Vzpomínky na I.NHL - Díl 51 Úvod sedmé sezóny byl zatím nejvydařenější

P ř e r o v - Po osmi měsících se znovu vracíme k vyprávění o nejslavnějším období přerovského hokeje. Za sebou máme již šest sezón a před námi jsou poslední dvě. Dnes otevřeme stránky historie sezóny 1983-1984, která byla v I.NHL již bohužel předposlední. Nezačala vůbec špatně a dá se říci, že jejích úvodních osm kol bylo za celých osm let vůbec nejvydařenějších. Meo získalo "skalpy" velmi silných soupeřů, v tabulce to dotáhlo po osmém kole až na 2.místo a fanoušci věřili, že by se mohla opakovat dva roky stará sezóna.

Díl 51 – Úvod sedmé sezóny byl zatím nejvydařenější

Sezóna 1983-1984, o níž si začneme povídat v dnešním díle, byla pro Meo už sedmou sezónou s účastí ve druhé nejvyšší soutěži a ta byla bohužel v I.NHL již předposlední. V dnešním díle si povíme několik vět o složení týmu, jeho přípravě i úvodních pěti kolech soutěže, která na rozdíl od předchozího ročníku začala velmi nadějnými výsledky. Opět Vás prosíme, aby jste omluvili ve všech dílech velmi špatnou kvalitu obrázků, které pocházejí ze 30 let starého tisku.

Předchozí díly, které vycházely v minulých letech, naleznete v sekci "Historie", odkazu "Přerov v I.NHL" (díly 1 až 50).

Systém soutěže

Systém soutěže v popisovaném ročníku 1983-1984 se oproti tomu minulému zcela změnil. Soutěž se vrátila k modelu jediné skupiny, v níž hrálo 12 klubů. Hrálo se čtyřkolově systémem každý s každým, tedy celkově 44 zápasů. Na finálovou skupinu a skupinu o záchranu se už nehrálo. Vítěz soutěže měl získat titul „přeborníka ČSR“ a postupoval do kvalifikace o první celostátní ligu. Na rozdíl od předchozích sezón do nižší soutěže sestupoval automaticky pouze poslední tým. Předposlední byl odkázán na to, zda poslední tým nejvyšší soutěže byl český nebo slovenský, případně který tým postoupí po skončení sezóny do 1.ligy.

Vylosování soutěže

I.ČNHL opustilo po loňském ročníku celkem 13 klubů. Směrem nahoru žádný a směrem dolů Sokolov, Jihlava B, Liberec, Kolín, Žďár nad Sázavou, Litoměřice, Prostějov, Milevsko, Písek, Vyškov, DP Praha, Třinec a US Praha. Protože z 1.ligy sestoupil český celek Poldi Kladno a slovenský se do ní vrátil, z kvalifikace postoupila pouze vítězná Karviná. Hracími dny byly čtvrtky a neděle. Týmům byla přiřazena tato čísla :

Trenéři mužstva

Trenérské trio, které velmi úspěšně vedlo přerovský tým v nejúspěšnější sezóně 1981/1982 se nezměnilo. Hlavním trenérem mužstva zůstal i v této sezóně prof. RNDr.Josef Podlaha, jeho asistenty byli i v této sezóně Pavel Foret a Stanislav Grábl.

Soupiska mužstva

Z mužstva mužů odešli po minulé sezóně 4 hráči. Do Havířova odešel útočník Jaroslav Plachtovič, do Šumperka obránce Miroslav Pospíšil, na základní vojenskou službu odešli útočník Pavel Leksovský a obránce Petr Valenta. Kolektiv naopak posílili Václav Kalina ze ZVVZ Milevsko, Marek Všetíček ze Šumperka, Petr Opravil z TJ Prostějova, Antonín Veselý z TŽ Třinec a Pavel Tihelka z Kopřivnice. Do klubu definitivně přestoupil Petr Šivic z Gottwaldova, ten však hrál za Meo již v závěru předchozí sezóny. Přípravy se s muži účastnilo a povolen start v soutěži mužů mělo i několik starších dorostenců (Radek Měsíček, Marek Zatloukal, Petr Gereš, Jan Klimecký a Josef Málek).

Cíle Meochemy

Mužstvo Meochemy mělo před sezónou za cíl umístění v horní polovině soutěže. Svým výkonem chtělo favoritům soutěže, za které považovalo Kladno, Olomouc, Hradec Králové a Ingstav Brno, jejich boj na špici co nejvíce komplikovat a vynasnažit se, aby byla soutěž pokud možno co nejvyrovnanější. Předváděným hokejem chtělo do hledišť nejen přerovského zimního stadionu přilákat co nejvíce lidí.

