Vzpomínky na I.NHL - Díl 60 Meo získává třetí skalp Kladna, navíc na jeho ledě!

P ř e r o v - Píše se říjen 1984 a v jeho první polovině přínáší Přerovu taktika razantního nástupu střídavé úspěchy. Jedním extrémně významným, na který určitě žádný z fanoušků již tehdy chodící na přerovský hokej nezapomněl, je slavné vítězství Meochemy na ledě vedoucího týmu soutěže - exligového Kladna. Meo se díky němu drží uprostřed tabulky. Je velká škoda, že ve druhé polovině října už začala tato taktika dostávat velmi vážné trhliny, brzy přestala fungovat úplně a na tým dolehla krize.

Díl 60   Meo získává třetí skalp Kladna, navíc na jeho ledě!

Po čtyřech odehraných kolech I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo se 4 body na 6. místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o zbylých sedmi utkáních první čtvrtiny této soutěže, mezi nimi i o slavném vítězství na Kladně.

Bude taktika razantních nástupů fungovat i venku ?

Už jsme si v minulém díle říkali, že Meo nastupovalo k zápasům vždy s velkým nasazením a snahou si vytvořit náskok, který by se v dalších minutách snažilo udržet. Už dvakrát ze tří zápasů to vyšlo doma, ale nyní jelo poprvé ven. A venku ho čekali v nejbližších kolech opravdu ti nejsilnější. Nyní aktuálně třetí Slávia Praha, která byla před sezónou velmi výrazně posílena, o týden později zajíždělo na led prvního Kladna, které zatím neztratilo ani jediný bod.

5.kolo   4. října 1984
Slavia Praha - Meochema   8 : 1

Ještě než stačilo Meo podle své taktiky zahájit úvodní nápor, Pražané ho zcela zaskočili hned první šancí, která skončila gólem už po pouhých 15 sekundách. Jeho autorem byl Frolík. Úvodní tlak Meochemy pak sice přišel, ale tak výrazný jak v předchozích třech zápasech zdaleka nebyl. Meochema si vytvořila několik slibných příležitostí, ale červené světlo za slávistickou brankou se při nich ani jednou nerozsvítilo. Definitivní tečku za ním udělal druhý gól Slávie z hole Kurzweila v 18. minutě. Od počátku druhé třetiny byli domácí na ledě jasným pánem, který navíc dokázal velmi přesně zakončovat své vyložené šance. Meo působilo na ledě velmi odevzdaně a Slávii kladlo jen minimální odpor. Další tři góly domácích vstřelil Kopecký (24., 32., 34.), šestý přidal ve 35. minutě Štajnc. Také ve třetí třetině se obraz hry nezměnil, na 7:0 zvýšil ve 44. minutě Příbramský a dvě minuty před koncem upravil už na 8:0 Burián. Meo se podobně jako v minulých utkáních v závěru zápasu vzepjalo se snahou docílit alespoň čestného úspěchu a v 59. minutě se to podařilo Luzarovi. Před 400 diváky řídil zápas rozhodčí Bubeníček, který vyloučil 3 pražské a 4 přerovské hráče. Všechny přesilovky zůstaly bez využití, domácí však dokázali skórovat jednou i v oslabení. Hlavnímu sudímu asistovali Šťastný a Havlůj. Postavením Meochemy v tabulce tento debakl příliš nezamíchal, Přerov klesl o jednu pozici na 7. místo a měl jeden zápas k dobru.

