Zubři se proti Orlové rozehráli příliš pozdě

P ř e r o v - Zubři mohou velmi litovat ospalého začátku, v němž rychle inkasovali góly. Jejich další snaha byla poté provázena nervozitou, přihrávky nenacházely často své adresáty a střely nebyly tak nebezpečné jak od leaderů tabulky. Mohou litovat i zbytečných dvou gólů v závěru 2.třetiny. Tradiční 3.třetina Zubrů, která je v poslední době v domácích zápasech s Orlovou zdobila, přišla až v posledních 10 minutách a tři góly proto alespoň k vyrovnání tentokrát nestačily.
4.kolo, sobota 26.9.2009
HC ZUBR Přerov - HC Orlová
3:4
(0:2, 0:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 51.28 Pala (Kohút), 54.42 Sprušil (Pala), 59.29 Hanák (Ditrich) - 3.24 Kraft (Grygar), 6.11 Grygar (Dušek), 38.45 Potočný (Rozum, Ovšák), 39.59 Dušek (Kraft, Mintěl). Rozhodčí: Dědek - Trunečka, Velinský. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Oslabení:0:0. Diváci: 1550. Střely na branku: 44:36. Buly: 41:37. Průběh utkání: 0:4,3:4.
Tihlář - Pala, Faltýnek, Halouska, Osina, Novák, Staněk, Pírek - Kolář, Sprušil, Ditrich, Hanák, Kupec, A. Frieb, Menšík, Kohút, Žibrita, M. Kundrátek, Holík
Šafránek - Urbánek, Mintěl, Grygar, Kraft, Dušek, Ovšák, Prokop, Škatula, Potočný, Stránský, Studený, Samiec, Kotásek, Golab, Galgonek, Michejda, Hanzl, Rozum, Hegegy, Vydra

Utkání s leaderem tabulky, který v úvodních třech kolech neztratil ani bod, začali Zubři příliš ospale. Soupeř z Orlové se naopak snažil hrát naplno od prvních sekund. Orlové se často dařilo procházet obranou Zubrů a velmi nebezpečně Tihláře ohrožovali. Hra byla v prvních 10 minutách kvůli tomu velmi kouskovaná. První gól inkasovalo Meo už ve 4.minutě. Nedůsledná přerovská obrana nepokryla orlovského Krafta, který po Grygarově přihrávce prudce střílel z kruhů. Puk bohužel skončil za Tihlářovými zády - 0:1. Gólem posílení hosté pokračovali v tlaku a za necelé tři minuty už svítila na jejich straně skóre dvojka. Dušek nahrál dozadu Kraftovi, který velmi prudce vypálil. Tihlář ještě dokázal střelu vyrazit před sebe, Osina si však ve snaze dostat puk do bezpečí ke gólmanovi srazil kotouč nešťastně za brankovou čáru - 0:2. Gól byl ale připsán Grygarovi. Teprve poté se začali probíjet do útoku častěji i Zubři, ale byli velmi nervózní, ne vždy si přesně dokázali přihrát, a třebaže v první třetině nakonec vystřelili vícekrát, s jejich střelami měl Šafránek méně práce než na druhé straně Tihlář se střelami hostů. Vyloženou šanci Přerov prakticky neměl, Orlová mohla své vedení zvýšit zvláště ve 14.minutě, když se nejdříve zcela uvolnil Kotásek a měl i pěknou střeleckou pozici, ale Tihlář skvěle vyrazil. Odraženým pukem pak znovu prudce střílel Potočný a Tihlářovi tentokrát pomohlo břevno.