Favoritem soutěže je exligové Kladno

Zatímco předchozí dva ročníky neměly jednoznačného favorita, protože z 1.ligy sestoupil Slovan Bratislava a Dukla Trenčín, tentokrát na chvostě prvoligové tabulky ročníku 1982-1983 skončilo Poldi SONP Kladno a jako exligové mužstvo bylo tudíž považováno za jasného favorita soutěže, který by neměl mít vážnější konkurenci.

Příprava na sezónu

Přípravné období bylo zahájeno 1. května 1983 jako vždy „suchou přípravou“. Družstvo trénovalo střídavě na fotbalovém a lehkoatletickém hřišti TJ LMCH Přerov, na tenisových dvorcích Spartaku PS, posilovně na zimním stadionu a krytém bazénu Spartaku PS. Trénovalo dvou až třífázově. Suchou přípravu zakončilo v posledním týdnu v červenci, kdy proběhly testy fyzické připravenosti. Podle slov trenérů i samotných hráčů byla svým objemem mírně nad úrovní předchozího ročníku. Od 1. srpna 1983 začal tým trénovat na ledové ploše, opět dvou až třífázově, dvakrát týdně navštěvoval posilovnu. Měl naplánováno odehrát 7 domácích přátelských zápasů (11.8. Vítkovice, 16.8. Dubnica, 18.8. Skalica, 24.8. Nitra, 6.9. Zetor, 13.9. Vyškov a 23.9. Prostějov) a 10 na ledě soupeřů. V průběhu přípravy se v novinách objevilo 6 výsledků (2-2-2   29:31), ostatní jsme hledali bohužel marně.

Soutěž začíná

Zatímco předchozí sezónu zahájilo Meo nejhůře jak mohlo, v popisované sezóně se naopak jeho hráčům v úvodu velmi dařilo. Hrálo se čtyřkolově každý s každým a třebaže se mělo hrát 44 zápasů, navíc s únorovou pauzou během olympijských her, začalo se až na počátku října 1983. Naopak – kvůli uvedeným skutečnostem se soutěž protáhla až do druhé poloviny dubna.

1.kolo    2. října 1983
Meochema – Chomutov    4 : 3

Za bouřlivého potlesku nastoupilo mužstvo LMCH ke svému úvodnímu zápasu nového ročníku proti silnému soupeři VTŽ Chomutov. Hned na počátku si Meo proti svým soupeřům vytvořilo poměrně velký tlak a vypracovalo si i poměrně slušné šance, které však nedokázalo proměnit. Hosté pozorně a často i se štěstím dobře bránili, podnikali nebezpečné útoky a při jednom z nich získali v 5. minutě zásluhou Hříbala vedení 0:1. Neuplynuly ani dvě minuty a hostující Šulc zvýšil už na 0:2. Domácí tým tato branka hodně znervózněla a přestala se mu dařit kombinace. A když ve 12. minutě zvýšil chomutovský Chlustina už na 0:3, rozhodl se z branky odstoupit Foldyna a místo něj zaujal na tomto postu Gáj. Tento krok se ukázal jako velmi účinný, protože hostům se až do konce utkání už skórovat nepodařilo. Domácí tým povzbudil úvodní gól z hole Šnábla pouhých 6 sekund před koncem druhé třetiny. Do poslední třetiny provedli domácí trenéři korektury v sestavě a i tento krok se přerovskému týmu vyplatil. Už ve 45. minutě vstřelil kontaktní gól na 2:3 Luzar a o necelou minutu později prudkou nevídanou bombou vyrovnal na 3:3 Šašek. Ještě nestačil ani utichnout potlesk a zklidnit se radost domácích diváků a Stuchlík získal Meochemě vedení 4:3. Pak si domácí vytvořili ještě řadu střeleckých příležitostí, ale neproměnili zásluhou hostujícího gólmana už žádnou. Necelou minutu před závěrečnou sirénou se Chomutov rozhodl odvolat gólmana, ale ke změně skóre už to nevedlo. Utkání dobře rozhodovala trojice rozhodčích Váša (Kladno) – Moravec a Unzeitig (oba Brno), kteří vyloučili celkem 17 hráčů (6:11), dva přerovské góly padly při jejich přesilovce. Sledovalo ho 2000 diváků.

