Vzpomínky na I.NHL - Díl 48 To 8. místo je snad zakleté

P ř e r o v - Ve druhé polovině ledna 1983 končila první půle finálové skupiny I. NHL 1982-1983 a vezmeme-li průměr ze všech zápasů, dalo se říci, že Meo svůj slib, který dalo svým věrným příznivcům před jejím startem na počátku roku 1983, skutečně plnilo. Až na výjimky nastupovalo k zápasům zodpovědně a dobrý hokej skutečně hrálo. Bylo za to odměněno přiměřeným počtem osmi bodů. V první půli této části soutěže hrálo doma čtyřikrát a v tzv. „tabulce pravdy“ tedy zůstalo na svém. Tři body co na svém ledě ztratilo, dokázalo zase z venku přivést. Jen to slibované čestné umístění, což by podle představ diváků znamenalo alespoň střed tabulky, tomu ještě zatím příliš neodpovídalo. Ze třetího místa od konce tabulky se totiž za celou první polovinu finálové části Meochema nedokázala pohnout.

Díl 48 – To 8. místo je snad zakleté

Po čtyřech úvodních kolech finálové skupiny I.ČNHL 1982-1983 bylo Meo se 31 body až na osmém místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o zápasech druhé čtvrtiny finálové skupiny I. NHL 1982-1983.

27.kolo      16. ledna 1983
Chomutov - Meochema      2 : 6

Domácí zatím tabulku finálové skupiny uzavírali a na Meo ztráceli dva body. Pokud by dokázali Meochemu porazit, znamenalo by to v případě úspěchu Boleslavi v Hradci pro mužstvo od řeky Bečvy pád na samé dno tabulky finálové skupiny. To samozřejmě přerovský tým nechtěl dopustit a od prvních chvil bylo všem přítomným 1000 divákům zřejmé, kdo bude na ledě pánem. Všechny přerovské řady podaly ve všech směrech zlepšený výkon oproti posledním dvěma zápasům. Hned ve 2. minutě se prosadil před chomutovskou brankou Řezáč a o pět minut později zvýšil na 0:2 pro Meo Ničajevský. Hosté ve svém tlaku pokračovali, ale další branky se jim podařilo přidat až ve druhé třetině. Nejdříve ve 24. min Šašek a přerovskou převahu vyjádřil zaslouženě ve 32. min také Leksovský už na 0:4. Teprve v poslední třetině byl Chomutov schopen sehrát vyrovnanější partii. Svůj úvodní gól na 1:4 vstřelil ve 44. min zásluhou Zemana, ale Meo už po 4 minutách zareagovalo gólem Řezáče na 1:5. Do konce zápasu pak přidaly oba týmy ještě po jednom gólu, když nejdříve snížil v 54. min Diviš, ale spravedlivý čtyřgólový rozdíl vrátil výsledku 3 minuty před koncem Šašek. Domácí si také hodně ublížili častými diskuzemi s hlavním rozhodčím Kubíčkem, který vyloučil na dvě minuty 4 domácí a 5 hostujících hráčů (bez využití), 10 minut si však za protesty museli odsedět dva hráči Chomutova (Korejs a Jelínek). Hlavnímu rozhodčímu asistovali na čarách rozhodčí Kolkop a Vršínský. Meo si připsalo do tabulky 2 body, ale směr vzhůru to nepřineslo, zůstalo stále osmé.

Dvacáté první hanácké derby s Olomoucí

Oba soupeři měli ve vzájemných zápasech za posledních 6 sezón, v nichž hráli společně I. NHL, přibližně vyrovnanou bilanci. Meo vyhrálo zatím 7 krát, 5 krát se rozešli soupeři smírně a 8 krát se z vítězství radovala Mora, vzájemné skóre hrálo mírně pro Moru (z pohledu Meo 55:59). V posledních šesti vzájemných zápasech (které se hrály v sezónách 1981-1982 a 1982-1983), sice mělo Meo spíše navrch (3 výhry – 2 remízy – 1 prohra, skóre 19:15), ale teď se hrálo v Olomouci a jak už jsme si psali v minulém díle, Mora měla ve finálové skupině zatím nejlepší výsledky. Stále stupňovala svou formu, už 9 kol nenašla přemožitele a v posledním kole si na Šumavě doslova hrála celý zápas s tamním Vimperkem jako kočka s malinkou myškou (vyhrála tam 0:9 !). Byla už třetí a na vedoucí Ingstav aktuálně ztrácela jen dva body. Na druhé straně Meo bylo posledním celkem, který dokázal v 18. kole Moru porazit (doma 4:0) a mohlo hrát zcela bez nervozity. Na olomouckém zimním stadionu to proto samozřejmě „praskalo ve švech“, utkání navštívilo 6000 diváků ! Přesto to nebyl v Olomouci rekord sezóny.

