Zubři ve čtvrtém derby hodně dlouho vedli, nakonec však z Prostějova vezou jen bod

P r o s t ě j o v – Sobotní podvečer na prostějovském zimním stadionu napsal už čtvrté pokračování derby s Jestřáby. V těch minulých nikdy neplatila výhoda domácího prostředí, což se tentokrát však změnilo. Lídr tabulky ale rozhodně nepůsobil suverénním dojmem, naopak to byli Zubři, kdo dlouho v zápase vedl, jenže Jestřábi dokázali gólové manko ve třetí třetině smazat. O své výhře rozhodli po zbytečném vyloučení Zubů v prodloužení.
36.kolo, sobota 25.1.2014
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
5:4p
(1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Luňák (Jurík J.), 24. Stejskal (Venkrbec, Luňák), 39. Malý (Venkrbec, Stejskal), 51. Černý (Stejskal), 64. Stejskal – 1. Kovařík (Sedlák, Goiš), 20. Goiš (Sedlák, Kovařík), 22. Sedlák (Pala), 37. Janota (Blinka). Rozhodčí: Kubičík – Ganger, Vengřín. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 2285. Střely na branku:38:26 . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4.
Kocián – Nedbálek, Knesl, Polák, Kolibár, Malý, Veselý, Jedlička, Švaříček – Antončík, Belay, Kučera, Sršeň, Šebek, Černý, Venkrbec, Stejskal, J. Jurík, Luňák, Duba, D. Jurík
Sklenář – Pala, Osina, Vlček, Janota, Haloda, Tomeček, Goiš, Sedlák, Kovařík, Šťastný, Brančík, Blinka, Málek, Kolář, Ditrich, Sakrajda, Školoud, Kundrátek

Plné tribuny, zápas věčných rivalů a v neposlední řadě čtvrté derby základní části této sezóny. Sobotní šlágr kola přilákal na tribuny přes 2 300 diváků Jak hokejisté Prostějova, tak přerovští Zubři měli o motivaci více než postaráno. Domácí trenér Petr Zachar poslal mezi tři tyče tradičně Ondřeje Kociána, hostující Vladimír Kočara volil Jiřího Sklenáře.

Úvod utkání se nesl ve velké opatrnosti z pohledu Prostějova. Hanákům uskakovaly kotouče a měli občas problémy v rozehrávce. A hned v úvodu soupeř trestal. Ondřej Kocián dlouho váhal s rozehrávkou, až se s kotoučem zamotal před brankou a ani on, ani obrana nedokázala zabránit úvodní brance. Velký důraz předvedl Lubomír Kovařík – 0:1.

Domácí byli úvodním gólem mírně zaskočeni, což je poslalo několikrát i do oslabení. V jednom z nich ujel štírek Juraj Jurík a za faul bylo nařízeno trestné střílení. To však mladý forvard neproměnil. Aby toho nebylo málo, za minutu na půl se do protiútoku řítil Lukáš Luňák. Byl faulovaný a rozhodčí opět zkřížil ruce nad hlavu. Ovace na stadionu doprovodili hvězdu Jestřábů k samostatném nájezdu. Ten však Luňák zakončil neúspěšně. V čase 13:50 se už mohla dvanáctka domácích radovat naplno. Chybu v rozehrávce Zubrů potrestal Lukáš Luňák přesnou střelou pod horní růžek – 1:1.

Inkasovaná branka ale svěřence Vladimíra Kočary nepoložila. V nabídnuté přesilové hře vymetl horní růžek Kociánovi branky Jiří Goiš – 1:2. Do kabin se tak odcházelo za jednogólového vedení Zubrů.

Prostřední dvacetiminutovka začala opět menším náporem Přerova. Někteří diváci se ani nestihli vrátit na svoje místa a již viděli branku. Jednalo se opět o využitou přesilovku Přerova. Dorážka Zdeňka Sedláka skončila v síti. – 1:3. V tuto chvíli to nevypadalo pro Prostějov vůbec dobře a v pohodě hrající Přerov měl zápas dobře rozehraný.

Dobrou psychickou stránku ukázali v té chvíli i domácí hokejisté. V čase 23:50 přihrál do dobré pozice Matouš Venkrbec Vladimíru Stejskalovi, který se svojí střeleckou produktivitou neměl problém zakončit přesně – 2:3.

Po druhé vstřelené brance dostali Jestřábi velkomožnost na vyrovnání. Dvě minuty trvající přesilovku pět na tři však tým Petra Zachara nedokázal využít. Hanáci se nedostali do vážnější příležitosti a jen potvrdili, že přesilovky jim v posledních dnech nejdou. Opakem Prostějova byli Přerovští. Ti nic nevymýšleli a jen posílali kotouče na branku. Jeden takový vyslal obránce Michael Janota a Kocián nestačil zareagovat – 2:4.

Domácí ale opět přišli s odpovědí. Matouš Venkrbec pracoval s kotoučem za brankou, když už nemohl vyjet sám, našel úplně volného Robina Malého, který vrátil Prostějovu naději na bodový zisk – 3:4.

Závěrečná třetina se nesla v mírnější převaze LHK, který svůj tlak vystupňoval v poslední desetiminutovce. Tam začali Jestřábi hrát opravdový hokej. V 50. minutě vznikla zajímavá situace. Přerov ujížděl do situace dvou na jednoho. Robert Jedlička výborně vypíchl kotouč, toho se zmocnil Jan Kolibár, jenž našel úplně volnou ikonu Prostějova Michal Černého, a ten rozjásal našlapané tribuny– 4:4.

V závěru měl Prostějov na hokejce několikrát možnost strhnout vedení na svoji stranu, ovšem neúspěšně. Duel dospěl do prodloužení, ve kterém se stala hostům osudovou chyba se střídáním. Jestřábi dostali možnost přesilovky čtyři na tři, kterou konečně využili. Hrdinou večera se stal Vladimír Stejskal – 5:4.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Bylo to klasické derby, kdy dopředu není jasné, kdo je favorit. Myslím si, že po většinu zápasu jsme byli lepší, měli jsme ale problémy v přesilovkách a v proměňování šancí. Nedokázali jsme proměnit ani jedno ze dvou trestných střílení. Naštěstí se nám to povedlo v závěru urvat.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Byl to nadprůměrný druholigový hokej a jenom nás může mrzet, že jsme si odsud neodvezli tři body, protože průběh zápasu nám nahrával. Dostali jsme ale dva zbytečné góly, tím jsme dostali domácí do hry a je to škoda. Derby je vždycky svátek pro fanoušky i pro hráče a mohlo by takových zápasů být víc, před dobrou atmosférou se dnes hrál dobrý hokej.