Vzpomínky na I.NHL - díl 65 Po 42.kole je o osudu Meochemy rozhodnuto ...

P ř e r o v – Záchranu mělo Meo v poslední čtvrtině "ve svých rukách" bohužel jen její první dvě kola. I když měl hrát ještě jednou každý z každým, Meo mělo na jejím počátku velmi špatné vylosování. Zatímco Hradec hrál v prvních kolech s celky, jímž o nic nešlo, Meo mezi druhým až čtvrtým kolem hrálo tři tzv. "zápasy o čtyři body". Bohužel nezvládlo ani jediný, zatímco Hradec podle očekávání chytil "druhý dech" a tak už po čtyřech zápasech Meo ztrácelo na předposledního 5 bodů. Šance na záchranu se proto každým kolem rychle zmenšovala a 7.3.1985 se nad ní "zavřela voda" docela.

Díl 65   Po 42.kole je o osudu Meochemy rozhodnuto ...

Před poslední čtvrtinou I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo s 23 body na posledním místě její tabulky. Dnes si popíšeme nejsmutnější okamžiky celé osmileté historie Meochemy v I.NHL, tedy její zoufalou snahu o záchranu v soutěži.

Jakou má Meo šanci na záchranu ?

Výchozí pozici na počátku čtvrté čtvrtiny mělo Meo nejhorší ze všech týmů a to nejen proto, že bylo poslední. Zatím mělo záchranu ještě "ve svých rukou", jenže předpokládat, že se podaří Přerovu všechno vyhrát nemohl pochopitelně nikdo. Takže jsme se podívali i na několik dalších důležitých věcí, které mohly boje o záchranu výrazně ovlivnit. Především kdy a kde měla Meochema hrát ve zbývajících jedenácti kolech "zápasy o čtyři body" :

2.kolo    Vimperk       doma
 3.kolo    Ml.Boleslav   venku
 4.kolo    Jihlava "B"   venku
 8.kolo    Ingstav       venku
10.kolo    Hr.Králové    venku
Kromě Vimperka mělo Meo hrát tedy všechny hlavní zápasy venku. Všechny ostatní týmy to měly přeci jen vyrovnanější. Vimperk, Jihlava B, Ingstav a Boleslav hrály hlavní zápasy doma třikrát, Hradec dvakrát. Také celkově mělo Meo hrát více zápasů venku, než doma. Jeho největší konkurent - Hradec Králové jich hrál více doma. Ze seznamu také vidíme, že většinu hlavních zápasů hrála Meochema hned zpočátku. Naproti tomu Hradec měl v první polovině zápasy jen s týmy z horní půle tabulky (kterým o nic nešlo a soutěž jen dohrávaly), navíc častěji doma. Jen ve čtvrtém kole zajížděl na Ingstav a i ten už v tu chvíli možná mohl být "za vodou". S posledními třemi týmy měl hrát až v posledních třech kolech.

Hodně měla proto naznačit hned následující kola

Hradec Králové za posledních šest kol vyhrál jen jednou, ale měl nyní celky, které už nehrály s velkým nasazením a mohl se tak ze vzniklé krize vzpamatovat. Naproti tomu Meochema, která se také stejnou dobu trápila, měla to hlavní odehrát hned v úvodu. Pokud tyto zápasy zvládne, naděje na záchranu bude reálná a bude rychle růst, pokud ne, bude rychle klesat k nule a brzy se stane jen teoretickou.

