ZÁPASY ONLINE ► JUNIOŘI: České Budějovice - Přerov 9:0

Zubři připravili zábavu na ledě pro děti. Na Týden hokeje jich přitáhli přes čtyřicet

Zubři připravili zábavu na ledě pro děti. Na Týden hokeje jich přitáhli přes čtyřicet
P ř e r o v – Honěná na bruslích, střelba na branku i dovádění s balónky. Více než čtyři desítky dětí si v úterý v MEO Aréně užily společnou akci Zubrů a Českého svazu ledního hokeje pořádanou v rámci Týdne hokeje a projektu Pojď hrát hokej. Všechny si na památku jako dárek odnesly reprezentační dres, některé možná hokej zaujal natolik, že se mu brzy začnou věnovat v přerovském klubu.

Do Týdne hokeje se Zubři zapojili potřetí. Poprvé si zábavný hokejový program pro děti od čtyř do osmi přichystali loni v lednu. V září to na svém stadionu zopakovali a v doprovodu rodičů přilákali více než třicet kluků a holek.

Podobný zájem u nich vzbudili i teď. V úterý 23. ledna si cestu do hokejové kabiny a následně mezi mantinely našlo dohromady 43 dětí. „Ukázali jsme jim, že vedle fotbalu nebo tenisu se mohou bavit i při hokeji. Udělali jsme mu takovou propagaci,“ objasnil jeden z organizátorů Karel Kundrátek.

O tom, že všechny děti navnadil k podání přihlášky do přerovského klubu, si nedělal přehnané iluze. „Každopádně si myslím, že naučit bruslit se může každý. Věříme, že jsme dětem alespoň ukázali cestu na zimák,“ řekl.

Dres nároďáku jako dárek

Děti po příchodu na stadion nejprve zamířily do šaten. Rodiče jim tam pomohli z bot do bruslí, s helmou a také do hokejové výstroje.

Na výstroj si děti navlékly dresy národního týmu. Zůstaly jim i po akci, jako památka, dárek, nebo třeba jako motivace do startu hokejové kariéry. Rodičům hokejoví odborníci a přerovští trenéři v jedné osobě vysvětlili, co všechno obnáší mít doma malého hokejistu.

Hokejista rodinný rozpočet nesloží, vyjde na několik tisíc

I přes tvrzení a pocity řady lidí přitom lední hokej peněženku rodičů dětí nezničí. Potvrzují to slova Karla Kundrátka. Jako kouč přípavky Zubrů má na starosti ty nejmladší hráče. „První dvě tři sezony vyjdou rodiče malých hokejistů na zhruba 250 korun měsíčně. Potom od 450 do 800, plus peníze za výstroj,“ vypočítal v rozhovoru pro mediálního partnera HC ZUBR Přerovský deník.

Hokejová výstroj se dá bez problému sehnat přibližně za dva nebo tři tisíce. Její koupě je navíc pro rodiče investicí do budoucna, dětem vydrží i několik let. „Hokej není finančně až tak náročný sport,“ uklidňuje Karel Kundrátek, mimochodem strýc reprezentačního obránce se zkušenostmi z NHL a přerovského odchovance Tomáše Kundrátka.

Sám vzal v úterý odpoledne do ruky mikrofon a nové hokejisty a hokejistky seznámil s tím, co je během hodiny na ledě MEO Arény čeká. Na stanoviště s hokejovými hrátkami ale nebyl sám. Pomáhala mu desítka jeho trenérských kolegů i přerovští mladší dorostenci. Ti nastupují v tuzemské extraligové soutěži a daří se jim náramně. Zdatně konkurují týmům z daleko větších klubů, než je Přerov. Třeba Zlínu nebo Mladé Boleslavi.

Čím víc dětí, tím lépe pro Přerov

Jeden z mladších dorostenců, Martin Ryšavý, dohlížel u kruhu z pneumatik. V hokeji se při trénincích používají běžně. Tentokrát ohraničovaly prostor, na kterém se děti učily základy bruslení. „Pojali jsme to formou hry na honěnou. Pro děti je to hlavně zábava, což je dobře,“ pochvaloval si Ryšavý.

Vedle se zase kluci a holky snažili vstřelit gól. Brankáři, který měl jejich střely chytat, to popravdě řečeno moc nešlo. Spíše si zarybařil. Puk musel ze své sítě lovit skoro pořád.

U střídaček se to hemžilo míčky, děti s nimi měly ujet kus cesty a pak je hodit do připravených košů. Když se jim to dařilo, šly si zabruslit. Ať už jen s pokyny trenéra, nebo s pomocí železných chodítek bránících v častých pádech na led.

„Jsme příjemně překvapení. Stejnou akci jsme pořádali před čtyřmi měsíci, ale i tak přišlo dost dětí,“ potěšilo trenéra Kundrátka. Radost měli i jeho pomocníci z řad mladšího dorostu. „Čím víc dětí, tím lépe pro Přerov. Trenéři tu pak můžou vychovávat hodně kvalitních hráčů,“ shodli se.

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout na tomto odkaze