Gól Kladnu v poslední sekundě nastartoval zubří Movember. Goišovi vynesl hodinky

P ř e r o v – Hrát až do poslední vteřiny se v hokeji vyplácí. Své o tom ví i Jiří Goiš. Proti Kladnu skóroval v poslední možný okamžik řádné hrací doby, téměř současně s rozsvícením zeleného světa. Ve středu od jedné z nejpozoruhodnějších tref jeho kariéry uplynuly tři roky. Pro Zubry znamenala skvělé načasování, a to hned z několika důvodů.

„Pamatuju si, jak jsme slavili u sektoru 104. Naskákali na nás fanoušci – Heris a ostatní, co tam sedí každý zápas – a pak i všichni spoluhráči,“ usmál se v den výročí své slavné chvíle přerovský vousáč číslo 47. „Měl jsem v hlavě domácí zápas s Kladnem dva roky předtím, kdy nás porazili gólem dvě vteřiny před koncem. Strašně mě to tehdy štvalo, takže jsem byl rád, že jsme jim to takhle oplatili,“ netajil se.

V sobotu 4. listopadu bylo v MEO Aréně vůbec živo. Souboj s kladenskými Rytíři jako první spadal do série zápasů v rámci klubové akce Movember. Zubři se třetí rok po sobě rozhodli zapojit do celosvětové kampaně zaměřené na podporu mužského zdraví, včetně boje proti rakovině prostaty.

Na tribunách se prodávaly charitativní knírky, jejichž koupí diváci přispěli nadaci Movember Foundation. V rohu za brankou se činil speciální host utkání – profesionálové z olomouckého Doe’s Barber Shopu. Zájemcům ve svém mobilním studiu upravovali vousy.

O pár metrů dál na sebe narazily druhý a čtvrtý tým prvoligové tabulky. Zubři chtěli Kladnu uštědřit druhou porážku v sezoně a ve čtvrté minutě začali svůj plán plnit. Malinův dlouhý pas prošel až na Goiše, který předal puk najetému Šlahařovi a ten z první střely na bránu překonal Cikánka.

„Začali jsme dobře, ale pak soupeř potrestal dvě naše chyby ve středním pásmu. Třetí gól jsme dostali při oslabení,“ hodnotil po zápase útočník Jiří Goiš.

Hosté ještě do konce první třetiny skóre zásluhou Redlicha a Kružíka otočili. V polovině zápasu přidali třetí gól, když se při vyloučení Čápa (jediném přerovském v zápase) trefil Pekr. Přerov snížil těsně před druhou přestávkou. Palovu ránu tečoval do sítě Procházka a zařídil napínavé třetí dějství. V něm se Hanákům podařilo vyrovnat, Zbořilovo nahození usměrnil za Cikánka před brankou clonící Matouš Kratochvil.

„Před třetí třetinou jsme si řekli, že se zápasem zkusíme něco udělat. Tým má sílu a takové zápasy můžeme otáčet,“ prozradil Goiš. Obrat měl na svědomí právě on. Nešlo ale o ledajakou branku. Řadě přerovských fanoušků se musela zapsat do paměti.

Za stavu 3:3 se zraky obou střídaček a celého stadionu pomalu upíraly k prodloužení. Do vypršení základní hrací doby už scházely jen sekundy. Zubří pětice ovšem nemínila cokoliv vypustit. Dokud nezazní siréna, pořád se hraje!, problesklo hlavou domácím hráčům při buly v útočném pásmu. Na tabuli svítil čas 59:48.

Uprostřed levého kruhu se proti sobě postavili dva Tomášové – za MEO Sýkora, za Kladno Kaut. Klíčové nebylo zahrání kotouče, ale hra tělem. Přerovský kapitán svého protějška odstavil a Goiš tak mohl plácnutím (avšak ještě ne poplácáním) oslovit Šlahaře. Jeho pokus šel mimo, puk ale u levého mantinelu dojel Goiš a nasměroval ho za bránu.

Tam znovu ukázal svou sílu Sýkora. U hrazení ho udržel před Kautem a navíc ještě zadovkou poslal na Šlahaře. Současný útočník extraligového Zlína vyjel zpoza brány a na hranici levého kruhu nahrál Goišovi. Nepříjemnému křídelníkovi zbývala jediná vteřina, přesto rychle vystřelil příklepem a… zakončil do vzdálenější šibenice nad Cikánkovu lapačku.

„Sejk hrál v lajně vždycky ‚all-in‘, tak jsme šli na poslední střídání zkusit rozhodnout. Měli jsme tlak v útočném pásmu. Šlahy mi přihrál na střelu a já to šťastně trefil,“ popisuje s tříletým odstupem Jiří Goiš.

MEO Arénu rozbouřil k velké radosti. Kladno už nemělo kdy odpovědět, Zubři mu dokonalým úderem zničili veškeré bodové naděje. „Jestli to byl gól mé kariéry? Nevím, nějaké góly už jsem dal. Důležité jsou tři body, tabulka je strašně vyrovnaná,“ uvažoval Goiš v pozápasovém ohlasu.

Za branku, která padá málokdy, si vysloužil ještě dodatečné ocenění. Stal se vítězem ankety o gól měsíce listopadu, za což obdržel značkové hodinky. „Jsou hezkou vzpomínkou. Momentálně je ale nenosím, mám je schované. Popravdě ani nevím kde, protože jsme se nedávno stěhovali,“ přiznal s úsměvem hokejista, který ze současného přerovského kádru odehrál za A-tým nejvíce sezon.

Momentálně se nachází na marodce. Po ošklivém zranění, které utrpěl v posledním přípravném utkání se Šumperkem, se ale úspěšně zotavuje. „Dokonce nad rámec očekávání. Rehabilituji, nohu už můžu zatěžovat. Za dva až tři týdny bych mohl v plné zátěži na led,“ hlásí Jiří Goiš.