34.kolo   24. ledna 1985
Opava - Meochema   3 : 4

Zápas přinesl v prvních dvou třetinách očekávaný průběh. Meo bojovalo, protože se chtělo co nejrychleji odpoutat od posledního místa, Opava nasazením nijak neoplývala. Úvodní gól tak vstřelil v 15. minutě Čejka. Ve stejném duchu pokračovala i třetina druhá a ve 26. minutě zvýšil na 0:2 Gereš. Jen o dvě minuty později skóroval Ryšánek a po dvou třetinách tak svítil na tabuli stav 0:3. V poslední třetině však Opava využila gólem Führicha ve 46. minutě přesilovku 5 na 3 a snížila na 1:3. O minutu později přidal opavský Heiser kontaktní gól na 2:3 a Opava výrazně ožila. Do konce zápasu už měla více ze hry. Přerov měl rovněž k dispozici přesilovku 5 na 3, ale využít ji nedokázal. Obě mužstva nakonec přidala v 56. minutě ještě po jednom gólu (Führich - Ovčáček) a jednobrankové vedení tak Meo udrželo. Hrálo se před 600 diváky a to velmi tvrdě, hlavní rozhodčí Kopásek (čároví Judásek, Lyčka) udělil skoro neuvěřitelných 31 trestů (16:15), dva tresty domácí využili, hosté jeden. Meo zůstalo poslední, ale protože Hradec jen remízoval, už na něj nic neztrácelo. Prohrál i Vimperk a Jihlava B, takže v tuto chvíli na tom bylo Meo v poslední čtvrtině nejlépe :

9. Jihlava B    33   11   5   17   113:122   27
10. Vimperk      34   11   5   18   105:117   27
11. Hr.Králové   34    8   8   17   113:147   25
12. Přerov       34    8   9   17   102:150   25

35.kolo   27. ledna 1985
Meochema - Vimperk   3 : 4

Už ve 25. sekundě mohl pohnout skórem Řezáč, ale vyloženou šanci bohužel zahodil. Do dalších se pak žádný tým dlouho nedostal, protože oba si byly vědomy extrémní důležitosti zápasu a snažily se hlavně neudělat chybu v obraně. Jednu celkem ojedinělou však využil ve 12.minutě vimperský Pitel a hosté se ujali vedení 0:1, které jim vydrželo až do konce třetiny. Také druhou třetinu nejdříve zahájilo Meo vyloženou šancí, tentokrát však už Hofírek nezaváhal a ve 21. minutě vyrovnal na 1:1. Trochu živější Vimperk pak začal trochu více útočit a opět se ujal vedení ve 29. minutě zásluhou Půlkrába. Od defensivního pojetí muselo tedy Meo upustit a začalo se tlačit více dopředu. Vyplatilo se mu to ve 34. minutě, když podruhé vyrovnalo. Síť rozvlnil Ryšánek. Jenže nerozhodný stav dlouho nevydržel. Domácí sice útočili, ale také už nebyli tak obezřetní v obraně a Vimperk se opět díky Půlkrábovi ujal už po dvou minutách potřetí vedení 2:3. Meochema, vědoma si toho, že musí vyhrát, začala vimperskou branku obléhat ze všech stran, ale koncovka byla žalostná. Dobývání svatyně hostí pokračovalo i v poslední třetině a po jedné chybě v obraně Přerova zvýšil Vimperk ve 47. minutě už na 2:4. Hattricku přitom dosáhl Půlkráb. Meo sice odpovědělo rychle, už po několika desítkách sekund snížil Grigárek, ale další vyložené šance nedokázalo proměnit. A to ani v přesilovkách, kterých hrálo podstatně více než jejich soupeř (vyloučení 3:8, využití 0:1). Naopak v nich jedenkrát samo inkasovalo. Jednobrankové manko 3:4 se nezměnilo až do konce zápasu. Hrát power-play si mohlo Meo dovolit až 13 sekund před koncem a během něj si Vimperk vše pohlídal. Před 1400 zklamanými diváky rozhodovala zápas trojice Kolář - Molín, Lyčka.

Situace Meochemy se začíná komplikovat

Ztrára bodů s Vimperkem byla velmi vážná a jak se později ukázalo, měla nejspíše rozhodující vliv na další vývoj situce. Špatně totiž dopadly i další zápasy tohoto kola: Hradec přivezl oba body z Ústí nad Labem, Jihlava B porazila doma Opavu. Na předposlední Hradec tak Meo ztrácelo dva body, na desátý Vimperk a devátou Jihlavu B už čtyři. Ostatní celky byly prakticky "za vodou", měly nejméně sedmibodový náskok. Naopak situace Meochemy se výrazně zkomplikovala. Místo aby Vimperk bodově dohnala, jeho náskok se zvedl na čtyřbodový. Navíc všechny další klíčové zápasy bude hrát Meo venku, kde se mu moc nedaří.