6.kolo   7. října 1984
Meochema - Ústí nad Labem   3 : 3

Zápas s aktuálně třetím týmem tabulky, který dosud neprohrál, začal se dvacetiminutovým zpožděním, protože k zápasu se včas nedostavil hlavní rozhodčí Váša z Kladna. Utkání proto začal řídit jeden z čárových rozhodčích – Moravec a Vášu musel zastupovat celých 11 minut. Klasický úvodní přerovský nápor z počátku „ovoce“ nepřinesl. Meo mělo sice řadu střeleckých příležitostí, ale zakončení bylo buď nepřesné nebo je mařil vynikajícími zákroky gólman hostů. Těm naproti tomu vyšla první větší šance, kterou si v 8. minutě vytvořil Skřivan. Naštěstí tlak Přerova ještě neskončil a o tři minuty později vyrovnal Luzar. Stejný hráč pak o dvě minuty později skóre i otočil ve prospěch Meochemy. Až do konce první třetiny bylo Meo lepší, další góly však nepřidalo. Od druhé třetiny již byla hra vyrovnaná a hrálo se na obě strany. Radost udělal přerovským ochozům ve 26. minutě Juříček, když svou střelou zvýšil už na 3:1. Ústí však dokázalo odpovědět poměrně brzy, hned po třech minutách snížil na 3:2 Kostourek. Těsné jednogólové vedení Meochemy se pak nezměnilo celou polovinu zápasu. Ke konci zápasu ještě Meo opět sesbíralo poslední zbytky sil a zatlačilo seveřany před jejich branku. Mělo několik šancí zápas rozhodnout. Propáslo ale všechny a tak se soupeři odhodlali v poslední minutě k power-play. Pouhých 6 sekund před koncem se Kostourkovi podařilo dopravit kotouč za brankovou čáru. Přerované velmi protestovali, protože v brankovišti zcela evidentně stála hned dvojice útočících hráčů, kteří Foldynovi bránili při zákroku. Marně, Váša gól uznal a hosté si tak odvezli z Přerova jeden bod za remízu 3:3. Celé utkání bylo hráno sice tvrdě, ale velmi čistě. Meo hrálo dvě přesilovky, hosté jen jednu, všichni vyloučení hráči si svůj trest odseděli celý. Pro úplnost ještě doplňme, že druhým čárovým rozhodčím byl Vaculík, zápas sledovalo 1500 diváků a nejlepším přerovským hráčem byl vyhodnocen Luzar. V tabulce Meo o další stupínek kleslo a bylo s 5 body osmé.

Druhý venkovní zápas hrálo Meo na Kladně …

Meo zatím odehrálo pět zápasů, z toho ale čtyři doma. V nich měla taktika razantních nástupů většinou úspěch, kromě zápasu s Opavou si Meo nějaký náskok vždy vytvořilo a až téměř do konce dokázalo i udržet. S Ústím navíc šlo při vyrovnávací brance o dost smolný, neregulérní gól. Venku zatím hrálo jednou, ale v něm tato taktika zcela propadla a mužstvo inkasovalo těžký debakl. A nyní čekal venku Meochemu soupeř ze všech nejtěžší – Kladno. To si zatím v popisovaném ročníku počínalo naprosto suverénně. V dosud šesti odehraných zápasech ještě neztratilo ani bod. Třebaže zatím „nerozdávalo“ debakly na počkání, ze všech týmů dalo nejvíce a inkasovalo nejméně gólů (skóre 28:11). Meo sice už dva jeho „skalpy“ mělo z předchozí sezóny, oba však získalo na svém ledě. Na jeho ledě utrpělo v sezóně 1983-1984 dva dvouciferné debakly. Třebaže každý zápas se začíná od 0:0 a žádný zápas není nikdy dopředu prohraný, tomu, že by Meo mohlo z Kladna něco přivézt, tehdy nevěřil z přerovských fanoušků snad nikdo. A když večer poslouchali v rádiu výsledky 1. české národní hokejové ligy nevěřili svým uším :

7.kolo   11. října 1984
Kladno - Meochema   3 : 6

Co totiž zklamalo na Slávii, naopak platilo na Kladno. Meo hrálo na čtyři útoky, zahájilo zápas opět nebojácně a na dlouhou dobu získalo převahu. Po jedné z chyb kladenských obránců se hned ve 2. minutě podařilo překonat nejistého brankáře Krásu Ryšánkovi a Meo se tak ujalo vedení 0:1. Domácí sice odpověděli bleskově, už po dvou minutách bylo srovnáno na 1:1 po akci Kasíka, ale tlak Meochemy zatím neuhasili. A útočné šance se Přerovu dále dařilo i využívat. V 10. minutě Čejkovi, v 15. minutě Korčákovi a o 3 minuty později Krayzelovi. Brankář domácích Krása se poté nechal raději vystřídat Lincem. Do šaten se tak šlo po první třetině za stavu 1:4 pro Meo. Rozdíl tří gólů by bylo možno považovat za velký na většině stadiónů a mohl by na udržení vítězství stačit, ale na Kladně ještě nic neznamenal. A vše to potvrdil už ve druhé minutě druhé třetiny domácí Sýkora, když snížil na 2:4. Kladno pak začalo velmi tlačit a Meo se muselo zcela stáhnout až před brankáře Foldynu, který byl na ledě suverénně hráčem číslo jedna. Krátce po snižujícím gólu mělo Kladno dvě další vyložené šance, které však Foldyna mistrnými zákroky zlikvidoval. Domácí mužstvo nečekaný průběh hodně zaskočil. V dalších minutách hrálo velmi nervózně a Přerovu se dařilo jeho útočné akce mařit hned v zárodku. Dobrým vývojem povzbuzená Meochema byla v útočné činnosti dále velmi důrazná a znejistění domácích favoritů dokázala využít dalšími dvěma góly, když ve 35. minutě zvýšil na 2:5 Ryšánek a jen o minutu později Řezáč už na 2:6! To byl i stav, za kterého se šlo do šaten po druhé třetině. V poslední třetině se Meo snažilo o aktivní obranu po celé ploše a na domácí to platilo. Snížit na 3:6 se jim podařilo teprve v 52. minutě zásluhou Vinše. Hráči Meochemy, kteří podávali bojovný a velmi obětavý výkon celý zápas a při němž se představili jako jednolitý kolektiv do puntíku dodržující taktické pokyny, však domácím více nedovolili a zápas skončil překvapivým ale naprosto zaslouženým vítězstvím Meochemy 3:6. Zápas sledovalo 3300 diváků, naprosto stejným poměrem jako výsledek skončilo i vylučování, které měl "na starosti" rozhodčí Horák. Na čarách hlídali ofsajdy a zakázaná uvolnění Hrdina a Jursík. Se sedmi body se Meo vrátilo na 7. místo tabulky.

