Na úvod přípravy výhra! Zubři po pěkném obratu ve třetí třetině porazili Havířov

H a v í ř o v – Dost bylo tréninků, áčko Zubrů konečně začalo sérii přípravných utkání. Na turnaji O pohár hypermarketu Globus se přerovský tým nejdříve střetl s Havířovem. Ten vedl od začátku druhé třetiny už o dva góly, zatímco Zubři se dlouho nemohli střelecky prosadit. Ve třetím dějství však přišel parádní obrat, zlepšenou hrou Přerov smazal gólové manko a v závěru stav dokonce otočil ve svůj prospěch. V sobotu se A-tým Zubrů střetne od 18:30 s polským Jastrzebie, které podlehlo Francii 3:4.
turnaj, pátek 7.8.2015
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
2:3
(1:0, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 10. Bárta (Matějek, Graca), 21. Sztefek – 42. Blinka (Novotný, Šebek), 47. Dostálek (Pšurný), 57. Stoklasa. Rozhodčí: Přikryl – Kuchař, Moravec. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1002. Střely na branku: 29:37. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
Svoboda – Ostrčil, Lenďák, Krisl, Bail, Graca, Chroboček, Kečkeš, Jonáš, Staněk, Maruna, Sztefek, Bednář, Rimmel, Matějek, Slováček, Bárta, Vyčesaný, Křibík
Slovák – Chmelíř, Grof, Pala, Přindiš, Běhal, Novotný, Zbořil, Polák – Pšurný, Sýkora, Dostálek – Goiš, Sedlák, Kratochvíl Š. – Blinka, Šebek, Stoklasa – Málek, Školoud, Králík

První náznak šance se vytvořili domácí hráči, ale Lenďákovi střela z mezikruží nesedla. Pak se ke slovu dostali Zubři a nebyli daleko od úvodní trefy v přípravě. Pšurný však v pádu minul Svobodovu svatyni, Málek také pálil vedle a v rychlém sledu neuspěl ani důrazně pronikající Dostálek. Havířovští se poté dostali do přesilovky, kterou brzy zužitkovali. Střelu Matějka tečoval před bránou Jiří Bárta.

Kdo zavítal na stadion později, ten si určitě nepřipadal jako na přípravném utkání. V 16. minutě totiž po závaru před Slovákem padaly rány pěstí, a tak z domácího týmu usedl na trestnou Matějek, ze strany Zubrů pak Sedlák s Goišem. Oslabení modrožlutí přežili, stejně jako šanci Sztefka, kterého v posledních vteřinách vychytal Slovák.

Druhá perioda začala pro Zubry nešťastně. Brankář Slovák vyjel z klece a chtěl vypíchnout puk Michalu Sztefkovi, jenže to se mu nepodařilo a havířovský forvard měl po třinácti vteřinách snadnou práci. Přerované mohli stav brzy zkorigovat ve dvou přesilovkách, ale pozorná defenzíva AZetu jim téměř nic nepovolila. Ve 29. minutě sahal Havířov už na třígólový náskok, pohlednou akci Matějka s Gracou však druhý jmenovaný zakončil jen do brankáře.

Ani v polovině utkání nebylo Zubrům během přesilovky přáno. Gólový efekt chyběl i při Chmelířově střele, kdy Svoboda ostrým zákrokem lapil kotouč. Skóre mohl zakrátko posunout domácí Staněk, ale také on narazil na připraveného brankáře. A když neuspěl ani Školoud, kterému palebnou pozici přichystal Králík, byl stav po čtyřiceti minutách 2:0.

Ten však dlouho po změně stran nevydržel a konečně do skóre promluvili také Zubři. Ke kotouči se před bránou dostal Matěj Blinka a ostře jej poslal za Svobodova záda. Přerov po snížení už přepnul svůj motor na vyšší obrátky a vynutil si dokonce přesilovku. Z ní časomíra ukrojila půlminutu a modrožlutí se radovali z vyrovnání. Pšurný adresoval puk na hůl Vlastimila Dostálka, jehož Svoboda nejdříve vychytal, ale po ostré dorážce kotouč přece jen zapadl do brány. Dokonalý obrat měl poté na holi Sýkora, a to navíc v oslabení, jenže tentokrát brankář AZetu neinkasoval.

Své barvy podržel i sedm minut před koncem, kdy jej z kruhu ohrožoval nepříjemně střílející Pšurný. Poté byl naopak pod palbou Slovák, kterého se v přesilovce snažil překonat Maruna. Udeřilo však překvapivě na druhé straně. Velkou chybu Havířova v rozehrávce potrestal střelou pod horní tyčku Filip Stoklasa. Na vyrovnání a dělbu bodů již pak domácí nedosáhli, proto si Přerov na turnaji připsal vítězství 3:2.

Po utkání si oba týmy ještě vyzkoušely nájezdy, které rozhodují v konečné tabulce turnaje při shodě bodů. Jediným úspěšným se stal havířovský útočník Jiří Bárta.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Zápas jsme si prohráli ve třetí třetině svými zbytečnými chybami. Ta prohra má i objektivní příčin, protože hráči, kteří měli nastoupit a byli ráno na rozbruslení nemohli nastoupit, ať už z důvodu horečky nebo lehčího zranění. Není to naštěstí nic vážného, ale v přípravě nechceme nic riskovat. Proto hráli víc hráči, kteří by určitě tolik prostoru nedostali.Z tohoto pohledu to splnilo účel přípravného zápasu. Musím říct, že tam byly i světlé momenty, hlavně na začátku utkání. Největším negativem vidím takové to plašení se, chyběl klid při rozehrávce v obranném pásmu, nehráli jsme své domluvené signály a z toho pramenily chyby, které soupeř využil a proto vyhrál.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Bylo to první utkání, obě mužstva nastoupily vlastně z plného tréninku. Soupeř byl v první třetině výrazně lepší, zhruba od půlky utkání jsme přebrali iniciativu a hra se vyrovnala. Ve třetí třetině jsme byli lepším mužstvem a byli jsme aktivnější. Proměnili jsme šance a vyhráli zaslouženě. Zachytal nám taky dobře brankář. Jsem rád, že jsme to nezabalili a zvrátili zápas aktivní hrou.