukončil prodloužení. Tři sekundy před vypršením přesilovky se jeho pas mířící na spoluhráče Doležala ocitl v bráně. Tečí ho tam nasměroval domácí bek Jan Holý. Zubři tímto momentem dokonali obrat ve skóre, pro který položili základ dohnáním třígólové ztráty ve třetí třetině.

Pšurný na severu Čech posbíral celkem tři kanadské body. Nejprve mu na začátku druhé dvacetiminutovky i s pomocí pravé tyče vyšla střela zápěstím. Ve třetím dějství pak v přesilovce připravil gól pro Tomáše Doležala, kterého našel v předbrankovém prostoru. Jeho velké finále přišlo v první minutě prodloužení. „Byl to nacvičený signál, který skončil v bráně. Puk měl přijít Ďolíkovi přímo na hůl, trénujeme to tak na tréninku. Že si ho tam srazil obránce, byla samozřejmě z p**ele klika," připustil čtyřiatřicetiletý střední útočník.

Záměrně vyzkoušet, jestli si bránící Holý nedá „vlastence", jej vůbec nenapadlo. „Úhel odrazu se sice rovná úhlu dopadu, ale vysokou školu u nás má jenom Mikuláš Zbořil. V životě bych si to tak rychle nespočítal, jak by to spočítal on," konstatoval s dávkou vtipu.

Litoměřice uspávají hady a najednou uštknou

Se Zubry to přitom na začátku poslední třetiny nevypadalo dobře. Po akci Urbana ze 43. minuty prohrávali 1:4. „Oni jsou do útoku famózní a do obrany opak. My jsme hráli, hráli, snažili se, měli i nějaké šance... Oni dlouho nic a pak přijedou k nám do pásma a je to čistá tutovka. Třikrát jeli sami na bránu z toho, že nám v přesilovce přeskočil puk, nebo něco takového. Jsou v tom extrémně nebezpeční, v podstatě uspávají hady a pak najednou uštknou. To se nám stalo," zdůvodnil Pšurný, proč Litoměřice odskočily na tříbrankový rozdíl.

„Po dvou třetinách to klidně mohlo být 7:1 a dneska bychom všichni měli škaredou neděli. Dopadlo to, jak to dopadlo. Je to veliká zásluha Holase v bráně, už poněkolikáté nám zachránil body. Jak na Vsetíně, tak doma s Kladnem, když chytal. Dva body jdou na jeho vrub," pochválil gólmana Martina Holíka, který ve čtvrtém startu v Chance lize vychytal čtvrtou výhru.

Máme čtvrtou lajnu, která dokáže rozhodovat zápasy

Klíčové podle něj také bylo, že Hanáci dokázali na nepříznivý vývoj utkání rychle reagovat. Třináct sekund po Urbanově gólu snížil tečí Hrabalova nahození Štefka. „Kdyby to bylo 1:4 dalších pět, šest minut, do konce by zbývalo deset minut. A když prohráváte, čas letí strašně rychle. Čtvrtá lajna dala dva góly, což jen dokazuje, že máme tým, z kterého může kdokoliv uštknout. Teď to vyšlo na ně, což je pro ně super, že přidali nějakou branku," zmínil Roman Pšurný.

„Tým je silný, jak je jeho nejsilnější a nejslabší článek. Když máme čtvrtou lajnu, která dokáže rozhodovat zápasy, je to pro nás obrovské plus. I po pokračující sezony, případně do play-off," vyzdvihl.

Roman Pšurný na buly během zápasu 23. kola Chance ligy s Litoměřicemi. Z čtyřiadvaceti absolvovaných vyhrál šestnáct, jeho úspěšnost tak činila 67 procent. Foto: Martin Voltr

K vítězství Přerov dovedlo mimo jiné také 24 zblokovaných střel soupeře. „Asi to není úplně naše nejsilnější disciplína. Snažíme se na to soustředit – jak útočníci, tak obránci. Takové číslo potěší, a to jsme tam ještě neměli Jirku Krisla, který sám za zápas zblokuje dvanáct střel," připomněl zkušený odchovanec uherskohradišťského a zlínského hokeje, jenž má na kontě 401 extraligových a 391 prvoligových startů.

„Rozšířené statistiky v zápase hrají zásadní roli, i když to třeba není tak vidět. Nevím, kolik měly Litoměřice střel – myslím, že zase ne tolik. Z pětadvaceti jich ale bylo čtrnáct, patnáct gólových. Pokud pak zblokuješ dalších dvacet, pomůže to celému mančaftu, gólmanovi. Když někdo zblokuje střelu, hráči na střídačce to vnímají a dodává to pozitivní energii. A dvojnásob, když ji ještě navíc zblokuje Miky Zbořil," uvedl Pšurný s úsměvem.

Za měsíc životní „hattrick"

Brzy bude mít důvod k dalším úsměvům. Blíží se totiž důležitému „hattricku" – stane se otcem třetího potomka. „Ze začátku jsem tomu nemohl moc uvěřit. Pořád jsem přemýšlel, jak se to mohlo stát, kdo to zavinil. Vzhledem k tomu, že máme doma pošťačku, tak jsem to asi byl já," glosoval.

„Teď finišují nějaké předpřípravy. Manželka je, myslím, v osmém měsíci. Zhruba za měsíc čekáme tu radostnou novinu. Těší se děti, těší se celá rodina. Snad to zvládneme," doufá Pšurný, který v počtu dětí povede „týmovou produktivitu". „Nevím, jak je na tom Radek Číp s Víťou Černohousem, ale tři přiznané budu mít asi jenom já. Povedu statistiky," zasmál se autor vítězné branky z Litoměřic Roman Pšurný.