Zubři se ani jednou střelecky neprosadili, první výhru ve finále berou Jestřábi

P r o s t ě j o v – Hokejoví fanoušci se dočkali! V pondělí totiž vypuklo finále play-off, které letos přináší famózní derby. O celkové vítězství v soutěži bojují dva rivalové a na ledě si nic nedarují. Úvodní úspěch patří zaslouženě Prostějovu, který na svém kolbišti zvítězil v poměru 3:0. Jestřábi byli dlouho aktivnějším týmem a vypracovali si náskok. Zubři přitvrdili až od druhé třetiny, kasaře Kociána však nedokázali překonat ani jednou. Druhé finále se hraje ve středu v Přerově.
F1, pondělí 17.3.2014
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Malý (Jurík, Šebek), 24. Stejskal (Venkrbec, Luňák), 44. Indra (Kučera, Švaříček). Rozhodčí: Dědek, Slavka – Měkýš, Pospíšil. Vyloučení: 9:6, navíc Sakrajda (Přerov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4212. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 3:0.
Kocián – Švaříček, Knesl, Polák, Kolibár, Malý, Malý, Nedbálek, Jedlička, Veselý – Stejskal, Luňák, Kučera, Černý, Venkrbec, Duba, Šebek, Indra, Belay, Sršeň, Jurík, Antončík
Sklenář – Pala, Osina, Janota, Vlček, Kudělka, Zbořil, Kundrátek, Kratochvíl, Goiš, Sedlák, Kovařík, Sakrajda, Brančík, Ditrich, Šťastný, Kolář, Blinka, Haloda, Matula, Málek

První okamžiky utkání začaly opatrně, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Postupně se však mužstva osmělovala. Především to hostující. Nebezpečně hrozil především Sakrajda, navrátilec v prostějovské bráně Kocián však dokázal odolat. Domácí hokejisté se dostávali do šancí obtížněji, z té největší v 8. minutě však dokázali skórovat. David Šebek nahrál k mantinelu najetému Juraji Juríkovi, který naznačil střelu a pak poslal puk volnému Robinu Malému, který si zamíchal s pukem a poslal ho za záda Sklenáře.

Přerovu navíc mohlo být ještě hůř, vzápětí šel totiž do čtyř hráčů v poli. Početní výhoda se však Jestřábům příliš nepovedla a Sklenáře během ní téměř neohrozili. Podobně se však o chvíli později vedlo také hostujícímu celku, který mohl naopak inkasovat z hole unikajícího Šebka, který však nakonec nahrávku od Černého nezužitkoval. Tak jako začátek třetiny patřil Zubrům, v jejím závěru byli aktivnější domácí hokejisté a to i díky další početní výhodě.

Ta pokračovala také ve druhé třetině a přestože ji Jestřábi nezužitkovali, dostali se díky ní do trvalejší herní převahy. A z ní nakonec branku na 2:0 domácí vytěžili. S pukem na čepeli se propletl bránícími hráči Vladimír Stejskal, poslednímu obránci udělal kličku a vystřelil. Jeho pokus sice ještě Sklenář vyrazil, v následujícím zmatku před brankou se však nejlépe zorientoval právě Stejskal a dorazil svou vlastní střelu.

Hned vzápětí bylo na obou stranách k vidění po jedné veliké šanci: nejprve Sršeň ve skvělé pozici promáchl a následně se v samostatném úniku nepodařila klička exprostějovskému Kovaříkovi. Postupně se však chopili iniciativy opět Jestřábi, které však srážela koncovka. V polovině zápasu na ni mohli žehrat například Lukáš Luňák, jeho akci dorážející Venkrbec či Martin Belay a Šimon Antončík. V závěru třetiny pak měli hosté velkou možnost ke srovnání stavu zápasu: dvojnásobnou početní výhodu. I přes několik dobrých šancí se však neprosadili a místo branek tak poslední dvě minuty prostředního dějství okořenila už jen šarvátka a v následující hře čtyř na čtyři nastřelení tyče Jurajem Juríkem.

Závěrečná část zápasu přinesla opět řadu zajímavých událostí. První z nich pak byla obrovská šance Jana Koláře, který však chybnou rozehrávku domácích nevyužil. Brzy po té se Jestřábi dočkali dvojnásobného oslabení Zubrů, které nakonec zásluhou Marka Indry dokázali využít.

Přerované však nesložili zbraně, a přestože za poslední dva týdny odehráli sedm utkání, snažili se stále častěji ohrožovat Kociána. Ten však dokázal odolávat a to i v četných oslabeních. Hodně v obraně pracoval například i kapitán Lukáš Duba. Hosté však měli i smůlu. Jak Šťastný, tak Kundrátek či Matula měli na hokejkách kontaktní branku, ani jednomu se však v zakončení nezadařilo a i přes odhodlané dobývání branky Prostějovanů nakonec vyšli přerovští střelci naprázdno. Několik sezón nepoznaná návštěva více než 4200 diváků tak byla svědky první děkovačky Jestřábích fanoušků, jejichž oblíbenci si připsali velmi cenný první bod ve finálové sérii.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): První třetina byla hodně vyrovnaná, přelévalo se to z jedné strany na druhou. Od druhé části jsme trochu převzali iniciativu, měli jsme šance a odskočili jsme na 2:0. Z mého pohledu jsme byli o krůček lepší a po zásluze jsme vyhráli. Je to důležité domácí vítězství a teď je míč na straně Přerova, musí doma vyhrát a výhoda je na naší straně.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Domácí vyhráli 3:0, aby postoupili, musejí ještě dvakrát vyhrát. Projevila se na nás semifinálová série. Je toho dost k zlepšení, ale věřím, že doma vyhrajeme.