28.kolo      19. ledna 1983
Olomouc - Meochema      3 : 1

S kvalitou derby byly zcela zaplněné tribuny rozhodně spokojené, oproti tomu poslednímu v 18. kole, které se hrálo v Přerově, totiž nepostrádalo dramatičnost. Zápas sice vyhrála Mora, ale na výhru se musela pořádně nadřít, protože Meo jí dva body jako její nesmiřitelný rival rozhodně nechtělo dát zadarmo. Utkání bylo celý zápas velmi vyrovnané, oba celky oplývaly velkou bojovností, brankáři obou celků podávali nadprůměrné výkony. Proto nebylo k vidění příliš mnoho gólů. Územní převahu měla sice po většinu zápasu Olomouc, ale na počet i nebezpečnost vyložených šancí to bylo zcela vyrovnané. V prvních dvou třetinách úroveň hry dosahovala průměru jiných derby i zápasů finálové skupiny, v poslední třetině se však ještě zvýšila. Nejdříve se radovali příznivci domácího týmu po střele Mačkala z 10. minuty. Dvě minuty po začátku druhé třetiny vyrovnal na 1:1 Řezáč. Na další gól si museli diváci počkat až do poslední třetiny, kde měla přeci jen mírně navrch Mora. Ve 43.minutě strhl vedení 2:1 na její stranu Smetana. Do defenzívy ale Meochemu nezatlačila, ta bojovala až do samotného konce a oba gólmani měli téměř neustále hodně práce. Když už do konce zápasu chybělo 59 sekund, Přerov odvolal brankáře a vítězství domácích pojistil střelou do prázdné branky Holub. Meo prohrálo, ale odjelo domů se vztyčenou hlavou a fanoušky Přerova to ani moc nemrzelo. Utkání řídili rozhodčí Sirotek – Kolmár, Schovánek, vyloučení 3:6, bez využití. Oba celky se ze svých pozic nepohnuly, Meo zůstalo stále osmé se 33 body, Mora však snížila na vedoucího náskok až na jediný bod !