Ve 2.třetině měl Přerov výhodu několika přesilových her, ale i hra při nich se od přesilovek hostů značně lišila a zdaleka nebyly tak nebezpečné. Největší šanci Zubrů ve 2.třetině si při první z nich už v půli 22.minuty vypracoval Menšík, který před bránou nebezpečně tečoval Halouskovu střelu od modré a v zápětí ještě dorážel jen pár centimetrů vedle. Tím však byly ovšem vyložené šance Meo pro 2.třetinu opět vyčerpány. Zubři poté začali znovu často chybovat a dvakrát svému soupeři doslova „namazali“. Nejdříve ve 30.minutě se před Tihlářem díky tomu objevil ve výhodné pozici zcela volný Grygar, ve 37. minutě domácí vybídli stejného hráče tentokrát k sólu. Protože puk poskakoval po brankové čáře, Osinovi nezbylo, než posunout bránu a byl proto vykázán na trestnou lavici. Zubři se velkému náporu Orlové pod zámkem sice bránili celé 2 minuty, ale přesně v okamžiku, kdy skončil Osinův trest, skóroval po přihrávkách Ovšáka a Rozuma prudkou střelou z kruhů Potočný. Tihlář se sice kotouče dotkl, ale propadl mu bohužel do sítě - 0:3. To zbývalo 75 sekund do konce třetiny. Rozhození domácí už čekali na sirénu a v závěru znovu zabouřilo. 15 sekund před koncem 2.třetiny, zachraňoval na poslední chvíli betonem nebezpečnou situaci Tihlář, ale těsně před sirénou sehráli gólovou akci Mintěl, Kraft a Dušek. Posledně jmenovaný střílel na domácího brankáře příliš brzo … a tak hosté stihli díky dvěma gólům do šatny zvýšit až na 0:4.

Poslední třetina sice začala už po 30 sekundách obrovskou šancí Sprušila, který se před Šafránkem ocitl zcela volný, ale změnu skóre to nepřineslo. Poté měli převahu hosté a drželi přerovské hráče daleko od své branky. Celých 11 minut tak Meo nemělo téměř žadnou šanci a naopak muselo čelit hostům zvláště při svém oslabení. V domácích zápasech s Orlovou v minulém ročníku vždy přišel ve 3.třetině obrovský nápor Zubrů, který přinášel hodně gólů. Ani dnes nakonec nechyběl. Přišel však pozdě a už za výrazného rozdílu skóre, takže soupeřům to tentokrát body nesebralo. Vše začalo v úvodu 52.minuty. Nejdříve se nepodařilo Kohútovi zakončit přečíslení dvou na jednoho, když mu před bránu nepříliš přesně nahrával Staněk, ale o pár sekund později už přeci jen zasvítilo červené světlo i za Šafránkem. Puk z Kohútovy přihrávky za brankovou čárou přesně trefil u levé tyče Pala a snížil na 1:4. Pro Zubry to byla oživovací injekce a až do konce třetiny už Orlovou k ničemu nepustili. Uzamkli Orlovou před Šafránkem a vytvořili si obrovský tlak. Stříleli ze všech možných pozic a hosté si museli jednou pomoci faulem. Přesně 6 minut před koncem tak dostalo Meo výhodu přesilové hry. Po 42 sekundách nahrál Pala do kruhů Sprušilovi, jehož střela nakonec i přes Šafránkův zákrok skončila v síti - 2:4. Nápor Přerova stále rostl, ale zároveň i ubýval čas, který mu ještě zbýval. 71 sekund před koncem se Meo odhodlalo k power play. Buly sice vyhráli hosté, puk však rychle ztratili a přišla série několika střeleckých pokusů Meo. 31 sekund před koncem střílel po Ditrichově přihrávce prudce po ledě Hanák. Jeho střela prošla mezi betony Šafránka a tak se nakonec Orlová o své vítězství musela ještě chvíli bát - 3:4. Času už moc ale nezbývalo, domácí ještě dokázali vystřelit z prostoru mezi kruhy. Poté se hostům povedlo vyhodit puk k přerovské opuštěné kleci. Puk letěl ale hodně vedle a tak už se skóre nezměnilo. V tu chvíli se ale už ozvala siréna a možná tak zachránila hosty od ztráty nějakého bodu.

Shrneme-li celkově zápas, hosté si za prvních 50 minut tři body určitě zasloužili, do té doby byli na ledě pánem oni. Zubrům patřilo bohužel jen posledních 10 minut a to bylo málo i když dokázali, že zápas ani za stavu 0:4 ve 3.třetině ještě není prohraný a má cenu bojovat až do konce.

Videosestřih ze zápasu Přerov-Orlová nabízí webová televize ZUBR TV.