Tento zápas na Kladně zůstane nesmazatelně zapsán do historie přerovského hokeje

I když vítězství na Kladně za dobu působení Meochemy v I.NHL nebylo venku nejdůležitější, rozhodně se stalo nejslavnějším. Za celé dva roky, co Kladno I.NHL hrálo, doma prohrálo ze 44 zápasů jen pětkrát - dvakrát o gól, dvakrát o dva, jen s Meochemou o tři. Kromě Olomouce nedokázal Kladnu dát na jeho ledě šest gólů už nikdo, navíc i ten zápas s Morou Kladno vyhrálo 7:6. Ze všech týmů, co za tuto dobu hrály I.NHL, získalo Meo s Kladnem nejvíce bodů, celkem osm.

8.kolo   14. října 1984
Meochema - Ingstav Brno   3 : 2

Přestože Meo tak zazářilo na Kladně, diváky to zpět do hlediště přerovského zimního stadionu nepřilákalo. Další zápas vidělo od začátku sezóny prozatím nejméně diváků - jen 1250. Dost to ale ovlivnila i kvalita soupeře. Tím byl totiž Ingstav Brno, který byl prozatím poslední a již čtyři kola nebodoval. Už tradiční nápor Meochemy na počátku utkání tentokrát dlouho vycházel naprázdno. Ingstav sice nebyl Přerovu vážnějším soupeřem, Meo si vytvořilo tak jako vždy i velké množství šancí, ale góly tentokrát dlouho nepřicházely. Meo mělo neuvěřitelnou smůlu, po třech tyčkách asi hostujícímu gólmanovi Nejtkovi ještě dlouho zvonilo v uších, ale jinak byl mužem na svém místě. Poprvé inkasoval až v 15. minutě po akci Svozila a o čtyři minuty později konečně přidal druhý gól i Šašek. Náskok 2:0 po první třetině však byl vzhledem k předvedené hře obou týmů velmi hubený. Ve druhé třetině se karta zcela obrátila : hosté zpřesnili svou hru a aktivita Meochemy naopak klesala. Její hráči začali hodně chybovat a soupeři toho využívali k vytváření velkého množství šancí. Ty se dlouho dařilo mařit vynikajícímu gólmanovi Foldynovi. Přesto i on během druhé třetiny dvakrát kapituloval, když se před ním ve 33. minutě prosadil Hartman a ve 39. minutě Dvořáček. I přes poměrnou pasivitu se však jednou povedlo skórovat i Přerovu, když třetí gól vstřelil ve 33. minutě Luzar. V poslední třetině už bylo utkání nervózní z obou stran a šancí bylo vidět nejméně za celý zápas. Přesto byli hosté stále o něco lepší. Domácí tým zkorigoval útočné řady, ale ke zvýšení počtu šancí to nevedlo. Ingstav na posledních 15 sekund odvolal svého brankáře z ledu, stav se však již nezměnil a jen těsné vítězství domácích 3:2 bylo opravdu těžce vydřené. Utkání řídil pražský rozhodčí Filip, na čarách mu asistovala přesná brněnská dvojice Moravec, Vaculík. Tvrdost trestné lavice si vyzkoušelo 9 hráčů (5:4) z toho hostující Nohel inkasoval trest dvojnásobný 2+2 minuty, jednu přesilovku využilo Meo.