29.kolo      23. ledna 1983
Meochema - Mladá Boleslav      7 : 6

Zápas měl v první třetině tak extrémně atypický průběh, jaký jsme na přerovském zimním stadionu v kategorii mužů od té doby snad už nezažili. Většina z Vás, kteří jste tehdy mezi 1800 diváky nechyběli, si určitě na tento zápas vzpomene. Meo vletělo na aktuálně poslední celek tabulky do zápasu jako uragán a než se soupeři stačili rozhlédnout, vedlo Meo ve 4. minutě už 3:0 po gólech Hány, Stuchlíka a Leksovského. Vše vypadalo, že půjde „jako na drátku“, jenže Přerováci se vývojem skóre v úvodních minutách až příliš uspokojili a značně polevili. „Výrobci aut“ však nerezignovali a tak jedna nepřesnost v řadách Meochemy měla už po minutě za následek snížení Škaloudem na 3:1. A když se stejnému hráči podařilo z ničeho nic uspět i o dvě minuty později, byl boleslavských najednou plný led. Zatlačili Meo do defenzívy a naprosto rozhození domácí doslova nevěděli, kde jim „hlava stojí“. Už v 8. minutě vyrovnal Lhotský a v 9. minutě dosáhl Škaloud hattricku, čímž otočil skóre na 3:4 ! Hostům to však nestačilo. Domácí své „motory“ ne a ne znovu nastartovat, zatímco ty boleslavské běžely na plné obrátky. Hosté byli díky tomu velmi rychlí a velmi snadno se jim dařilo procházet děravou přerovskou obranou až před osamoceného brankáře Foldynu. Do konce úvodní třetiny se jim ho podařilo překonat ještě dvakrát po střelách Hovorky v 15. a Musila v 18. minutě. Velkým štěstím pro Přerov bylo, že v 15. minutě dokázal alespoň snížit Luzar. Po fantastickém začátku a doslova katastrofálním zbytku první třetiny byl tak stav utkání na jejím konci naprosto nečekaný – 4:6 pro hosty! Meo už potřebovalo přestávku jako sůl, protože potřebovalo svým hráčům „vyčistit hlavy“, navíc rozjeté soupeře pauza zcela určitě zbrzdí. Ve druhé třetině se nejdříve zdálo, že tomu tak nebude, protože ji hosté začali opět tlakem. Přerovským se ale o přestávce přece jen podařilo své řady zformovat a boleslavské po několika minutách začali znovu přehrávat. Několikrát se jim podařilo uniknout až před branku hostů a do konce druhé periody díky tomu Meochema zápas vyrovnala po gólech Šnábla z 25. min a Stuchlíka z 34. minuty. Hned v první minutě poslední třetiny konečně vrátil domácím znovu vedení Řezáč. Domácí s maximálním nasazením své hubené vítězství 7:6 udrželi, ale museli o něj bojovat až do posledních sekund, protože si jej už nedokázali pojistit dalším gólem a to ani v 50. min při přesilovce 5 na 3. Zápas řídili rozhodčí Knecht – Postránecký, Houser. Na trestnou lavici bylo posláno 9 hráčů (4:5), využití 0:1. Další dva připsané body znamenaly, že už jich mělo Meo 35, ale to osmé místo v tabulce bylo snad polepené pevným lepidlem.

Přerovskou „dvanáctku“ Olomouc nepřekonala

Hned kolo po hanáckém derby prohrála olomoucká Mora v Opavě. Její série zápasů bez porážky dosáhla tedy délky 10, čímž rekord této sezóny dosažený Přerovem (12 zápasů) nepřekonala. Boj o titul přeborníka začal docela přitvrzovat, tabulka byla tak jako o rok zpět celkem našlapaná, úplně ze hry ještě nemuselo být 11 kol před koncem ani Meo, které ztrácelo aktuálně 6 bodů, ale upřímně řečeno, šlo jen o šance teoretické.

30.kolo      27. ledna 1983
Ústí nad Labem - Meochema      3 : 3

Meo tuto prakticky poslední šanci vycítilo a na led vedoucího Ústí nad Labem odjelo s odhodláním ještě trochu pocuchat nervy soupeřům z horní poloviny tabulky a případně ještě zasáhnout do těchto bojů. Dá se říci, že se jí její záměr skutečně podařil. V první třetině mělo navrch sice Ústí nad Labem, přesto to bylo Meo, které otevřelo v 8. minutě skóre zásluhou Karoláka. Domácí vyjádřili svou převahu teprve v poslední minutě prvního dějství, když rozvlnil přerovskou síť Hnízdo. Ve 24. minutě se pak celkem zaslouženě dostali do vedení gólem Kaltenböcka. Pak však převzala překvapivě iniciativu Meochema a po zbytek zápasu měla více ze hry ona. Nejdříve ve 32. min vyrovnal Leksovský a o minutu později skóroval Řezáč na 2:3. I tentokrát chybělo do sirény už jen několik sekund, když za Ústí vyrovnával Mareš. Vrcholná obětavost Přerovu nechyběla ani tentokrát a spravedlivou remízu si jeho hráči do konce zápasu už pohlídali. Pro 1800 ústeckých diváků to bylo určitě velké zklamání, protože dotírající Olomouc s Ingstavem se na něj opět dotáhli na rozdíl jediného bodu. Zápas pískal jako hlavní rozhodčí Kulíček za asistence čárových sudích Veselého a Nepaly. Vyloučeno bylo desatero hráčů (3:7), žádný tým přesilovku nevyužil. Přerov měl v tabulce 36 bodů a postavení zůstalo už 8 zápasů po sobě konstantní – tedy osmé.