36.kolo   31. ledna 1985
Ml.Boleslav - Meochema   3 : 0

Mladá Boleslav byla několik kol v průběhu sezóny také poslední, ale ve druhé půli soutěže se jí celkem dařilo a v aktuální chvíli už byla sedmá s náskokem 9 bodů na Meochemu. Už čtyři kola neprohrála, v posledních kolech dávala velké množství gólů. Přerováci si byli vědomi, že body nutně potřebují a pokud se to nepovede, že se jim nejspíše situace vymkne z rukou. Vsadili proto opět na taktiku zabezpečené obrany se snahou o brejky. Autoškoda měla s přerovskou obranou skutečně dlouho problémy a v první třetině se za žádnou brankou červené světlo nerozsvítilo. Ještě téměř 10 minut druhého dějství dokázalo Meo tlaku domácích odolávat, ale ve 31. minutě poprvé překonal Foldynu Martínek. Ještě do konce třetiny se obraz hry příliš nezměnil a stavem 1:0 skončila i druhá třetina. Když hned ve druhé minutě třetího dějství zvýšil boleslavský Šebek na 2:0, bylo hráčům Meochemy zřejmé, že musí být v útoku aktivnější než doposud. Na branku domácích skutečně vyvinuli větší tlak, ale překonat boleslavského brankáře se jim stále nedařilo. S rostoucím časem se zvyšovala i jejich nervozita. Jedné slabší chvilky v zadních řadách Přerova díky tomu využil asi dvě minuty před koncem Škaloud a skóre 3:0 dal konečnou podobu. Před 700 diváky řídila utkání trojice Šlouf - Beránek, Vejmelka. Všechna vyloučení (7:6) skončila bez využití.

Ztráta Meochemy se stále zvětšuje

Titulek v novinách mluví za vše. Kladno po nepřesvědčivém výkonu zanechalo v Hradci oba body a jeho náskok na Meochemu se tak zvýšil už na 4 body. V dalším klíčovém utkání prohrál doma Vimperk s Jihlavou B. Hradec Králové a Vimperk tak měli na Meochemu už náskok 4 bodů, Jihlava B už dokonce 6 bodů a právě k té teď mělo Meo zamířeno.

37.kolo   3. února 1985
Jihlava B - Meochema   6 : 0

I když Přerovu defensivní hra se snahou o brejky už dvakrát nevyšla, odvahu na vojáky útočit od první chvíle Meo nedostalo a na zvýšenou obranu vsadilo znovu. Podobně jako v Boleslavi se proto opět hrálo téměř celou první polovinu zápasu bez gólů jen s minimálním množstvím šancí na obou stranách. Jakmile se však podařilo domácímu Patovi ve 28. minutě skórovat, domácí tým zcela ovládl hru a brzy se mu začalo dařit i střelecky. Už po třech minutách zvýšil Hauer na 2:0 a za další dvě minuty Hraběta upravil skóre už na tříbrankový rozdíl. Poslední třetina bohužel zvýšenou aktivitu Přerova nepřinesla, naopak góly do jeho sítě neustále přibývaly (41.Bártek, 45.Mareš, 50.Čikl). Hlavní rozhodčí Machač (čároví Hrdina, Jursík) udělil domácímu týmu 6 dvouminutových trestů, hostujícímu 8 dvouminutových a 1 pětiminutový (Korčák). Dva tresty dokázali vojáci využít. Zápas shlédlo 400 diváků.

Po čtyřech kolech 4.čtvrtiny ztrácí Meo už 5 bodů !

Nezvládnutá trojice "zápasů o čtyři body" měla katastrofální následky. To, že hrát s týmy z horní půle bude pro celky bojující o záchranu velkou výhodou se bohužel potvrdilo. Laxně hrající Kladno, Ústí, Opava i Slávia body doslova rozdávaly. Kladno bylo dokonce podezříváno, že si v zápasech zkouší různé herní varianty pro blížící se prolínací soutěž (v zápase s Boleslaví prohrávalo doma v čase 3:17 dokonce 0:3 a pak teprve "zapnulo své motory" a úplně stejný případ se opakoval u něj tři kola před koncem doma s Jihlavou B). Za celou čtvrtou čtvrtinu získalo už jen 13 bodů. Ústí nad Labem dokonce jen 7 ... Hradec nabídnutou příležitost využil, prvních 5 kol skutečně "zázračně" neprohrál a získal v poslední čtvrtině dokonce ze všech týmů nejvíce bodů - 15. Hradec tak Přerovu rychle utekl a jeho největším soupeřem se stal Vimperk. Ten sice stejně jako Meochema za poslední 4 zápasy vyhrál jen jednou, jenže právě s ní a měl díky tomu nejen o čtyři body více, ale i lepší vzájemné zápasy, takže Meo jich potřebovalo v danou chvíli už pět !

