Tým Zubrů v derby úspěšný, rozhodla gólová druhá část

P ř e r o v – Druhé domácí vystoupení přerovských hokejistů s Prostějovem bylo úspěšnější, než to první, které Zubři odehráli minulý týden proti Hodonínu. Přerov sice znovu nezačal nejlépe, ale druhá třetina byla celkem jasně v jeho režii, což modrožlutí potvrdili pěti vstřelenými góly. O velký náskok ale domácí tým ve třetí třetině ještě přišel a Prostějov nakonec snížil na přijatelný výsledek 6:4. Utkání během některých pasáží nemělo přívlastky přátelské či přípravné. Hrálo se totiž místy hodně tvrdě a vyloučených tak bylo na testovací utkání před soutěží až příliš.
přát., úterý 28.8.2012
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
6:4
(0:1, 5:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 24. Goiš (Kolář), 26. Brančík (Ditrich, Ferenc), 32. Brada (Matušenko), 34. Ditrich (Sakrajda), 35. Goiš (Kolář), 41. Ferenc (Ditrich) - 12. Stráněl (Tomiga), 41. Berčák (Kryl), 57. Smejkal (Handl), 59. Šebek (Berčák). Rozhodčí: Klimecký - Dohnal, Dučák. Vyloučení: 9:6, navíc Sedlák (Přerov) 5 minut + do konce utkání - Černý (Prostějov) 10 minut osobní trest + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 720. Buly: 37:37. Střely na branku: 27:40. Průběh utkání: 0:1, 6:1, 6:4.
Vojtek – Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Osina, Drábek, Sklenář V. – Vaněk, Goiš, Sedlák – Brančík, Ditrich, Sakrajda – Brada, Sprušil, Kolář – Matušenko
Vrba (32. Vydržel) – Peštuka, Kolibár, Kumstát, Kaluža, Tomiga, Finkes, Smejkal, Duba, Handl, Šebek, Černý, Jedlička, Berčák, Kryl, Stráněl, Konečný, Matoušek

Přípravné derby začalo spíše v poklidnějším tempu a v úvodních šesti minutách museli oba brankáři řešit minimum šancí. Vše se změnilo až s dorážkou Sprušila, kdy měl Přerov velmi blízko k otevření gólového účtu. Následně Zubři tvrdě zahrozili znovu, ale i tentokrát neúspěšně. Hned po tomto závaru se hra výrazně přiostřila, což potvrdila šarvátka mezi Goišem a Finkesem. Navíc po chvíli Sedlák zbytečně u mantinelu dohrál Peštuku a díky vyššímu pětiminutovému trestu hrál Přerov dlouho oslaben.

Prostějov se chvíli z přesilovky nedokázal střelecky prosadit, když Smejkalovi sebral velkou šanci brankář Vojtek, ale ve 12. minutě se ujala nepříliš prudká střela Stráněla, z níž přerovský strážce svatyně mnoho neviděl. Domácí se snažili na inkasovaný gól odpovědět, vyrovnat mohl například Brada, který však puk u branky minul nebo u tyče dorážející Sprušil. Tresty padaly i v závěru prvního dějství, které už ale žádnou změnu stavu nepřineslo.

To druhá třetina začala z přerovské strany skvěle. Nejdříve sice zkoušel vedení Jestřábů zvýšit Matoušek, ale bleskově udeřilo na protější straně. Drzý průnik předvedl Goiš a puk parádně poslal u tyčky za Vrbova záda. O dvě minuty později už byli diváci ještě veselejší, protože po souhře Ference s Ditrichem se chopil puku Brančík a rozvlnil síťku v prostějovské kleci podruhé. Vyrovnat mohl Kumstát, jehož skrytá střela byla ještě tečována, ale puk si brankář Vojtek našel.

V polovině utkání Zubři přežili oslabení a to jim dodalo ještě větší chuť do hry. Na 3:1 pro Přerov zvyšoval Brada, který dopravil za čáru šťastně odražený puk. Vrbu v brance Jestřábů po tomto gólu nahradil Vydržel, ale jeho štít byl čistý jen maličkou chvíli. Sakrajda totiž poslal skvělou přihrávku na Ditricha, jenž zakončoval s velkým přehledem. Výrazně povzbuzení Zubři skórovali ve druhé periodě ještě popáté, když Goiš elegantně vyjel zpoza branky a zasunul puk za dezorientovaného brankáře Jestřábů. Prostějov se v závěru snažil o snížení, jenže střela Handla byla zblokována mimo.

Třetí část hry přinesla hned na úvod dva góly, na každé straně po jednom. Nejdříve se lehkou střelou, která propadla brankáři Jestřábů za záda, prosadil Ferenc a po buly bleskově snižoval Berčák. Ve 47. minutě mohl Přerov využít jednu z přesilových her, ale Brančíkovi k usměrnění kotouče do toho správného místa nestačili ani dvě velké možnosti. Nejdříve nastřelil brankáře a z otočky trefil tyčku. Úspěšný poté nebyl ani Goiš, který se mohl stát hattrickovým střelcem, ale radost mu pokazil nevydařený blafák.

V závěru utkání Přerov zbytečnými vyloučeními nabídl soupeři dvojnásobnou přesilovku a tou Prostějov nepohrdl. Ostrá střela Smejkala přinesla snížení a necelé dvě minuty před třetí sirénou upravil Šebek stav na konečných 6:4. Zubři si tak po minulém utkání s Hodonínem spravili chuť a byli před vlastním publikem v letošní přípravě poprvé úspěšní.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Pavel Sedlák (HC ZUBR Přerov): Chtěli jsme pro zápas s Prostějovem hlavně zlepšit naši hru v obranném pásmu a hrát tam více zodpovědněji. Bohužel jsme si ale spoustou faulů zápas hodně zkomplikovali. Mít devět vyloučených je prostě nepřijatelné. Ve druhé třetině jsme dokázali utkání otočit a nakonec dovést k vítěznému závěru. Ten jsme si sice pokazili oslabením, ale ustáli jsme to.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Myslím si, že jsme dnes nehráli špatně. Přerov jednoznačně podržel brankář Vojtek. Měli jsme se soupeřem minimálně stejný počet střel, ale domácí vedli 5:1. Podle mě tedy rozhodla jistota brankáře Vojtka a naše nedůraznost v obraně. Poslední třetina se už dohrávala z povinnosti. Do poloviny utkání to vypadalo solidně, ale nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo.