Vzpomínky na I.NHL - díl 53 Nekonečné čekání na výhru

P ř e r o v - Jak jsme se již zmínili v předchozím dílu, s nástupem 9.kola dolehla na Meo hluboká a velmi vleklá krize. Nebyla za dobu působení Přerova v I.NHL sice nejdelší, ale jedním záporným NEJ se do historie Meo v I.NHL bohužel zapsala. Během ní totiž přerovští hráči i fanoušci čekali nejdelší dobu na výhru. Toto období začalo již v závěru první čtvrtiny soutěže a trvalo celou druhou. Celkem 14 soutěžních kol a 77 kalendářních dnů, i když jejich počet ovlivnila čtrnáctidenní vánoční přestávka. Že v tabulce Meo nekleslo až na samé dno, vděčilo jen svému famóznímu začátku soutěže.

Díl 53 – Nekonečné čekání na výhru

Po skončení úvodní čtvrtiny I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 13 body na čtvrtém místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o prvních šesti zápasech druhé čtvrtiny tohoto ročníku.

Devátým kolem začíná dlouhá krize

Po osmém kole bylo Meo na druhém místě tabulky a od toho prvního ho dělilo pouze horší skóre. Exligové Kladno už bylo první a jediným týmem, který ho dokázal položit na lopatky bylo Meo. S prázdnou odjela z Přerova v osmém kole i tehdy první Mora. To se psal 27.říjen 1983. Na další výhru se pak ale čekalo až do 12. ledna 1984 ! Meo se dostalo do obrovské krize, prozatím nejrozsáhlejší od počátku jeho učinkování v I.NHL. Vše začalo tím, že Meo mělo hrát čtyři z pěti zápasů za sebou venku. Pro celek, který měl doposud takové vynikající výsledky by to samozřejmě neměl být problém, zvlášť když první tři venkovní zápasy hrál na ledě celků ze dna tabulky. Všeobecně se tudíž počítalo s tím, že Meo nějaké body přiveze. Jenže v tu chvíli "odešla" Přerovu koncovka. Hráči se trápili, ne a ne dát gól. Díky tomu se tyto zápasy Meochemě vůbec nevydařily. Domů se ze všech tří vrátila s prázdnou. Doma naopak hrála s velmi silným soupeřem - čtvrtou Opavou, a protože potíže s koncovkou se projevily i v tomto zápase, bylo vítězství soupeřů až příliš jednoznačné. Vše dokonal dvouciferný výprask na Kladně a sebevědomé mužstvo, které si na počátku sezóny vyšláplo i na největší favority, si úplně přestalo věřit.

Průběh prvních tří zmíněných zápasů jsme si popsali už v minulém díle.

12.kolo   17. listopadu 1983
Chomutov – Meochema   4 : 3

V době zápasu byl Chomutov úplně poslední. Přerov začal aktivně a už v páté minutě se zásluhou Stuchlíka ujal vedení, ale další příležitosti opět trestuhodně zahodil. Domácí časem zvýšili iniciativu, začali si rovněž vytvářet šance a s přibývajícími minutami začal jejich počet převyšovat ty přerovské. Celou první třetinu Meo ještě vydrželo, ale krátce po zahájení druhé třetiny už domácí Radoch vyrovnal. Ve 34. minutě otočil vývoj zápasu Kmoníček a domácí měli navrch i herně. Podobně jako Meo se ale trápili s koncovkou a gólů dlouho nepřibývalo. V 50. minutě zvýšil už na 3:1 Smejkal. Meo ještě bojovalo a góly Stuchlíka z 55. a Karoláka z 57. minuty se mu ještě podařilo přeci jen vyrovnat. Už to vypadalo, že si z Chomutova odveze alespoň bod, ale pouhých 40 sekund před koncem smolně inkasovalo počtvrté z hole Novotného. Před 700 diváky rozhodoval utkání s velkými chybami na obě strany hlavní rozhodčí Šlouf z Plzně a s vylučováním nijak nešetřil. Udělil celkem 20 dvouminutových trestů (11:9), domácímu Smejkalovi osobní desetiminutový trest a přerovskému Karolákovi pětiminutový. Oba týmy dokázaly využít poskytnutých výhod dvakrát. Čárovými rozhodčími byli Rajchl a Štulák. Podobně jako Slávia Praha i Chomutov se díky vítězství odrazil ode dna tabulky, Meo si o jedno místo pohoršilo a bylo páté.

