V prvním semifinálovém zápase byli šťastnější Olejáři

K a r v i n á - První semifinálové utkání s Karvinou přineslo jiný hokej než s Opavou, bylo celkem vyrovnané, většinu času se hra rovnoměrně přelévala ze strany na stranu a mužstva si vytvářela hodně šancí. Na ledě ale dominovali brankáři obou týmů a hlavně jejich přičiněním padlo velmi málo gólů. Rychleji se ale rozjeli domácí a třebaže střelecky skončily všechny třetiny přibližně vyrovnaně, na vyložené šance v té první vyhráli Olejáři. Jednu z nich při své přesilovce využili a ta byla jak se v dalších minutách ukázalo nejspíše rozhodující. Toto jednogólové vedení totiž trvalo téměř celý zápas. I když na druhý gól domácích stačili Zubři zareagovat rychle, další branku se jim už přidat nepodařilo ani v závěrečné power play. Naopak své vítězství při něm domácí pečetili gólem do prázdné branky.
SF1, úterý 28.2.2012
HC Baník Karviná - HC ZUBR Přerov
3:1
(1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 11. Mikšan (Galvas, Javín), 52. Ivan (Luka, Studený), 60. Luka (Studený) - 53. Ditrich (Kočara, Brančík). Rozhodčí: Škrobák - Kika, Trunečka. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 761. Buly: 31:31 Střely: 47:43 z toho na branku: 37:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Iláš - Javín, Sznapka, Hegegy, Štefanka, Galvas, Tomis, Urbánek - Mikšan, Moravec, Samiec, Luka, Ivan, Studený, Holuša, Blatoň, Novák, Rosůlek, Ciupa, Štubňa, Lemel
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Krajíček, Sklenář - Ditrich, Kolář, Brančík, Hanák, Kotásek, Kočara, Kolařík, Sakrajda, Sedlák, Kundrátek, Blinka, Coufal

První zápas semifinálové série mezi Přerovem a Karvinou přinesl zcela odlišný hokej od toho, který byl k vidění na většině čtvrtfinálových zápasů. Třebaže tomu výsledek vůbec nenapovídá, oba týmy hrály útočně prakticky celý zápas, měly slušný počet šancí a divákům se utkání určitě líbilo.

Hned v polovině 2.minuty si vyzkoušel "pohodlí" trestné lavice na zimním stadionu v Karviné Kotásek a Zubři se museli z počátku utkání bránit. První porce střel tedy směrovala na Tihláře. Zubři díky tomu vyslali Ilášovi svůj první pozdrav až v polovině 5.minuty. Pak už se ale oba gólmani v zákrocích celkem střídali. První opravdu vyloženou šanci si vytvořila na počátku 10.minuty dvojice Ivan se Studeným, kteří se dostali do akce 2 na 1. Ivan se rozhodl pro přihrávku, kterou ale perfektně zblokoval Pala. To bylo dokonce při přesilovce Zubrů. O půl minuty později se ale síly na ledě vyrovnaly a sotva se Rosůlek zapojil do hry, prostřelil Tihláře, kterému stínilo několik hráčů, od modré čáry Mikšan - 1:0. Do té chvíle měli střelecky mírně navrch domácí hráči, ve zbytku třetiny pak Zubři přidali a střelecké manko srovnali, leč na jejich vyloženou šanci jsme prozatím čekali marně. Tu největší měl asi Sakrajda, střílející z prostoru mezi kruhy, ale jeho střela z první byla příliš vysoká a Iláš se za ní jen ohlédl. Naopak Karviná ještě pocuchala nervy přerovských fanoušků asi 40 sekund před úvodní sirénou, když se do sólového nájezdu dostal Samiec. Tihlář ale zareagoval mistrně.