2.kolo    6. října 1983
Meochema – Kladno    5 : 3

Ve druhém zápase na domácím ledě se přerovskému obecenstvu představil exligový celek Poldi SONP Kladno. Kladenští sice byli celý zápas bruslařsky i technicky lepší, avšak jejich bojovnost nebyla na nejvyšší úrovni. Vytvořili si sice řadu střeleckých šancí hned od počátku, ale velkou postavou utkání byl domácí brankář Zdenko Gáj (na snímku), který po celou dobu utkání svými zákroky přiváděl kladenské hráče doslova k zoufalství a byl téměř až do závěru druhé třetiny neprůstřelný. Naproti tomu domácí se svého soupeře nezalekli, po celou dobu utkání bojovali s velkým nasazením, obětavě bránili a podnikali rychlé nebezpečné protiútoky. Na rozdíl od svých exligových soupeřů však byli při jejich zakončování úspěšní. Vedení se ujali zásluhou Stuchlíka v 7. minutě zápasu a ještě do první sirény jejich vedení v 17. minutě pojistil na 2:0 Svozil. Ani ve druhé třetině se hosté stále nemohli chytnout a nevyužili ani 21 sekund trvající přesilovku 5 na 3. Celkem spravedlivě se ve 31. minutě ujalo Meo už tříbrankového vedení 3:0, když hostujícího gólmana překonal Ovčáček. Brankář Gáj poprvé kapituloval teprve ve 36. minutě, když se před ním dokázal prosadit Vrňák. Za Meo však dokázal během jediné minuty odpovědět Řezáč a tříbrankové vedení Přerovu vydrželo i přes přestávku. Teprve v poslední třetině tahalo Kladno opravdu za delší konec a góly Novotného ze 47. a Sýkory z 58. minuty se jim podařilo dotáhnout k Přerovu až na rozdíl jediné branky. O výhře Meochemy však jen o pár sekund později rozhodl Kalvoda a uzavřel tak vítězství Meo na 5:3. Hlavním rozhodčím byl Filip z Prahy, na čarách mu pomáhala brněnská dvojice Vaculík – Potsch. Utkání sledovalo 3600 diváků, bylo vyloučeno 5 přerovských a 3 kladenští hráči, Meo využilo 2 přesilovky, Kladno jednu, Meo dokonce vstřelilo jeden gól i v oslabení. Nejlepšími hráči byli vyhodnoceni domácí brankář Gáj a hostující útočník Pivoňka. Meo tak mělo po dvou zápasech plný počet bodů, tedy čtyři a jen o skóre bylo na 2.místě hned za olomouckou Morou.

3.kolo    9. října 1983
Karviná – Meochema    6 : 4

Teprve ve 3.kole zajíždělo Meo na led soupeře z Ostravska. Ten zatím uhrál dvě remízy, když doma doháněl třígólové manko s Opavou a ve Vimperku naopak stejněrozdílné vedení po první třetině nakonec neudržel. Na remízu to zpočátku vypadalo i s Meochemou. 1800 diváků vidělo pěkný dramatický hokej a dá se říci šťastné vítězství domácího celku. Hráči LMCH podali v tomto zápase sice obětavý a bojovný výkon, vypracovali si i množství šancí, které však často neproměnili. Naproti tomu domácí využili takřka všech chyb, které přerovská obrana udělala a poměrně pohodlně tak skórovali. Nejdříve hned na počátku zápasu, když ve 3. minutě otevřel skóre karvinský Adamec a o 4 minuty později zvýšil už na 2:0 Skulina. Dva zbytečné góly přinutily přerovského gólmana Gáje opustit branku a vystřídal jej Foldyna. Ani on však neměl zrovna svůj den. Meo zvýšeným náporem dokázalo ještě do konce třetiny vyrovnat, když ve 14.minutě vstřelil kontaktní gól Luzar a ve 20.minutě do šatny Ničajevský. Ani ve druhé třetině se však Přerov nevyvaroval zbytečných chyb, navíc opavský hlavní rozhodčí Stařinský benevolentně přehlížel zvláště v této třetině řadu nečistých zákroků domácích. Místo několika vyloučení se jim podařilo dvěma góly Gureckého ze 28. a 32. minuty znovu strhnout vedení na svou stranu. Stav 4:2 sice ještě Meochema prostřednictvím Kalvody o minutu později zkorigovala, vyrovnat se ji už ale nepodařilo, protože brankář domácích Svoboda se překonával a byl z domácích určitě nejlepší. V poslední třetině už měli domácí více ze hry a dvěma slepenými góly z 53. a 54. minuty zařídil Karviné vítězství Kovalčík. Konečnou podobu výsledku 6:4 dal v 57. minutě Stuchlík. Na obou stranách vyloučil hlavní rozhodčí po třech hráčích, jedinou přesilovku využilo Meo. Karviná po zápase vystřídala na druhém místě Přerov, který se stejným počtem 4 bodů si o dvě místa pohoršil.