13.kolo   20. listopadu 1983
Kladno – Meochema   13 : 2

Meo mělo zájem si zápas předehrát už v sobotu 19.11.1983 při zpáteční cestě z Chomutova, kladenští funkcionáři však klubu nevyšli vstříc a tak krátce po návratu z dlouhé cesty z Chomutova muselo Meo zase cestovat zpět až za Prahu. Unaveno náročným cestováním a silně podlomené posledními výsledky na Kladně zcela shořelo. Nažhavené Kladno, které už hrálo několik zápasů kompletní s uzdravenými ligovými harcovníky Krásou, Nelibou a Kopeckým, chtělo Meochemě oplatit i s úroky porážku z úvodu soutěže a pustilo se do ní od prvních minut. Když zahoukala poprvé siréna, svítilo na tabuli děsivé skóre 6:0 ! I ve druhé třetině Kladno Přerov drtilo a na jejím konci vedlo dokonce už 11:0. Teprve v poslední třetině domácí zvolnili a zápas v poklidu dohrávali. Žádné z novin nepřinesly kvůli velkému počtu branek ani minuty, v nichž branky padaly, uvedly jen autory gólů. Za Kladno skóroval Hrabě třikrát, Vojta dvakrát, po jednom gólu si připsali Pivoňka, Beznoska, Vrňák, Vinš, Sýkora, Kopecký, Pospíšil a Novotný. Jediným, kdo se trefil z Přerova byl v poslední třetině dvakrát Kalina. Utkání sledovalo 3200 diváků, řídila ho trojice Čepelák - Hrabák, Fraňo, vylučovali hlavně Přerováky (6:12), přesilovky byly silnou zbraní Kladna (4:0). Zápas se zapsal do historie učinkování Meo v I.NHL černým písmem tím, že v něm Meo prohrálo za celých 8 let největším rozdílem. Jak napsalo tehdejší Nové Přerovsko : "Ani pamětníci nepamatují, kdy mužstvo takhle vysoko prohrálo". Jeho pokles v tabulce pokračoval a bylo už šesté. Nešťastná třináctka, která v tabulce znamenala počet získaných bodů, se už pět kol nezměnila ...

14.kolo   24. listopadu 1983
Meochema – Karviná   2 : 4

Zápas s aktuálně pátým týmem tabulky měl bohužel podobný průběh, jak předchozí domácí zápas Meochemy s Opavou. Přerov začal i tentokrát náporem a zprvu se zdálo, že problém s koncovkou se konečně podařilo vyřešit. Hned ve 2. minutě otevřel skóre Opravil a o dvě minuty později se 1200 diváků radovalo již podruhé, když zvýšil vedení Meochemy na 2:0 Veselý. Povzbuzené Meo mělo sice ještě dlouho převahu a vytvořilo si i velké množství vyložených šancí, ale bohužel při žádné z nich se už puk za brankovou čáru mezi tři tyče karvinské branky nedostal. Střely přerovských hráčů opět často postrádaly přesnost, několikrát hostujícímu gólmanovi Špírkovi pomohla i štěstěna. Naopak Karviná dokázala v první třetině vytěžit doslova z minima maximum a mezi 12. a 17. minutou poměrně lacinými góly Adamce, Gureckého a Boniatiho stav zápasu celkem rychle otočila. Na dvou z nich měl velký podíl viny přerovský brankář Gáj. Ve zbylých dvou třetinách proto hájil přerovskou branku Foldyna. Ten sice v nich zachytal dobře a za svá záda pustil kotouč pouze jednou při Vančurově střele ve 47. minutě, ale jeho spoluhráči v poli pod tíhou nenadáleho obratu ve vývoji utkání zcela odpadli. Hosté byli po celý zbytek utkání již lepší a celkem zaslouženě dovedli utkání ke svému vítězství 2:4. Nejlepším přerovským hráčem byl zcela oprávněně zvolen Foldyna, za Karvinou expřerovský hráč Hampl. Utkání řídila trojice Jašek - Frais, Lička, kteří vyloučili oběma týmům po šesti hráčích. Přesilovky využila pouze Karviná a to dvakrát. Protože všechny celky spodní půle rovněž v tomto kole prohrály, Meo zůstalo zatím šesté.

