I druhé hanácké derby je naše! Zubři v Prostějově utnuli neúspěšnou sérii

P r o s t ě j o v – WSM liga roztočila druhou čtvrtku základní části, znovu tak nastal čas pro souboj dvou velkých hanáckých rivalů. Přerov toužil zlomit neúspěšnou sérii. Získal dvoubrankový náskok a hodně dlouho toho soupeři moc nepovolil. Jestřábi se vzchopili až po snižujícím gólu a předvedli drtivý nápor, ten už však Zubři s výborným Šimbochem zvládli a po čtyřech porážkách znovu zvítězili.
14.kolo, pondělí 16.10.2017
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
1:2
(0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 50. Švarc (Venkrbec, Holík) – 20. Šlahař (Plášek, Sýkora), 33. Sýkora (Plášek). Rozhodčí: Dědek, Kopeček – Měkýš, Komínek. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2585. Střely na branku: 30:27. Zblokované střely: 6:3. Hity: 9:4. Vhazování: 28:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Neužil – Havlík, Kolář, Horyna, Holík, Žovinec, Mikliš – Luňák, Venkrbec, Nouza – Starý, Divíšek, Rudovský – Fiala, Švarc, Švec – Zabloudil, Voženílek, Hajný
Šimboch – Chmelíř, Malina, Novotný, Čáp, Zbořil, Pala – Plášek, Sýkora, M. Kratochvíl – Procházka, Pšurný, Fořt – Koblar, Berger, Dvořák – Goiš, Šlahař, Václavek

Přerov do zápasu vstoupil se značnou aktivitou. Z přebrankového prostoru se snažil zakončovat Kratochvíl, u kotouče byl ale díky pohotovému skoku dříve Neužil. Špatnou nahrávku soupeře o chvíli později zachytil Procházka a zamířil do betonu prostějovského gólmana. Ve třetí minutě Novotný tvrdě poslal k zemi Rudovského, čímž pomstil více než měsíc starý zákrok jestřábího útočníka na Lukáše Chmelíře. V sedmé minutě se vyznamenal Juraj Šimboch, který zneškodnil jak ránu Holíka, tak famózně ramenem dorážku Divíška.

Před první zubří početní převahou v utkání pálil o chloupek vedle Procházka a puk se odrazil k Pšurnému. Ten ho však za ležícího Neužila dopravit nedokázal. V přesilovce Přerovští skórovali, sudí ale branku neuznali kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. Ukázkovou kombinaci na jeden dotek předvedlo trio Fořt-Pšurný-Procházka. Poslední jmenovaný v dobré pozici vystřelil jen do míst, kde se nacházel připravený Neužil. Na druhé straně vychytal Šimboch Hajného i Starého. Krátce před přestávkou se poprvé měnilo skóre. Pláškovo ztečované nahození napálil v přesilovce ze vzduchu do sítě ex-prostějovský Jakub Šlahař.

Zkraje druhé části se chvíli sám na Šimbocha řítil Žovinec, přerovští beci jej ovšem vytlačili do ostrého úhlu a zbytek už si pohlídal zubří muž s maskou. Juraj Šimboch dokázal zneškodnit také přesilovkovou střelu Holíka a pokus Starého z mezikruží. Ve 29. minutě pronikl do hloubi zubřího obranného pásma Luňák, puk se odrazil na hůl Venkrbce, jehož střelu zblízka reflexivně ramenem zastavil Šimboch. Přízemní zakončení Nouzy kousek napravo od brankoviště hostující klec těsně minulo.

Ve 33. minutě si Plášek při úniku dvou proti jednomu vyměnil kotouč s přerovským kapitánem a Tomáš Sýkora zavěsil za záda bezmocného Neužila. Ve 37. minutě to zkusil okamžitě po vhazování Koblar, domácí brankář zasáhl svou vyrážečkou. Ke konci prostřední periody Přerovští zamkli Prostějovany v jejich obranné třetině, k dalšímu gólu však tento tlak nevedl.

Třetí dějství odstartovala dělovka Čápa, kterou ale Neužil dobře viděl a podržel ji ve své výstroji. Přerov pokračoval v zodpovědné hře a domácí celek k ohrožení Šimbochovy svatyně příliš nepouštěl. V 50. minutě ale Prostějované udeřili. Po akci Venkrbce se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientoval Milan Švarc a dorazil touš do šibenice. Jestřábů byl najednou plný led a proti Voženílkovi musel své umění předvést Juraj Šimboch.

Zubři mohli kontrovat při snažení Fořta, Procházky a Bergera, Neužil ale puk za svá záda nepustil. Na straně domácích se před branku z pravé strany protáhl Švarc, ztroskotal však na pozorném Šimbochovi. Dvě minuty a 36 sekund před koncem řádné hrací doby se Jestřábům naskytla možnost přesilovky. Prostějov to navíc zkusil se šesti muži v poli, početní převahu ovšem stejně nezužitkoval. Přerov už těsné vedení udržel a zvítězil v Prostějově 2:1.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Před zápasem jsem věděl, že poslední výsledky soupeře neodpovídají jeho kvalitě. Do zápasu jsme vstoupili zbytečně ustrašeně a dovolili soupeři lepší start. Pak jsme dokázali hru vyvrovnat a vytvořit si šance, ale v poslední minutě první třetiny dokázal soupeř vstřelit šťastný gól. Ve druhé třetině jsme měli do obdržené branky více ze hry. Ve dvou zápasech po sobě uděláme hrubé taktické chyby a soupeř nám z toho ujede do přečíslení. Ve třetí třetině jsme pak dělali možné i nemožné, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Zápas hodně ovlivnilo zranění Jana Rudovského. Na ten zákrok se samozřejmě ještě podíváme.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Byl to divácky i herně vyhecovaný a atraktivní zápas. Chtěli jsme v něm utnout nepříznivou bilanci z poslední doby. Dvě třetiny jsme byli aktivnější a hráli hokej, co na Prostějov platil. Navíc jsme si vypracovali náskok dvou branek. Třetí část jsme začali trochu ustrašeně, čehož soupeř využil. Nakonec to bylo drama až do konce. Jsme rádi za tři body i za podporu fanoušků, kteří nás přijeli podpořit v hojném počtu.