................................................

Meochema - Slávia   6 : 2

Tentokrát začalo Meo velkým náporem, ale opět dlouho bojovalo s katastrofální koncovkou. Naproti tomu Slávia si šancí vytvořila v první periodě jen minimum, přesto hned tu první ve 3. minutě proměnil Kopecký a hosté vedli. Přerov, mající doslova "nůž na krku" to naštěstí psychicky neovlivnilo, v tlaku pokračoval a než poprvé zahoukalo, alespoň vyrovnal. To se ve 14. minutě do zápisu o utkání zapsal Luzar. Nápor Meochemy pokračoval i ve druhém dějství a vyvrcholil v polovině utkání. To přišla na přerovský zimní stadion ze strany domácích doslova smršť, když během 5 minut vstřelili hned čtyři góly (27.Václavíček, 27.Korčák, 30.Stuchlík, 32.Václavíček) a hned to za stavu 5:1 vypadalo veseleji. Hned několik desítek sekund po zahájení třetí třetiny přidal už šestý gól Klimecký. Hosté se snažili stav zkorigovat, podařilo se jim to naštěstí jen jedenkrát, když ve 45. minutě skóroval opět Kopecký. Všechny další šance, které si vytvořili Pražané zneškodnil Foldyna. Z konečného výsledku 6:2 mělo asi 1000 přítomných diváků konečně radost, protože naposledy viděli na domácím ledě Meochemu vyhrát v polovině prosince 1984. Rozhodčí Stařinský (čároví Rychlý, Čermák) vyloučil celkem 9 hráčů (4:5). Žádný z týmů přesilovku nevyužil, naopak při jednom svém oslabení Meo skórovalo.

Postavení Meochemy se ale vůbec nezlepšilo, spíše naopak

Meo se skutečně nevzdalo, jenže jeho postavení toto vítězství nijak nezlepšilo. Vyhrál totiž jak Hradec Králové na ledě Ingstavu Brno, tak i Vimperk doma s Ústím nad Labem. Vzdálenost od předposledního týmu se tedy nijak nesnížila, zůstala na 5 bodech a šance na záchranu se naopak značně zmenšila. Obě mužstva totiž měla hrát dohromady ještě 12 zápasů a stačilo už, aby pouhá třetina z nich skončila jinak, než Meo potřebovalo a bylo by po všem ... (stačily k tomu například pouhé dvě porážky Meo z šesti a současně pouhé dvě vítězství Vimperku z šesti nebo i kdyby třeba Meo všechno vyhrálo, ale současně Vimperk vyhrál alespoň čtyři utkání, případně kdyby Meo prohrálo čtyři z šesti zápasů bez ohledu na cokoliv jiného).

39.kolo   10. února 1985
Ústí nad Labem - Meochema   3 : 2

Přerov, pod tíhou velikého nebezpečí a po zkušenostech z předchozích zápasů, zahájil velkým náporem. Domácí byli trochu zaskočeni a hned po třiceti sekundách se ujalo Meo vedení gólem Klimeckého. Nápor Přerováků ještě několik minut vydržel, pak však zvýšili svou aktivitu domácí a časem převzali iniciativu docela. Ústí nad Labem bylo sice zatím velice "štědré" k českým týmům v sestupových vodách, ale moravskému rozhodně nic nechat nehodlalo a ve 14. minutě se D.Svobodovi podařilo vyrovnat. V dalších minutách měli domácí dlouho více ze hry, ale velkou překážkou byl pro ně přerovský brankář Foldyna. Podruhé se jim ho podařilo překonat zásluhou Skřivana až ve 31. minutě. Za pouhé dvě minuty se stav opět vyrovnal, protože před domácí brankou se prosadil Luzar. Převaha domácího týmu byla ale stále zřejmá a dvě minuty před druhou sirénou dal výsledku konečnou podobu Trončinský. Meochemě bylo jasné, že s týmem, který už šest kol díky hře bez většího nasazení nevyhrál, nesmí prohrát. V poslední třetině se proto snažila ze sebe vyždímat i poslední zbytky sil, které v sobě její hráči ještě našli. Hra byla zvláště z jejich strany rychlá, zajímavá a dramatická až do samotného závěru. Žádná vyložená akce se však neujala a stav se bohužel nezměnil. Proti nim stál i rozhodčí Horáček (čároví Beránek, Vejmelka), který vylučoval hlavně hosty (3:8). Oba týmy využily početní výhodu jednou. Zápas shlédlo 700 diváků.