15.kolo   27. listopadu 1983
Ingstav Brno – Meochema   6 : 4

Už bychom mohli na tomto místě, alespoň co se týče předváděné hry, opisovat to, co jsme popisovali v předchozích zápasech. V první třetině velmi bojovný, obětavý výkon Meo, aby se jeho hráčům konečně podařilo zastavit nepříznivou sérii a jejich špatný výkon ve zbylých dvou. V první třetině sice hned po pár sekundách vstřelil vedoucí gól Brna Šetek, ale Ingstav tentokrát dělal v obraně v čele s brankářem Jelínkem veliké chyby a odpověď Přerovanů přišla téměř okamžitě. Hned po minutě srovnal skóre Karolák. Celou první třetinu bylo Meo čtvrtému Ingstavu více než rovnocenným soupeřem a když po dalších kiksech domácích přidali další dva góly v 11. minutě Kalina a ve 13. minutě Ničajevský, byl Přerov po první třetině k vítězství daleko blíže. Domácí poté vyměnili brankáře, do branky nastoupil Nejtek. V úvodu druhé třetiny však přišla pro Meo opět studená sprcha, když mezi 23. a 27. minutou opět inkasovalo tři góly a to dvakrát z hole Šetka a jednou Jokla. Z dvoubrankového vedení se stejně jako v předchozím zápase za velmi krátkou dobu stalo jednogólové manko. Tentokrát ale nutno přiznat, že na tom měl velký podíl i hlavní rozhodčí Stařínský (s čárovými Hájkem a Novotným), který měl zvlášt na Meochemu velmi přísný metr. Zatímco její hráče vyloučil osmkrát, domácí poslal zpytovat svědomí jen dvakrát. Domácí dokázali početní výhody využít třikrát, Meo jednou. Řezáč sice ještě ve 28. minutě dokázal vyrovnat na 4:4, ve druhé půli utkání však už Meo opět tahalo za "kratší konec". Domácí hráli už klidněji, v obraně se nedopouštěli chyb a Přerováci už přes ně procházeli velmi obtížně. Další gól tak Meo už opět nedalo a po gólech Zajíce v 52. a Novotného v 53. minutě si domácí vítězství už pohlídali. Utkání sledovalo v hledišti 800 diváků.

Bodový půst už trvá 7 kol !

Už dlouhých sedm kol si Meo nedokázalo do tabulky připsat ani jediný bod a na svém kontě jich mělo stále 13. V tabulce to už znamenalo pád do spodní poloviny tabulky, konkrétně na 7. místo. A to, že stejný počet zápasů si budou muset fanoušci Meochemy ještě počkat na vítězství asi nečekali ani největší pesimisté. V těch sice krize ještě pokračovala, ale už bylo přeci jen poznat určité zlepšení. Zatímco v předchozích sedmi zápasech tým většinou začal náporem, někdy dokonce i vedl a mezi 10. až 30. minutou vždy herně zcela "zkolaboval", dokázal ve většině dalších sedmi zápasů hrát se svými soupeři vyrovnaně až do konce utkání a uhrál už alespoň čtyři remízy.

