DĚKUJEME FANOUŠKŮM A PARTNERŮM KLUBU ZA PODPORU HC ZUBR PŘEROV V SEZONĚ 2022/2023

Dvougólový Fencl: Do Písku si nikdo nebral věci na přespání, šli jsme si za jasným cílem

Dvougólový Fencl: Do Písku si nikdo nebral věci na přespání, šli jsme si za jasným cílem
P í s e k – Juniorští hokejisté Přerova pokračují v úspěšné jízdě sezonou. Středeční vysokou výhrou 8:2 na ledě Písku rozhodli finálovou sérii a stali se mistry Ligy juniorů. Dvěma brankami se pod postup Zubrů do baráže o extraligu podepsal útočník Jan Fencl. Trochu symbolicky, v jižních Čechách totiž před dvaceti lety poprvé spatřil svět.

„Pocity jsou skvělé. Určitě to mírně oslavíme a pak se budeme chystat na Litvínov,“ nezastírá Fencl. Gólové příspěvky si schoval na druhou a třetí dvacetiminutovku. Nejprve v přesilovce využil nabídku obránce Gréče, poté mu nahrála písecká chyba na obranné modré čáře. „S klukama v lajně – Hráďou (Radimem Hradilem – pozn. red.), Haldou (Matějem Halíkem – pozn. red.), Matym (Matyášem Gréčem – pozn. red.) a Holasem (Adamem Holíkem – pozn. red.) – jsme si náramně sedli,“ pochvaluje si důrazný forvard nedlouho po završení play-off.

Finále navzdory přerovskému vítězství 3:0 na zápasy označil za velmi vyrovnané. „Hodně nám pomohly pokyny z videí od Jirky Sklenáře a Pavla Neumana. Díky nim jsme věděli, co hrát a na co si dát pozor. V tomto jsme měli navrch,“ vyzdvihuje důležitost přípravy u videa. Zároveň jej ale nepřekvapuje, že Zubři vyřadili Písek tak rychle. „Vím, jakou má náš tým sílu. Pokud se budeme držet taktiky a držet prostory, ze kterých dává soupeř většinu gólů, můžeme vyhrát každý zápas,“ vysvětluje. „Do Písku jsme si nikdo nebral věci na přespání. Šli jsme si za jasným cílem – ukončit sérii v nejmenším možném počtu utkání,“ prozrazuje Fencl, který se v únoru 2002 narodil o čtyřicet kilometrů dál v Českých Budějovicích.

MEO u řeky Otavy potvrdilo, že mu v bitvě dvou nejlepších týmů Ligy juniorů vycházejí vstupy do zápasů. Zatímco v první třetině druhého střetnutí v Přerově skórovalo čtyřikrát, teď ve stejné části hry přidalo ještě o gól více. „Dodržovali jsme taktické pokyny a soupeře jsme nepouštěli do větších šancí. Musím uznat, že produktivita nám v play-off nechybí,“ přikyvuje hokejista, jenž od útlého dětství žije v městečku Dřevohostice nedaleko Přerova. Králové do domácího utkání nenasadili svou obvyklou brankářskou jedničku Jana Lokajíčka. Do hry jej nepustilo zranění a do brány musel Marek Kadlec. „Na rozbruslení jsme se dívali na jeho styl chytání a postoj. Je menšího vzrůstu, tak jsme si řekli, že musíme hodně střílet a dojíždět do brány,“ objasňuje Fencl.

Postava v bráně? Na nájezdy jsem byl klidný

Sérii podle něj rozhodl hned první zápas. Přerov v něm doma rychle prohrával o dva góly, díky přesilovkám ale dokázal vyrovnat a v nájezdech poté dokonal obrat. „Udělali jsme dvě chyby, soupeř je potrestal a dal dva góly. Věděli jsme ale, jak dalším chybám předejít, zároveň nám tam něco napadalo,“ vrací se Fencl k začátku finále. Během prvních dvou minut prodloužení Zubři ubránili oslabení tří proti čtyřem. Při nájezdech pak Michal Postava zastavil čtyři písecké exekutory a MEO po trefách Radima Kolaříka a Patrika Kleniara zvítězilo.

„V prodloužení hrál soupeř odstoupenou obranu na modré. Moc možností dostat se s pukem do útočného pásma jsme neměli, což nám ale nevadilo. V bráně jsme měli Postyho, nebojím se říct, že je to expert na nájezdy,“ prohlašuje Fencl. Postava, který má už s vyřazovacími boji seniorské zkušenosti z Chance ligy i druhé ligy, odchytal kompletní play-off. „Věděli jsme, jakou sílu v bráně máme. Když došlo na nájezdy, byl jsem díky Postymu opravdu klidný,“ usmívá se Fencl.

V klíčových duelech baráže o DHL extraligu juniorů vyzvou Hanáci Litvínov, mezi jehož opory patří reprezentanti Lukáš Stehlík a David Skuhrovec. „Očekávám těžší zápasy, než byly teď. Ale pokud se nám vyhnou zranění a budeme hrát, co máme, šance je velká. Chceme vrátit přerovskou juniorku, kam patří. Je to náš hlavní cíl sezony,“ má jasno Fencl a děkuje trenérům.

„Pánové Neuman a Dočkal nás na tuto příležitost skvěle připravili. Svým přístupem vytvořili výborné prostředí a dobrou atmosféru v týmu. Trenér Dočkal často přinášel nápady do přesilovek a do hry obecně, což nám hodně pomohlo. Je to ikona klubu,“ svěřuje se. Petr Dočkal se v prosinci přesunul k přerovskému A-mužstvu, naopak k juniorům přišel Vladimír Kočara. „Nic se tím ale nezměnilo, Laďa přišel do juniorky se stejnou myšlenkou jako pan Dočkal. Pořád si jdeme pro ty nejvyšší cíle,“ přibližuje útočník Jan Fencl.