Vzpomínky na I.NHL - díl 32 Meo "zamrzá" na 25 bodech

Vzpomínky na I.NHL - díl 32 Meo
P ř e r o v – V polovině ledna 1981 bylo Meo prakticky zbaveno starostí o záchranu. Vstupní osmibodový náskok do bojů o záchranu už po 4 kolech zvýšilo na dvanáctibodový, zatímco poslední dva týmy tabulky dosud v záchranářských bojích nezískaly ani jediný bod. Možnosti, že by se ještě něco mohlo pokazit už byly jenom teoretické a jejich pravděpodobnosti byly snad ještě menší než šance Meo na postup do finálové skupiny ve druhé polovině listopadu 1980. Poslední krok, který by Meo zachránil definitivně, se však stále nedařilo udělat. Venku panovala tuhá zima a Meo jakoby na 25 bodech „zamrzlo“. Celých 5 kol nedokázalo k tomuto počtu bodů žádný přidat. Naproti tomu předposlední Kopřivnice se zničehonic zvedla a začala sbírat jeden bod za druhým ...

Díl 32 – Meo „zamrzá“ na 25 bodech

10 kol před skončením soutěže patřilo Meochemě 3.místo ve skupině o záchranu, mělo 25 bodů a od sestupového místa do krajského přeboru ji dělilo 12 bodů. Dnes si budeme povídat o prostřední části skupiny B o záchranu I.NHL 1980-1981.

12 bodový náskok je zdánlivě nedostižitelný

Byla polovina ledna 1981, hrát se mělo ještě 10 kol a Přerovu k definitivní záchraně mohla stačit za příznivých okolností pouhá dvě kola. Teď sice měl stát, ale potom mu stačilo porazit ve 28.kole doma Hradec Králové, Kopřivnice mohla teoreticky v nejbližších dvou kolech prohrát doma s prvním Žďárem a ve druhé Karviné, Vyškov v Mladé Boleslavi a bylo by 21.ledna 1981 už jedno kolo před koncem první poloviny bojů o záchranu „zameteno“. 12 bodů se proto zdá už opravdu hodně. Ale bylo tomu tak doopravdy ? Pojďme si trochu popsat tu možnost, která ještě teoreticky mohla nastat : Meochema, Hradec Králové a Vyškov měly hrát ještě 8 zápasů, Kopřivnice a Mladá Boleslav 9. Smazat tento náskok nemuselo být vůbec nereálné, Meo dokázalo v aktuálně popisované sezóně získat během 8 kol (mezi 18. a 25.kolem) 13 bodů a ani v tom jediném co během té doby prohrálo nebylo až tak moc špatné. Co když se to podaří některému celku z konce tabulky ? Také víme, že Meo bylo schopno v této sezóně nevyhrát i 6 zápasů po sobě. Co když se to náhodou zopakuje ? Někteří přerovští hráči si tuto možnost ale nejspíše nepřipouštěli, Meo považovali za zachráněné už v tuto chvíli a v dalších zápasech nehráli na "plný" výkon.

Ve 27.kole, naplánovaném na 18.1.1981, Meo stálo

Ač se to zdá skoro nemožné, výše popsaná možnost se překvapivě začala pomalu vyplňovat. Že Meo nevyhrálo už v předchozím kole v Karviné, kde byl ale výsledek hodně ovlivněn vylučováním, jsme si psali v minulém díle a dnes začínáme tím, že Meo stojí. Tedy zase bez zisku bodu, byť tentokrát za to mohl nedokonale vymyšlený herní systém. Zatím se ještě nic mimořádného nedělo. Kopřivnice, která ztrácela v tu chvíli na záchranu 3 body, se však od této chvíle najednou nadechla k mohutnému ataku na pátou Mladou Boleslav. V tomto kole doma doslova rozdrtila první Žďár nad Sázavou 10:2. K její smůle však Mladá Boleslav hostila doma poslední Vyškov a rovněž jej „roznesla v zubech“ 10:3. Čtvrtý Hradec Králové porazil druhou Karvinou 3:2.