Šance dále klesla i přes prohry přerovských konkurentů

Štěstí v neštěstí bylo to, že soupeři z Hradce i Vimperka rovněž prohráli. Rozdíl v tabulce se tedy sice nijak nezměnil, ale nyní už bylo o další kolo méně. K nejhoršímu už chyběly jen tři další špatné výsledky z deseti...

40.kolo   12. února 1985
Meochema - Kladno   5 : 4

Zápas Kladna s Meochemou byl celých 60 minut vyrovnaný a dramatický. V první třetině se však dařilo přeci jen více Kladnu. Vedení se ujalo ve 14. minutě, když při vlastním oslabení našel pro puk cestu do branky Novotný. O tři minuty později své vedení hosté pojistili dalším gólem, tentokráte z hole Kadlece. "Nůž na krku" hráče Meochemy vyburcoval po první pauze jěště ke větší aktivitě a tlak se jim naštěstí vyplatil hned ve 22.minutě po akci Luzara. Gól byl pro Meochemu potřebnou injekcí a už za dalších šest minut srovnal skóre na 2:2 Stuchlík. Do útoku hnali přerovské hráče hlasitým povzbuzováním i fanoušci v ochozech, kterých se však z dosavadních 4 vzájemných zápasů na přerovském ledě přišlo podívat nejméně - jen 1000. Do konce druhé třetiny se stav však nezměnil. Krátce po přestávce ale opět skórovalo Meo, když hned ve 42. minutě otočil skóre Ovčáček. Kladno nechtělo prohrát a vyrovnaná hra stále pokračovala. Vyložené šance se střídaly na obou stranách sice celkem rovnoměrně, ale nějakou dobu je Meo opět zahazovalo. Naopak Kladno dvě příležitosti využilo. Nejdříve ve 47. minutě Vrňák a o tři minuty později vrátil středočechům vedení Volf. Naštěstí velkým nasazením Meochemy to nepohnulo a další dvě vyložené šance konečně opět skončily tam, kde měly. Dvěma slepenými góly (52.Stuchlík, 53.Luzar) se stav opět převážil na stranu Meochemy. Kladno do Přerova prohrát nepřijelo a v závěru mělo ještě docela velké množství šancí. Přerov však těsné vítězství se štěstím udržel. Utkání řídilo trio Kopásek - Judásek, Lyčka, vyloučeno bylo 10 hráčů (4:6). Přesilovky silnou zbraní Meochemy opět nebyly. Sice jako jediné jednu přesilovku využilo, při dvou svých však zbytečně inkasovalo.

Ani tentokrát se situace nezlepšila a do konce už jsou jen 4 kola !

Meo porazilo Kladno a mělo již 29 bodů. Jak naschvál však bodovali i ostatní konkurenti. Vimperk porazil Ingstav, který už byl prakticky "za vodou", bod si přivezl z Olomouce Hradec. Do konce chyběla už jen 4 kola a Meo jich potřebovalo stále o pět více než Vimperk i Hradec. Do míst nejtemnějších už Meochemu může poslat třeba i jediná její porážka a současně jediné vítězství jeho konkurentů. Teď už jí tak nezbývá než doufat, že následující téměř třítýdenní přestávka, kterou měly celky i před rokem, výkonnost některého z jejich konkurentů nepříznivě ovlivní.