16.kolo   1. prosince 1983
Meochema – Ústí nad Labem   1 : 1

V době konání zápasu byly oba týmy sousedy v tabulce se stejným počtem bodového zisku. Od počátečního hvizdu hlavního rozhodčího Kopáska, kterému pomáhali čároví Musiálek a Molín, se Meochema podobně jako v předchozích utkáních do svého soupeře zakousla a vypracovala si řadu střeleckých příležitostí, ale střel, které by rozvlnily ústeckou síť se diváci nedočkali. Také ve druhé třetině byla převaha Přerova zřejmá, ale stále mu chyběla přesná a pohotová střelba. Hosté hráli velmi defenzivně se zabezpečenou obranou a pokoušeli se pouze o brejky. Byly sice ojedinělé, ale jeden z nich se jim ve 33. minutě zásluhou Kaltenböcka přeci jen podařilo proměnit. Ujali se tak vedení 0:1. Meo po inkasovaném gólu znervóznělo, jeho hráčům se přestala dařit kombinace. Přesto se ve 39. minutě vytvořila před brankou hostí skrumáž a Řezáčovi se podařilo kotouč protlačit za brankovou čáru. Po dvou třetinách tak svítil na tabuli fotbalový výsledek 1:1. Závěrečná třetina byla urputným bojem o to, který tým strhne vítězství na svou stranu. Tlak Meochemy v ní znovu zesílil, ale v cestě jí stál výborný brankář hostí Neuwirth, který pochytal i nemožné. I hosté si z rychlých protiútoků vytvořili slušné šance, ale ty mařil bezpečně brankář Gáj. Oba gólmani byli ozdobou tohoto utkání a zcela po zásluze byli po zápase vyhodnoceni nejlepšími hráči utkání. Za zápas bylo vyloučeno 8 hráčů (3:5), žádný z týmů přesilovku nevyužil. 1000 diváků odcházelo domů se smíšenými pocity. Mužstvo po více než měsíci konečně bodovalo, předvedlo za tu dobu určitě nejlepší výkon, konečně vydrželo hrát až do konce, ale velkým zklamáním byla pokračující nemohoucnost využívat vytvořené šance. Jen díky tomu skončilo utkání nerozhodně, přestože si Meo za předvedenou hru určitě zasloužilo body oba.

17.kolo   4. prosince 1983
Mladá Boleslav – Meochema   4 : 3

Desátá Mladá Boleslav měla před utkáním na Meochemu tříbodovou ztrátu a rovněž procházela krizí. Už čtyři kola nebodovala a ve všech prohrála poměrně velkým rozdílem. V první třetině byla hra vyrovnaná, útoky se střídaly na obou stranách. Jako první přinutil brankového rozhodčího rozsvítit červené světlo v 8. minutě přerovský Veselý, domácím se však podařilo Škaloudem za pouhé tři minuty vyrovnat na 1:1. Ve druhé třetině zesílil nápor domácího celku, ale obrana Meochemy pracovala na jedničku. Dokonce při jednom z rychlých protiútoků se podařilo ve 25. minutě obránci Ovčáčkovi skórovat a Meo tak už podruhé v zápase získalo vedení na svou stranu. Až do konce třetiny se domácím i přes značný tlak nepodařilo vyrovnat. Bohužel, už po pár sekundách poslední třetiny ano, když přerovskou síť rozvlnil Šebek. Zápas pokračoval mírnou převahou domácího týmu a v 54. minutě strhnul Moc vedení na jeho stranu. Meochemu ctilo, že nekapitulovala a její hráči bojovali ze všech sil. Celkem po zásluze se jim díky Stuchlíkovi podařilo v předposlední minutě vyrovnat na 3:3, což bylo celkem odpovídající skóre. V závěru však měli neuvěřitelnou smůlu, pouhých 14 sekund před koncem rozhodl o těsné výhře Mladé Boleslavi Šorejs. Utkání sledovalo 500 diváků, řídila ho trojice Buriánek - Český, Sivera. Na trestné lavici seděli 4 boleslavští a 8 přerovských hráčů, oběma týmům skončil jeden trest předčasně.

Smolná prohra v Mladé Boleslavi zapříčinila Meochemě po 17. kole další pokles v tabulce. Už byla na osmém místě se 14 body a jelikož poslední tři týmy tabulky bodovaly, od toho posledního ji v tuto chvíli dělily už jen pouhé tři body. V následujících zbývajících pěti zápasech druhé čtvrtiny soutěže ji čekali doma soupeři ze spodní půle tabulky, venku naopak z horní. O jejich průběhu si více povíme opět za týden.