28.kolo          21. ledna 1981
Meochema – Hradec Králové          3 : 4

Meochema sice už dvě kola nebodovala, přesto odehrála téměř dvě třetiny bez většího nasazení. Hradečtí byli v zápase rychlejší s promyšlenými útočnými akcemi, hráči o sobě při přihrávkách vždy věděli. Na obou stranách se útočilo i bránilo, ale zatímco rychlá obrana hostů se vždy poctivě vracela a až na výjimky včas, brankář Gáj zůstal několikrát u branky zcela osamocen. Skóre sice otevřel v 11.minutě Luzar, ale na dlouhou dobu to byl pro Meo jediný gólový úspěch. Hosté už po 4 minutách srovnali Kopřivou a tentýž hráč nerozhodný výsledek 1:1 brzy po začátku druhé třetiny (ve 23.minutě) i otočil ve prospěch Hradce Králové na 1:2. Hosté na ledě dominovali až do konce třetiny a jejich vedení ještě zvýšil ve 29.minutě Musil na 1:3. Teprve v poslední třetině se Meochemě podařilo trochu vyrovnat hru, ale třetinu vyhrála už jen 2:1. Její góly vstřelil ve 46.minutě Luzar a tři minuty před koncem Černý, za hosty skóroval ještě Paleček. V závěru to Meo ještě zkusilo s power play, ale neúspěšně. Utkání řídili rozhodčí Šťáva – Skácel a Vaculík, vylučovalo se v poměru 4:6, na přesilovky vyhrálo Meo 1:0, na góly v oslabení hosté 0:1. Na nepřesvědčivý výkon přerovských hráčů se přišlo podívat jen 850 diváků.

Kopřivnice i Boleslav tentokrát remízovaly na ledě vedoucích celků

Poslední Vyškov tentokrát stál a jemu na záchranu chybělo už 7 bodů. Mladá Boleslav se představila na ledě vedoucího Žďáru a utkání skončilo nerozhodně 4:4. Kopřivnice zajížděla do druhé Karviné a rovněž se s ní rozešla po dobrém výkonu smírně 3:3. A právě do „druhý dech chytající“ Kopřivnice mělo v dalším kole namířeno Meo. Kopřivnice se už dvě kola snažila za každou cenu „doplavat“ ze sestupových vod na pevný břeh, ten ale měla v tu chvíli díky rovněž dobře hrající Boleslavi stále ještě 3 body daleko. To pro ni znamenalo pochopitelně obrovskou motivaci. Naproti tomu přerovské hráče náskok 9 bodů stále ještě ke větší snaze nehnal, i když už 3 kola vyšli bodově naprázdno.

29.kolo          25. ledna 1981
Kopřivnice – Meochema          7 : 4

Ani v tomto zápase Meo téměř dvě třetiny nehrálo příliš aktivně a nechalo hrát domácí. Ti utkání zahájili náporem a už ve 3.minutě se ujali vedení 1:0, které o šest minut později ještě zvýšili na 2:0. Teprve ve 13.minutě proměnil jednu z ojedinělých šancí Přerova Luzar. Krátce po zahájení druhé třetiny nejdříve Hampel vyrovnal na 2:2, ale to byl pro Tatru vztyčený prst. Brzy se znovu dostala do tlaku, až do konce třetiny se hrálo téměř jen před Gájem a puky rozvlňovaly také jen síť jeho svatyně. Ve 25. minutě po šanci Škrobánka, ve 31.minutě Kamráda a stejný hráč upravil stav 2 minuty před druhou sirénou už na 5:2. Teprve poslední třetina byla opět vyrovnanější, ale to už si mohli dovolit trochu polevit i domácí. Ve 47.minutě totiž zvýšili Drozdem už na 6:2. Teprve ve 48.minutě snížil na 6:3 Kalvoda. Obě mužstva ještě přidala v ospalém závěru po jednom gólu, za Meo skóroval v 58.minutě Šnábl. Předposlední celek tabulky tak vyhrál zaslouženě 7:4. Utkání řídila trojice sudích Kopásek – Kovář a Ondra, poměr vyloučených se nám nepodařilo zjistit, jednu přesilovku využila Tatra, v oslabení bylo jednou úspěšné Meo. Zápas sledovalo 500 diváků, kteří tak získali novou šanci na záchranu. Mladá Boleslav totiž doma prohrála s Karvinou těsně 4:5 a Tatra se tak dotáhla k Boleslavi na rozdíl jediného bodu. Vyškov prohrál se Žďárem 2:7, Hradec Králové stál.