41.kolo   3. března 1985
Ingstav Brno - Meochema   2 : 2

Meo si bylo dobře vědomo, že musí vyhrát, ale zdálo se, že už příliš v záchranu nevěří. Celou první třetinu se totiž obě mužstva na ledě jakoby hledala, chyběla kombinační souhra, střelecké pokusy se daly spočítat u obou týmů na prstech jedné ruky. Jedinou větší šanci vidělo 300 diváků v 11. minutě, když se do sólového nájezdu dostal Kalvoda a dokázal ho proměnit. Ještě před rokem by z toho měla přerovská lavička radost, jenže ten už v popisované sezóně oblékal dres Ingstavu ... Meo si vytvořilo největší šance na vyrovnání až v samotném závěru první třetiny, ale jak střelu Klimeckého, tak Juříčkovu bravurně zneškodnil brněnský gólman Nejtek. První třetina tak skončila vítězstvím Ingstavu 1:0. Ve druhé třetině měl už Přerov více ze hry, ale vyrovnat se mu stále ne a ne podařit. Stalo se tak až v poslední minutě druhé periody, když Nejtka prostřelil Juříček. A to měl Přerov ještě do sirény jednu obrovskou šanci strhnout vedení na svou stranu, když se pár sekund poté na brněnského Nejtka řítila nikým nehlídaná dvojice hostů. Na konci akce se však smál Nejtek. V poslední třetině se Ingstav opět zlepšil a na skóre se to projevilo ve 45. minutě, když jeho přesilovku využil Štrůbl. Meo se snažilo o všechno, na ledě rozehrálo velké drama a v 53. minutě využil chyby domácích v obraně Luzar. Stav 2:2 se mohl změnit ještě několikrát na obě strany, například Meo nevyužilo asi 4 minuty před koncem 66 sekund trvající přesilovku 5 na 3, Foldyna naopak zlikvidoval sólový nájezd domácího Hrstky. Stav 2:2 se tak už nezměnil. Zápas řídili rozhodčí Jašek - Šelešovský, Zelenický, vyloučeni byli 4 brněnští a 5 přerovských hráčů, jedinou přesilovku využili domácí.

Šance na záchranu už je prakticky nulová

Pouhá remíza na Ingstavu měla za následek, že ztráta Meochemy na předposlední Vimperk (který vyhrál v Karviné) a desátou Jihlavu B (kterou předstihl vítězný Hradec) se zvýšila o další bod. Měla jich oproti nim sice o 5 méně, s oběma však měla horší vzájemné zápasy, takže potřebovala už celkem 6 bodů. Ve hře byl teoreticky ještě i Hradec, který měl o bod více než Vimperk s Jihlavou B, měl ale zatím s Meochemou vyrovnané zápasy a měl s ní ještě hrát. Viz tabulka :

9. Hradec      36
10. Jihlava B   35
11. Vimperk     35
12. Přerov      30
Zachránit tak Meochemu mohlo už jen to, když všechny poslední tři zápasy vyhraje a současně Vimperk, Jihlava B nebo alespoň Hradec všechno prohrají. Nesměly tam hrát žádnou roli už ani remízy. Přitom Vimperk měl hrát právě s devátým Hradcem a oběma by remíza stačila. Jihlava B měla hrát doma s Ingstavem, který už byl "za vodou" a o nic mu nešlo. Bylo proto velmi pravděpodobné, že alespoň jeden bod si soupeři Meochemy už v dalším kole zajistí. Tedy Meochemu už mohl zachránit jen "zázrak" a asi tomu nikdo ani nevěřil.

