První výhra ve čtvrtfinále byla blízko, Zubři však na ni i přes převahu nedosáhli

P r a h a – Vyřazovací boje ve WSM lize začaly, Zubři se tak poprvé střetli s pražskou Slavií. V Edenu sice Přerov velmi rychle inkasoval, ale po vyrovnání z hole Jiřího Goiše byli Hanáci lepším týmem. Bohužel však svoji převahu nepotvrdili gólově, navíc ani ve dvou velmi dobrých přesilovkách pět na tři. Zkraje prodloužení tak přišel rozhodující gól, Pražané potrestali špatné střídání Zubrů a ujali se vedení v sérii.
ČF1, úterý 27.2.2018
HC Slavia Praha - HC ZUBR Přerov
2:1p
(1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Račuk (Z. Doležal), 62. Z. Doležal (Šagát, Račuk) – 12. Goiš (Sýkora, Chmelíř). Rozhodčí: Sýkora, Veselý – Malý, Šimán. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 732. Střely na branku: 32:37. Zblokované střely: 9:12. Vhazování: 39:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Frodl – Barák, Novák, Kasík, Holý, Ryzák, Kolařík – Račuk, Šagát, Z. Doležal – Krejčík, Nedvídek, Kadlec – Jankovský, Šafránek, Šmerha – J. Doležal, Kubica, Ondráček
Klimeš – Malina, Chmelíř, Rosandič, Novotný, Pala, Černý, Běhal – Goiš, Sýkora, Šlahař – Procházka, Pšurný, Plášek ml. – Š. Kratochvíl, M. Kratochvíl, Navrátil – Plášek, Gago, Kovařík

Utkání pro Zubry nezačalo dobře. U zadního mantinelu chyboval Malina, z čehož rezultoval bleskový gól Slavie. Marek Račuk obdržel puk zpoza branky, z levé strany s ním udělal pár kroků do středu a zavěsil pod břevno. Přerov se pokusil reagovat. Z pravé strany střílel Gago a Frodl nevěděl, kde se kotouč nachází. Po chvíli ho našel ve své výstroji. Do slibného zakončení si nabruslil i Plášek junior, jeho bekhendový pokus skončil na hrudi domácího brankáře.

Zubři pak i díky obětavým pádům do střel odolali slávistické přesilovce. Nedařilo se jim ale zakládat útočné akce a několikrát vyhodili puk jen na zakázané uvolnění. Ve 12. minutě se však MEO dočkalo vyrovnání. Po dobré práci Chmelíře se Sýkorou vyrazil Frodl od modré čáry nahozený puk jen před sebe. V předbrankovém prostoru si nejpohotověji počínal Jiří Goiš a jako první z Přerovských v letošním play-off skóroval. Zhruba šest a půl minuty před koncem první třetiny se Hanákům naskytla výhoda dvojnásobné přesilovky. Dobrou možnost měl na holi Šlahař, před kterým na moment zívala odkrytá klec. Frodl byl ale se svým pohybem rychlejší než přerovský útočník se střelou a úspěšně zakročil betonem.

Do druhé části si Slavia přenesla přesilovku, ovšem na zubří defenzívu nevyzrála. Ve 24. minutě při další početní výhodě sešívaných to po zemi po rychlé kombinaci zkoušel Nedvídek. Klimeš zasáhl svým pravým betonem a vzápětí si poradil i s dravým průnikem Zdeňka Doležala. Přesilovkami se to na ledě jen hemžilo. V jedné z přerovských nechybělo Malinovi mnoho, aby uklidil puk do prázdné části Frodlovy svatyně. Slávistický muž s maskou odolal i tečované ráně Šlahaře z první a bombě Novotného od modré čáry.

Ke konci třetiny Zubři s výhodou jednoho muže v poli zamkli domácí celek před jeho brankou. Po dělovce Paly se před Frodlem strhla mela a jen tak tak, že se přerovští hráči neprosadili. Pár sekund před sirénou se na levé straně po dobré přihrávce ocitl osamocený Rosandič. Jeho střelu zadržel protější gólmanův beton.

Zkraje třetí periody se kotouč potuloval nebezpečně kolem přerovské brány, do ní však neprošel. Na druhé straně posílal Procházka zadovku mezi kruhy, kde Plášek mladší promáchl. Ve 46. minutě se před branku probil Šlahař a přenechal puk Goišovi, který mířil těsně nad. V přesilovce Slavie mířil Šagát u levé tyče jen na zadní mantinel a s ránou Baráka si poradil Klimeš. V 51. minutě se do dobré palebné pozice dostal Rosandič. Frodla ale sám neohrozil, nýbrž ještě přihrál do jízdy mladšímu z Plášků. Přerovský rychlík měl na hokejce branku, zákrokem vyrážečkou se proti němu ovšem zaskvěl padající Frodl.

Své umění naplno ukázal také Lukáš Klimeš, který zastavil střelu Baráka od modré čáry i následnou dorážku Zdeňka Doležala. Po likvidačním zákroku na Milana Procházku se Zubrům v závěru podruhé v zápase naskytla příležitost udeřit ve dvojnásobné přesilovce. Pšurný ale mezírku u levé tyče nenašel, Rosandiče se štěstím vychytal Frodl a Šlahařovi k zakončení do prázdné brány scházel malinký kousíček.

Duel se za nerozhodného stavu přelil do prodloužení. Slavia obdržela výhodu přesilové hry čtyř proti třem a v ní nakonec rozhodla. Po Račukově přihrávce pálil z levého kruhu z první Zdeněk Doležal a rozvlnil síť za přesouvajícím se Klimešem. Ten se roztahoval, jak mohl, zabránit slávistickému útočníkovi ve skórování ale nedokázal.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Velice důležitý zápas na psychiku hráčů. Z obou stran jsme viděli dost nepřesností. My jsme vstoupili do zápasu skvěle, ale pak nás srážely nevyužité přesilovky. Paradoxně pak v prodloužení naše početní výhoda rozhodla, i když do té doby nám to nešlo. Důležité bylo, že jsme před tím ubránili oslabení ve třech. Už se připravujeme na další zápas, série bude určitě hodně vyrovnaná.

Kamil Přecechtěl (HC ZUBR Přerov): Série se nehraje na jedno vyhrané utkání, ale na čtyři vítězné zápasy. Teď není ještě zdaleka nic rozhodnuté. Teprve, až si jeden z týmů vyslouží v sérii čtyři výhry, můžeme něco opravdu hodnotit a rekapitulovat.