ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Frýdek-Místek - Přerov 5:1

Devítku bereme jako mladší dorost, chceme se dostat mezi nejlepší, hlásí Černohous

Devítku bereme jako mladší dorost, chceme se dostat mezi nejlepší, hlásí Černohous
P ř e r o v – Mezi staršími žáky a dorostem vznikla nová mládežnická kategorie. Hokejisté z ročníku 2008 budou hrát soutěž samostatné deváté třídy. Tým Zubrů povede jako hlavní trenér Vít Černohous. Se svým realizačním týmem hodlá hráče co nejlépe připravit na přechod mezi dorostence. Odpovídala tomu už letní příprava mimo led. Přerované trénovali s reprezentantem v atletice, úspěšným triatlonistou nebo judistou.

Kromě deváté třídy se staráte i o několik dalších kategorií, třeba jako skills kouč. Jak to zvládáte?
Není to o jednom člověku. V mládeži pracujeme jako trenérský kolektiv, u jednotlivých kategorií se prolínáme. Všechno záleží na lidech. Když ve spolupráci najdete harmonii a funguje vám, stíhat se dá všechno. Přiznávám, že to bude náročné. Je nás o jednoho trenéra méně, Grofák (Jakub Grof – pozn. red.) odešel do Karlových Varů. Všichni ale stojíme před výzvou, s kterou se chceme poprat. Moc se na ni těšíme.

Cítíte, že to budete mít těžší, než v předchozích čtyřech letech v Přerově?
Neřeknu vám, jestli lehčí nebo těžší. Je to jiné. První tři roky jsem trénoval první až pátou třídu. Hodně důležitá byla organizace a věci mimo led. Museli jste třeba zajistit, aby se děti dostaly ze školy na stadion, pak zase zpátky. Nominace na víkendové zápasy jste chystali pro šedesát, sedmdesát dětí. Jsem ale moc rád, že jsem si takovou prací prošel. Minulou sezonu jsem měl šestou a osmou třídu. Kluky, které jsem znal odmala. Člověk znal i jejich rodiče, všechno bylo jednodušší.

Devátá třída bude sice v některých věcech snazší na organizaci. Na druhou stranu, bereme ji jako mladší dorost, který existoval do reorganizace mládeže v roce 2018. Chceme, aby pro hráče všechno mělo hlavu a patu. Když jim devítka nebude dávat smysl, jak se pak uchytí v dorostu? Kór, v extraligovém dorostu.

Jakou vůbec s deváťáky očekáváte sezonu?
Dali jsme si dva interní cíle. První je krátkodobý. V září chceme uspět a dostat se mezi nejlepší týmy z celé České republiky. Druhý je dlouhodobý a důležitější, souvisí s rozvojem hráčů. Během roku chceme kluky fyzicky nachystat na dorosteneckou soutěž. Tento cíl začínáme plnit už od letní přípravy. Odrazilo se to na její podobě.

Jak suchá část přípravy vypadala?
Hlavně jsme ji naplánovali pestrou, aby kluky bavila. Nechtěli jsme zažít situaci, kdy po dvou týdnech budou docházet na tréninky otrávení. Zaměřili jsme se na komplexní rozvoj. Hodně nám pomohl Kuba Fryč. Jako specialista na kondiční přípravu nám radil, jak mají tréninky vypadat, jak je máme zkombinovat.

Dvakrát týdně jsme měli tréninky atletiky s mládežnickým reprezentantem Jonášem Kolomazníkem. Kluky učil správnou techniku běhu a dýchání, na tématu jsme se vždycky domluvili. S Kubou Fryčem se kluci učili správnou techniku cvičení. S Pavlem Neumanem pak na ploše ve výstroji dělali činnosti typu odebírání a vedení kouče, vedení osobního souboje. Středy zase patřily náročným plaveckým tréninkům s Jardou Hýzlem, věnovali jsme se i správné technice střely. Neskutečnou práci odvedl také David Šatánek. Při trénincích juda klukům ukázal, jak pracovat s vahou vlastního těla.

Celkově měli kluci šest povinných tréninků, plus jeden dobrovolný – střelecký. Tým chceme postupně vzdělávat. Specifická příprava nám pomůže při dodržování pravidel, která jsme si na sezonu nastavili. Na suchu odvedli kluci skvělou práci. Přišli do kontaktu s řadou sportovišť a řadou trenérů. Do tréninků se ponořili, s Jardou Hýzlem i doslova (úsměv).

Jak to všechno podle vás vstřebají?
Učili jsme je i pracovat se sporttestery. Chceme, aby věděli, jak jejich tělo reaguje, když dělají například vytrvalost nebo rychlost. Kde se pohybuje jejich tepovka. Všichni se nestanou profi hokejisty, budou třeba učitelé tělocviku, fyzioterapeuti nebo trenéři. Na konci letní přípravy jsme si poslechli přednášku od Kuby Fryče o výživě. Kluci musejí vědět, co mají jíst. Před tréninkem, po něm, před zápasem, po zápase. Aby věděli, co s nimi udělá, když v červenci nebudou plnit individuální tréninkový plán. Snažili jsme se je do toho vtáhnout co nejvíc.

Hráčů máte dostatek?
Momentálně se pohybujeme na třech brankářích a šestnácti hráčích do pole ročníku 2008. Přichází i dva hráči a jeden gólman do ročníku 2009, kteří můžou nastoupit za devátou třídu. Měli jsme několik odchodů, ale nahlásili se nám další kluci, kteří nás chtějí posílit. Devátou třídu nepostaví všechny kluby v regionu a náš program se jim líbil. Zkoušíme je, v srpnu se uvidí, jestli u nás budou pokračovat. I s nimi se bavíme o dvaceti dvou hráčích do pole a čtyřech gólmanech.