42.kolo   7. března 1985
Meochema - Karviná   5 : 11

Přerovští diváci skutečně už v záchranu přestávali věřit, na zimní stadion se jich přišlo podívat jen 700, což byla v sezóně neslabší návštěva a druhá nejslabší za celých osm let. Příliš si už nevěřili nejspíše ani hráči Přerova. Snažili se sice rychle ujmout vedení, už po 25 sekundách měli obrovskou šanci, jenže neuspěli. Naopak hned z protiútoku prošel přes ještě nezformovanou přerovskou obranu Slavík a otevřel skóre na 0:1. A když se v 5. minutě povedlo překonat Foldynu i hostujícímu Šinákovi, hráči Meochemy zcela rezignovali a definitivně se smiřovali s tím, že je o všem rozhodnuto. Karviná bez většího odporu ještě do konce první třetiny přidala Přerovu 5 gólů (8.Slavík, 11.Doležalík, 15.Kovalčík, 15.Niesner, 16.Sztefek). Jediný přerovský úspěch si v této třetině připsal ve 13. minutě Zatloukal. Teprve ve druhé periodě po gólech Trinera (21.) a Slavíka (24.) přeřadili na nižší rychlostní stupeň i hosté a až do konce druhého dějství se prakticky nebylo na co dívat. Skóre upravil až v jeho předposlední minutě na 2:9 Stuchlík. Úroveň hry se zvedla teprve v poslední třetině, kterou chtěli hráči Přerova odehrát co nejlépe alespoň pro tu hrstku diváků, která je přišla povzbudit. Přesto to byli opět hosté, kteří jako první uspěli. Střelou ve 45. minutě dosáhl Slavík v zápase už svého čtvrtého gólu a pro své mužstvo desítky. V 51. minutě snížil na 3:10 Juříček a zbytek gólů padlo v zápase až v předposlední minutě, když už se mužstva viděla v šatnách a obrany prakticky neexistovaly (59.Zatloukal, 59.Luzar - 59.Triner). Hlavní rozhodčí Jašek (čároví Moravec, Vaculík) vyloučil celkem 10 hráčů (4:6), na každé straně byla jedna přesilovka využita.

Nejčernější okamžik za celých 8 let. Meo zůstane poslední ...

Prohra s Karvinou odsoudila Meochemu definitivně k sestupu do II.NHL. Už ji nemohlo spasit vůbec nic. Zápas s Karvinou ale možná vzdali hokejisté Přerova ještě příliš brzy. Vimperk se s Hradcem sice rozešel podle očekávání skutečně smírně, ale Jihlava B překvapivě doma prohrála s Ingstavem a ještě by v případě vítězství Přerova nemuselo být po všem.

Po Přerově se rozšířila fáma o možné záchraně

Poté, co uhasl i poslední plamínek naděje, že by se mohlo Meo ještě dostat ze 12. místa většinu přerovských fanoušků napadlo, že by tu mohla být přeci jen ještě jedna reálná šance na záchranu. Jestli jsme si totiž vždy říkali, že ani předposlední tým ještě po skončení soutěže neměl vyhráno (když postoupí do nejvyšší soutěže vítěz SNHL a z ní spadne český), tak mohla klidně nastat i opačná situace. Tedy aktuálně že by postoupilo Kladno, ale naopak spadl bratislavský Slovan, který to měl tehdy silně nahnuté. Pak by přeci zbylo místo v I.NHL i pro Meochemu! Dokonce to tehdy napsalo i Nové Přerovsko :

Každý fanoušek Přerova tehdy proto bedlivě sledoval závěrečná kola nejvyšší soutěže. Slovan totiž nebyl sám, komu "teklo do bot" a ostatní týmy kolem něj byly české. Šlo však pravděpodobně jen o nepravdivou fámu, která vznikla proto, že tyto situace (pád slovenského a postup českého týmu do nejvyšší soutěže) nastaly v minulosti jen velmi zřídka. Při našem pátrání (od roku 1970) se nám podařilo najít pouze dva případy, kdy k tomu došlo: v sezóně 1980-1981 a v sezóně 1988-1989. V obou případech však poslední týmy I.NHL vždy spadly a naopak z nižší soutěže postoupilo o jedno mužstvo více (tedy v sezóně 80-81 postoupily z krajského přeboru tři celky místo dvou a v sezóně 88-89 z II.NHL dva celky místo jednoho). Jestli zmíněná fáma byla pravdivá či nikoliv se už nedozvíme, protože to po skončení nejvyšší soutěže všechny přestalo zajímat. Spadly z ní totiž Vítkovice a tak nebylo co řešit ...

O zbývajících dvou zápasech v I.NHL si řekneme více ale až v úplně posledním díle našeho historického seriálu. V něm shrneme sezónu 1984-1985 a statisticky zrekapitulujeme všechny zápasy, které Meo v této soutěži za celých osm let odehrálo. To vše 1.srpna 2013.