31.kolo      30. ledna 1983
Meochema - Ingstav Brno      3 : 5

V posledním kole první poloviny finálové skupiny se spolu v Přerově střetly dvě moravské Lokomotivy. Ta brněnská jela jako by na „černé uhlí“ velmi rychle, ta přerovská jako by na „mour“ podstatně pomaleji. Meo začalo sice zápas dvěma slibnými dravými uniky, ale ty gólový efekt bohužel nepřinesly. Potíže se zakončením pak mělo Meo celý zápas, protože velmi kvalitní výkon podával hostující brankář Kohout a výrazně mu pomáhali i brněnští obránci, kteří se obětavě vrhali do střel přerovských útočníků. Také aktuálně druhé Brno se prezentovalo dobrými útoky, které byly promyšlené a vtipné. Na rozdíl od domácích je však využít dokázalo a po slepených gólech J.Hájka a Bartoňka se v 8. minutě ujalo vedení 0:2. Poté Ingstav získal převahu a po větší část zbytku zápasu udával tón hry. Po dalších 5 minutách se podařilo Korotvičkovi zvýšit už na 0:3. Přerov toho během úvodní třetiny moc neukázal, mezi tři tyče se trefil do první přestávky jen jednou, když ve 14. min Šašek zcela nečekaně prostřelil Kohouta dalekonosnou střelou až od mantinelu. Až do konce úvodní periody se však obraz hry nezměnil. Domácí lavička se rozhodla v 18.minutě vystřídat brankáře Foldynu a do konce zápasu za něj chytal Gáj. Krátký obrat k lepšímu nastal v úvodu druhé třetiny, kdy přerovští trenéři zamíchali se sestavou. Meo se dostalo do slabšího náporu, který by v případě úspěchu jistě ještě mohl nepříznivý vývoj utkání ovlivnit. Vyšlo z něj však opět naprázdno, zatímco Ingstav těžil z přesných přihrávek a líbivého vedení puku. Ve 26. minutě díky tomu zvýšil na 1:4 po té, co se před Gájem prosadil Zabrša. Přerov se do souvislejšího tlaku už nemohl dostat, ale přesto ve 33. minutě alespoň snížil na 2:4 Řezáč. Oba týmy ještě jednou korigovaly stav hned z kraje posledního dějství, nejdříve zvýšil ve 42. min na 2:5 Šebek a jen o minutu později snížil na 3:5 Svozil. Do konce utkání sice ještě chybělo celkem dost času, ale Meo se už téměř nezmohlo na kloudnou akci a s postupujícím časem sílil v tribunách, ve kterých se sešlo 2400 diváků, pískot a volání „My chceme hokej“. Ingstav byl lepší i v posledních minutách a zaslouženě si z Přerova odvezl oba body. I když poslední šance Meochemy na obhajobu titulu Přeborníka ČR z minulé sezóny ještě zcela nezhasla, stát se tak mohlo už jen obrovským zázrakem a po tomto zápase už tomu snad ani nikdo nevěřil. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí Kopásek z Holešova, který musel zápas dokonce jednou přerušit. Na píšťalku se totiž pískalo i v hledišti a teprve po výzvě hlasatele ke kázni se mohlo v zápase pokračovat. Ofsajdy a zakázaná uvolnění hlídali Šelešovský a Zelenický. Tvrdost přerovské trestné lavice vyzkoušelo 8 hráčů (3:5), jednu přesilovku využilo Meo, při jedné své však i inkasovalo.

byl v tu dobu odložen.

Během devíti kol první poloviny finálové skupiny se Přerov nepohnul z osmého místa. Pouze průměrné výsledky měla totiž většina klubů. Jediným týmem, který byl výrazně lepší než ostatní, byla Mora Olomouc, která ve finálové skupině ztratila zatím jen 3 body a „drze“ se dál tlačila dopředu. O tom, zda se podařilo ještě Přerovu zlepšit a zda to ve finálové skupině zatím suverénní Mora dotáhla skutečně až na první místo, si povíme více zase za týden, v letos již předposledním díle.