4.kolo    13. října 1983
Meochema – Ingstav Brno    4 : 4

Utkání Přerova s aktuálně osmým celkem tabulky mělo jen průměrnou úroveň, ale bylo dramatické prakticky celý zápas. Ve 13. minutě se Meo zásluhou Kaliny sice ujalo vedení 1:0, hosté však během dvou minut otočili utkání ve svůj prospěch, když góly rychle odpověděli Šetek a Zajíc. Meo po těchto nečekaných brankách znervóznělo, jeho hráčům se přestala dařit kombinace a pokud se jim podařilo nějaké šance až do konce druhé třetiny ještě vypracovat, bezpečně je mařil brankář hostů Nejtek. Naopak hosté ve 37. minutě zvýšili Janákem už na 1:3. Před třetí třetinou provedli přerovští trenéři v sestavě Meochemy korektury a mužstvo, které bylo neustále povzbuzováno svými fanoušky se o sto procent zlepšilo. Vyvinulo na Ingstav velký tlak a ve 44. minutě se Šaškovi podařilo vstřelit kontaktní gól. Krátce poté v době, kdy nápor Přerova ještě stále sílil však hlavní rozhodčí Horáček velmi přísně vyloučil domácího hráče a hostující Zábrša při této přesilovce ve 46. minutě opět vrátil hostům dvoubrankové vedení. Meo naštěstí ani pak nerezignovalo a dále naplno bojovalo. V 51. minutě zaslouženě snížilo Opravilem na 3:4 a o 6 minut později vyrovnal Luzar. Jeho nápor neustal ani poté a vytvořilo si ještě několik vyložených šancí. Za to, že si Brno odvezlo alespoň jeden bod mohou být jeho hráči vděční především svému gólmanovi Nejtkovi, který byl už k nepřekonání a stav se už nezměnil. Před 1700 diváky již zmíněnému rozhodčímu Horáčkovi asistovali Zelenický a Šelešovský. Vyloučili celkem osm hráčů (5:3), dvě přesilovky využili pouze hosté. Získaný bod postavením Meochemy nijak nezamíchal, s 5 body zůstala na 4. místě.

5.kolo    16. října 1983
Ústí nad Labem - Meochema    1 : 5

Ústí nad Labem bylo před utkáním sice až deváté, ale na Meo ztrácelo po 4 kolech zatím jen dva body. Očekávalo se tudíž těžké utkání. V něm se Meo prezentovalo domácím hráčům i divákům velmi pěknou hrou a velkým nasazením. Skóre utkání sice otevřeli domácí, protože hned ve 3. minutě skóroval Přerovákům velmi dobře známý Skřivan (v předchozí sezóně ve žlutomodrém dresu Meochemy odehrál coby hostující hráč Gottwaldova několik zápasů), ale Meochema odpověděla poměrně rychle. Už po dvou minutách srovnal Luzar a "vlády" na ledě se ujala definitivně. Ještě do přestávky to vyjádřila jak střelecky tak gólově, když stav utkání otočil v 15. minutě Stuchlík. Nasazením i přesným zakončením Meo převyšovalo své soupeře i větší část druhé třetiny a ve 31. minutě Luzar zvýšil již na 1:3. A když hned ve druhé minutě třetí třetiny vstřelil Přerov zásluhou Veselého čtvrtý gól domácí již rezignovali. Vše uzavřel v 57. minutě Šnábl. Rozhodcovská trojice Váša - Stejskal, Šlauf toho příliš mnoho na práci neměla, vyloučila 2 domácí a 3 přerovské hráče. Žádný z týmů sice neuspěl v přesilovce, ale Meo skórovalo jednou i při svém oslabení. Zápas sledovalo 2000 diváků.

Po pěti kolech mělo Meo na svém účtu 7 bodů z deseti možných, předvádělo prozatím velmi dobré výkony a v tabulce mu patřilo v tuto chvíli 3. místo. Přerov prozatím svými výkony potvrzoval, že do této soutěže patří a to, že se do ní v předchozí napjaté sezóně probojoval, nebyla náhoda. O zbývajících kolech první čtvrtiny sezóny si povíme více ale zase až příště.