Tabulka po 8. kole I.ČNHL 1984-1985

V tabulce se Meo po zápase s Ingstavem posunulo dokonce na 6. místo a na posledního mělo v tu dobu 6 bodů náskok, navíc stále jeden zápas k dobru. V tuto chvíli na tom bylo za celou sezónu nejlépe :

Taktika razantního nástupu přestává fungovat

Taktika razantních nástupů se až doposud zdála účinná k tomu, aby se Meo mohlo držet uprostřed tabulky. Na domácím ledě zatím hrálo 5 zápasů a prohrálo jen úvodní, ten co skončil remízou byl v závěru především o velké smůle, ne o selhání taktiky. Venku hrálo Meo dva zápasy a úspěšnost byla padesátiprocentní. Jenže v tomto okamžiku vše zkolabovalo. V dalších dvou venkovních zápasech Meo opět utrpělo debakly a v domácích zápasech mu už nestačilo ani tříbrankové vedení v polovině poslední třetiny. Opět přicházela krize a dá se říci, že už neskončila. Tentokrát se čekalo na další vítězství dvanáct kol. Stejně jako v předchozí sezóně vše začalo 9. kolem ...

9.kolo   18. října 1984
Karviná - Meochema   5 : 1

Před zápasem byla Karviná až desátá a měla jen 5 bodů. Navíc nastoupila bez 6 hráčů základní sestavy. Vědomi si svého nepříliš lichotivého postavení ale podali domácí hráči velmi hodnotný výkon, který tisk označil za prozatím nejlepší od začátku sezóny. Karviná si na přerovský nástup dala pozor, snažila se nechybovat a velmi ji i uklidnil vedoucí gól T. Boniattiho v 5. minutě utkání. Brankář Svoboda si byl velmi jistý a všechny šance Meochemy s přehledem likvidoval. První třetina tak skončila vítězstvím domácích 1:0. Ve druhé třetině sice Meo brzy vyrovnalo na 1:1, když ve 24. minutě skóroval Ryšánek, Karvinou to však nerozhodilo. Už dvě minuty po vyrovnání jí vrátil vedení Leťkovič a za další dvě zvýšil na 3:1 Vančura. V dalších minutách už byla bruslařsky lepší a střelecky daleko pohotovější. Ještě do přestávky zvýšil její vedení na tříbrankové Adamec. V poslední třetině si vše domácí hlídali a ve 45. minutě přidali ještě pátý gól zásluhou Majerníka. Před 1300 diváky řídila zápas trojice rozhodčích Stařinský - Ing.Rychlý, Čermák. Oběma týmům bylo vyloučeno po třech hráčích, přesilovky skončily bez využití. Tabulkový pokles prozatím Přerovu nenastal, byl stále šestý s 9 body, poslední tým se však díky vítězství přiblížil na rozdíl 4 bodů.

10.kolo   21. října 1984
Meochema - Hradec Králové   5 : 5

Výkony Hradce Králového zůstaly v předchozí sezóně velmi výrazně za očekáváním a jeho vedení se ho proto snažilo posílit. Od počátku této sezóny se spoléhalo především na exligové hráče Soudka a Hovorku, další posily byly domluveny s prvoligovými Pardubicemi. Jenže Hradec zaostával prozatím i v této sezóně. Před tímto zápasem byl až předposlední s pouhými 6 body. Také tento zápas byl zahájen výrazným tlakem Přerova a už během 1. minuty otevřel skóre přerovský Hofírek. Další góly však ne a ne přijít a naopak v 8. minutě se podařilo Hradci využít prostřednictvím Soudka jednu ze svých ojedinělých šancí. Nerozhodným výsledkem skončila i 1. třetina. Rozsvítit červené světlo za hradeckou brankou se podařilo až ve 22. minutě Šaškovi. Převaha Přerova už však nebyla tak výrazná a kvalita hry se brzy úplně vyrovnala. Přesto ve 31. minutě ještě zvýšil na 3:1 Řezáč. O tři minuty později byl oběma celky stav zkorigován na 4:2, když za Meo se zapsal do zápisu Gereš, za hosty Dibelka. Po pátém góle Přerova, který vstřelil na 5:2 ve 37. minutě Čejka už většina přítomných diváků věřila, že Meochema třígólový náskok udrží, obzvlášť když tento stav vydržel ještě téměř celou první polovinu třetí třetiny. Jenže iniciativu zcela převzali po druhé přestávce hosté a Meochemu zatlačili do defenzívy. Překonat brankáře Foldynu se jim však v dalších 8 minutách ještě nepodařilo. Využít tak museli až své přesilovky ve 49.minutě prostřednictvím Skalického, do níž se dostali díky tomu, že domácí tým špatně vystřídal. Přerované následně značně znervózněli a už se dopředu dostávali jen sporadicky. Naopak hosté toho dokázali využít a o čtyři minuty později vstřelil kontaktní gól Hovorka. Meo se snažilo proto především o to, aby neinkasovalo. Jenže těsné vedení neudrželo, v 58. minutě vyrovnal Soudek. Zápas tak skončil jen remízou 5:5. Byl to pro Meochemu velmi bolestný výsledek, protože doma by si s předposledním celkem tabulky neměla dovolit nějaké body ztratit, obzvlášť když přibližně v polovině 3.třetiny ještě vedla o tři góly. Zápas řídil s pomocí čárových rozhodčích Horáka a Maiwaldera jako hlavní rozhodčí Jašek. Na trestnou lavici poslal 5 Přerováků a 2 Hradečáky, na využití přesilovek vyhráli hosté 1:2. Zápas sledovalo 1400 diváků, Meo zatím stále zůstalo na 6. místě s 10 body a pětibodovým náskokem na posledního.