Žďár nad Sázavou a Karviná jsou definitivně zachráněny

29.kolem skončila první polovina bojů o záchranu. Už definitivně mimo „dostřel“ celků na sestupových pozicích byly od tohoto kola Žďár nad Sázavou s Karvinou. Žďár měl 32 bodů, Karviná o bod méně. Nejlépe z ostatních týmů, které ještě teoreticky neměly účast v příštím ročníku I.NHL zajištěnu, na tom bylo stále Meo, které zaujímalo v tabulce o záchranu 3.místo. Mělo však už dlouhá 4 kola stále 25 bodů a už jen o bod za ním byl čtvrtý Hradec Králové. Pravý boj o záchranu vzplál mezi pátou Mladou Boleslaví s 19 a šestou Kopřivnicí s 18 body, které se v posledních utkáních ukázaly ve velmi dobrém světle. Se svým sestupovým osudem už se asi pomalu smiřoval Vyškov, který měl jen 12 bodů a inkasoval jeden debakl za druhým.

30.kolo          1. února 1981
Mladá Boleslav – Meochema          2 : 1

Zápasem v Mladé Boleslavi, na který se přišlo podívat 500 diváků, zahájilo Meo druhou polovinu bojů o záchranu. Ani v tomto zápase svým výkonem příliš nepřesvědčilo. V první třetině dokázalo zásluhou Fraňka vybojovat ve 14.minutě při přesilové hře vedení 0:1 a udrželo jej až do první sirény. Tři minuty po zahájení druhé třetiny ale vyrovnal za domácí Buřič a tři minuty před koncem druhé třetiny gólem Krause Mladá Boleslav utkání otočila. Až do konce zápasu se stav 2:1 nezměnil. Utkání rozhodovali Kulíček – Kolkop a Výšinský, vylučovalo se v poměru 6:8, oba týmy jednu přesilovku využily. Stejně jako Boleslav nezaváhala ani Kopřivnice a zvítězila nad Hradcem Králové 6:2. „Labutí píseň“ si zazpíval poslední Vyškov, který porazil doma již definitivně zachráněnou Karvinou 6:1.

Hokejisté jsou kritizováni regionálním tiskem

Už pět kol za sebou si Meo nepřipsalo do tabulky ani jediný bod. Přístup přerovských hokejistů k zápasům velmi kritizoval regionální tisk. „Porážka na ledě předposledního týmu tabulky svědčí o celkové slabší výkonnosti všech řad. Hrají bez herního systému, pokulhávají v přechodu z obrany do útoku a spokojují se s tím, že s 25 body nejsou ohroženi sestupem. Porážkou od dalšího slabšího soupeře v Mladé Boleslavi dovršili přerovští hokejisté sérii tří rozčarování pro mateřskou TJ i zbývající trosky příznivců z Přerova a okolí. Situace v mužstvu volá po hluboké analýze, jelikož statisícové náklady na provoz ledního hokeje narůstají rapidním poklesem návštěvnosti a příjmu ze vstupného na čtvrtinu dřívějšího. Několik hráčů se obětuje a dře, jiní však nebojují a utkání jen odjezdí a odkrouží“ napsalo tehdy doslova Nové Přerovsko.

7. Vyškov               29       6      2      21       87:152      14
Ze 12-bodového náskoku byl najednou jen 5-bodový. Přitom všechna mužstva, která stále hrála o záchranu, mohla ještě získat 10 bodů ! A to nebylo vůbec nemožné. Kopřivnice jich za poslední 4 kola dokázala získat 7 a Mladá Boleslav 5. A Meo ? Kdyby se do tabulky nezapočítávaly výsledky ze základní části, bylo by po 30.kole předposlední na sestupové pozici. Jen Vyškov by měl o bod méně.

Jestli se nejčernější možnosti skutečně zrealizovaly nebo se Meochema sama vzpamatovala a zachránila bez cizí pomoci případně zda se musela spolehnout na to, že některý z týmů na 4. až 6.místě ztratí formu, si však povíme až v příštím, pro tento rok posledním, díle našeho seriálu.