Ve druhé třetině se mužstva doslova předháněla v tvorbě velkých příležitostí, ale gólem neskončila překvapivě ani jedna z nich. Ve 23.minutě nejdříve rozezvoněl přerovskou svatyni Novák, který ale asi trefil už boční konstrukci branky. Ani ne o minutu později se před Tihlářem dobře uvolnil Mikšan. Ve 26.minutě si málem vytvořil sólovou šanci Kočara, puk ale měl od sebe ještě příliš daleko, nestačil jej zpracovat a Iláš jej přikryl. O půl minuty později to zkoušel na opačné straně nebezpečně Luka. Ve 29.minutě byl těsně u branky Karviné volný Hanák, puk ho však na holi příliš neposlouchal a nakonec nestihl ani zakončit. Ve 32.minutě vyrazil Iláš prudkou střelu Brančíka z mezikruží, těsně vedle karvinské klece skončil i Ferencův pokus mezi hráči. Ve 34.minutě skládala reparát z předmětu "akce 2 na 1" dvojice Ivan-Studený, ale i tentokrát v něm propadla. Ivan zvolil tentokrát střelu, ale smál se Tihlář. Ve 37.minutě dokonce Olejáři přečíslili Zubry ve 3 proti 1. Zakončení však mířilo dost daleko od pravé tyče Tihlářovy branky. Olejářů bylo ale díky tomu vepředu moc a tak hned z protiútoku z toho bylo přečíslení na opačné straně. Zakončoval už na hranici brankoviště Kolařík, ale přes Iláše se ani tentokrát neprosadil. 45 sekund před koncem mohl srovnat skóre těsně před brankovištěm číhající Kotásek, ale bohužel byl k brance zády a tak musel zkusit naslepo a přeci jen s menší razancí. Na šance bohatá třetina skončila bez branek.

Domácí vedli sice na počátku třetí třetiny 1:0, ale věděli, že se Zubry si nesmí dovolit jen bránit. Obraz hry se tedy nezměnil ani ve 3.dějství. Velmi jedovatá byla hned ve 41.minutě Javínova střela od mantinelu. Tentokrát ji stálo v cestě několik hráčů, přesto však puk přes všechny až těsně k tyči proklouzl. Ve 45.minutě střílel tvrdě, leč nepřesně, z prostoru mezi kruhy Kolařík a jen o pár sekund později další prudkou bombu tentokrát od Paly zastavila Ilášova maska. Ve 47.minutě byl v čisté šanci těsně před Tihlářem Luka, mířil ale vedle. Ve 49.minutě byla těsně před Ilášem hned trojice Zubrů. Ve snaze najít co nejlepší pozici si davali přednost tak dlouho, než o puk bez zakončení úplně přišli. O minutu později stál tváří v tvář Tihlářovi Ivan, ale tentokrát ještě neuspěl. Radoval se až v závěru 52.minuty. Opět se procpal přes přerovskou obranu až k Tihlářovi, kde jej našla Lukova přihrávka od mantinelu a Ivan puk poslal bekhendem za Tihlářova záda - 2:0. Olejáři už asi věřili, že dohrají zápas v klidu, ale ještě se museli o výsledek až do konce třetiny bát. Hned po 61 sekundách překonal po ledě Iláše Ditrich - 2:1. Jen o půl minuty později už mohlo být dokonce srovnáno, Hanák ale ani z jednoho metru Iláše na hruškách nenachytal. Stejný hráč to zkoušel z prostoru mezi kruhy na konci 56.minuty, Iláš stěží zabránil puku v cestě do branky koncem levého betonu. Narůstající tlak Zubrů žel zbrzdilo vyloučení a 88 sekund před koncem to Zubři zkusili po poradě při oddechovém času v šesti. Iláš musel ještě třikrát zasahovat, ale šlo jen o střely z větší dálky. 20 sekund před koncem dojel kolem mantinelu vyhozený puk Luka a domácí uklidnil definitivně. Po prvním zápase se tak Karviná ujala vedení v sérii 1:0.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Aleš Flašar (HC PLUS OIL Karviná): Podle mě na nás byla ze začátku znát ta šestidenní pauza, kdy jsme příliš nebruslili a měli jsme takové ospalé tempo, ale myslím si, že jsme to pak rozjezdili a udělali jsme důležitý první krůček. Jsem rád, že jsme uhlídali domácí prostředí a uvidíme, co bude dál. V Přerově je fanoušci určitě poženou a my tam nesmíme příliš faulovat. Pokud budeme hrát v pěti, tak s nimi můžeme hrát. Pokud jim dáme hodně přesilovek, tak to bude těžké.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Počítali jsme s tím, že Karviná na nás vletí, ale to se nestalo. Hrála velice zakřiknutě, což nás dost překvapilo. V první třetině jsme se přizpůsobili její opatrné hře a měli jsme na ledě špatný pohyb. Od druhé už nastoupilo jiné mužstvo a kromě oslabení, jsme Karvinou jasně přehrávali. Vypracovali jsme si spoustu šancí, ale na venkovních zápasech jsme prostě v jejich proměňování špatní. Na jeden gól se bohužel málokdy vyhrává. Škoda nahození domácích, které nám propadlo do branky. Ve třetí třetině to bylo nahoru – dolů a v závěru jsme při power play díky nebezpečným střelám sahali po vyrovnání. Ale zase nám to tam bohužel nespadlo a domácí rozhodli do prázdné.