Dvacáté sedmé hanácké derby skončilo dalším výpraskem

V posledním kole úvodní čtvrtiny I.NHL 1984-1985 byl Meochemě losem určen za soupeře její hanácký rival Mora Olomouc. Favorit byl jasný papírově. Olomouc byla aktuálně na 2. místě tabulky se 14 body, hrála v tomto derby doma, již šest zápasů za sebou neztratila ani bod, ve čtyřech z nich navíc uštědřila soupeřům těžký debakl. Za tuto dobu měla skóre 45:10. Meo naproti tomu dosahovalo ve svých výkonech prozatím poměrně velkých výkyvů - ztrácelo body s týmy ze dna tabulky, na druhé straně dokázalo porazit i exligové Kladno na jeho ledě. S Olomoucí navíc hrávalo i v minulosti až na malé vyjímky většinou vyrovnané zápasy i v dobách své krize. Řada přerovských fanoušků proto věřila, že Meo bez šancí určitě není. Papírové předpoklady se však bohužel zcela jednoznačně potvrdily :

11.kolo   25. října 1984
Olomouc - Meochema   8 : 0

Dvacáté sedmé hanácké derby očekávalo na olomouckém zimním stadionu s napětím 3500 diváků. Jeho úrovní však byli velmi zklamáni. Toho, co jindy těmto derby nechybí, jako jsou vzruch, napětí, vysoká úroveň a drama téměř po celý zápas, se tentokrát totiž nedočkali. Olomouc byla lepší a Meochemu přehrávala od samého počátku. Do počátečního náporu ji vůbec nepustila. Převahu si dokázala udržet celý zápas a vytvořila si hned od prvních sekund obrovské množství šancí. O osudu utkání prakticky rozhodla už v první třetině, protože v 7. minutě otevřel skóre Kouřil, o čtyři minuty později přidal druhý gól Mačkal a za stejně dlouhou dobu třetí Polcar. Stav 3:0 hned po 15 minutách udělal s psychikou hostí své. Jestliže do té doby ještě bylo na nich patrné alespoň trochu snahy, po třetím inkasovaném gólu hra Meochemy upadla do hlubokého podprůměru. Střelecké pokusy Meochemy se do konce zápasu už daly spočítat jen na prstech jedné ruky, zatímco Olomouc až poměrně lehce přidávala další góly. Za to, že jejich počet nedotáhla až do deseti, může Meochema vděčit jen tomu, že poměrně hodně šancí ještě Mora zahodila. Čtvrtý gól vstřelil za domácí v 31. minutě Horák, o tři minuty později zvýšil na 5:0 Smetana. Také poslední třetina byla zcela pod taktovkou Olomouce a kdyby v hokeji platilo stejné pravidlo jak v ringu, na kluziště by Meochema asi hodila ručník. Hned v její první minutě inkasovala gól z hole Futčíka, ve 44. minutě od Mačkala a na 8:0 upravil v 56. minutě Srnec. Utkání řídila trojice Váša - Čermák, Rychlý, na trestnou lavici poslali z obou týmů po pěti hráčích, jeden z hostů ji opustil před uplynutím svého trestu.

Ani poslední tři katastrofální výsledky úvodní čtvrtiny soutěže ještě Meochemu ze středu tabulky prozatím nevyhnaly. Na konci první čtvrtiny soutěže byla tedy stále na 6. místě s 10 body. S vyjímkou devátého Vimperka ale všechny celky spodní půle získaly během této doby alespoň tři body a náskok od posledního týmu se tudíž opět snížil na čtyři. O druhé čtvrtině soutěže si spolu začneme povídat opět za týden.