Vzpomínky na I.NHL - Díl 46 Meo bude hrát i nadále I.NHL

P ř e r o v – Základní část soutěže se chýlila ke svému konci a s ní i okamžik, kdy se soutěž měla rozdělit na finálovou skupinu a skupiny o záchranu. Dlouhá série Meochemy bez porážky byla ukončena 1.12.1982. Tehdy ji na svém ledě porazil až desátý Vyškov. Naštěstí však šlo jen o jeden nepovedený zápas. V dalších 4 utkáních Meo opět sbíralo body ve velkém a své místo si bez větších potíží už pohlídalo. Jistotu, že i v příštím roce bude hrát I.NHL, ale získalo až kolo před koncem. Celky ze spodní půle tabulky sice brzy ztratily na elitní pětku kontakt, ale šestá Karviná „chytila druhý dech“ a kromě Ingstavu musely všechny ostatní týmy o své pozice bojovat až téměř do konce. Málem se jí postup dokonce podařil, přišla o něj až v posledním kole, kdy doma prohrála přímý boj o postup s Olomoucí.

Díl 46 – Meo bude hrát i nadále I.NHL

6 kol před koncem základní části bylo Meo se 21 body na čtvrtém místě tabulky. Už 12 kol za sebou neprohrálo a na šestou Karvinou mělo náskok 5 bodů. Dnes si budeme povídat o poslední čtvrtině základní části soutěže a dozvíme se, kterých 10 celků si vybojovalo I.NHL i pro další rok už po základní části.

Sérii bez porážky ukončil Přerovu Vyškov

Meo neokusilo hořkost porážky od 13.10.1982 a stalo se tak znovu až 1.12.1982. Tato úžasná série tedy trvala 48 dnů a 12 zápasů. Skončila však tam, kde se to zrovna příliš nečekalo. Vyškov byl totiž až třetí od konce. Jenže doma dokázal v posledních kolech hodně potrápit druhý Hradec Králové, s nímž mu body utekly doslova „před nosem“ a pátou Opavu již o ně připravil úplně. Navíc jak jsme psali v předchozím díle, Meo muselo v poslední době o své body bojovat vždy až do konce a tak se dalo čekat, že konec série bez porážky se už pomalu blíží. Konkrétně této porážky však byla velká škoda, protože se nakonec Meo porazilo hrubou chybou v samotném závěru zápasu samo. A nebýt jí, mohla se série prodloužit až na 17 zápasů!

17.kolo      1. prosince 1982
Vyškov - Meochema      2 : 0

Meo mělo s rychlými vojáky potíže celý zápas. Nepřekonatelní byli zvláště domácí zadáci a brankář, kteří podávali vynikající výkony. Recept na jejich překonání nenašlo Meo celý zápas, třebaže mělo více příležitostí, než domácí. Utkání se schylovalo pomalu k fotbalovému výsledku – bezgólové plichtě, když pouhé 4 minuty před koncem vyrobil útok přerovských hráčů fatální chybu, při níž přímo namazal vyškovskému Razýmovi a ten poprvé v zápase změnil skóre. Meo se ještě pokusilo v závěru odvolat gólmana a hrát se šesti hráči v poli, avšak stejný vyškovský hráč devět sekund před koncem vítězství Vyškova pojistil střelou do opuštěné přerovské branky. Utkání řídila trojice Slezák – Hrazdíra, Čejka. Oběma týmům vyloučili sudí po čtyřech hráčích, žádný z celků přesilovku nevyužil. Utkání sledovalo asi 1000 diváků.

Šestá Karviná zahajuje mohutnou ofenzívu

Celky, které měly ještě v tuto chvíli alespoň teoretické šance na postup, body v dalších kolech ztrácely a tak týmy na 7. až 12. místě brzy z boje o finálovou skupinu odpadly, jen šestá Karviná nikoli. Díky vítězství ve Žďáru nad Sázavou (1:2) snížila na elitní pětku, kterou aktuálně uzavíralo se 21 body Meo, ztrátu opět jen na 3 body. V dalších kolech Karviná v dobrých výkonech pokračovala a celkům v elitní pětce neustále dýchala na záda. Žádný z nich od druhého místa dolů si díky tomu nemohl dovolit v dalších kolech zaváhat.

Dvacáté hanácké derby s Olomoucí

Oba týmy byly sousedy v tabulce (Olomouci patřila 4. pozice), oba celky měly shodně 21 bodů. V patách měly šestou Karvinou, která se ještě šance na účast ve finálové skupině nevzdala a každý bod byl proto velmi cenný. Oba celky navíc v minulém kole prohrály a zvláště Mora si potřebovala zvýšit sebevědomí jako sůl, protože v 17. kole utrpěla doma debakl s Opavou 0:5 ! Utkání proto přilákalo do hlediště přerovského zimního stadionu 4100 diváků. V poslední době se ale ve vzájemných zápasech dařilo častěji Přerovu a více šancí se mu vzhledem k domácímu prostředí dávalo i tentokrát.

18.kolo      5. prosince 1982
Meochema - Olomouc      4 : 0

Zatímco v minulosti dramatičnost hanáckým derby téměř nikdy nechyběla, toto derby bylo z dosavadních dvaceti snad nejnudnější. Na úrovni druhé nejvyšší soutěže se hrálo sotva deset minut. Na Olomouci i jejích gólmanech se nejspíše projevila silná psychická rána po domácím výprasku od Opavy a nic v zápase neukázali. Meo zprvu nasadilo velmi vysoké tempo. Hned 41 sekund po úvodním buly se napřáhl Šnábl až téměř od modré čáry a síť olomoucké branky se vlnila poprvé. Jen o tři minuty později kapituloval po střele Karvaiho olomoucký gólman Jurka podruhé a protože ani tentokrát nebyl zcela bez viny, nechal se raději vystřídat Blažkem. Meo však v náporu pokračovalo a v 8. minutě zvýšil již na 3:0 Šašek. A když už v 11. minutě efektně skóroval na 4:0 Šnábl, zaplněným zimním stadionem se skandovalo hlasité „deset !, deset!“. Hosté reagovali opět výměnou brankářů, Meo však přání svých fanoušků nevyslyšelo a výrazně polevilo. Jeho hráčům lahodilo vysoké vedení a soupeřem ani nebyli k vyššímu nasazení nuceni. Ten totiž zcela rezignoval. Ze hry se vytrácely líbivé hokejové prvky, z neurovnaných útočných akcí se rodila nepřesná střelba. Nepomohly ani přesilovky nebo hra 4 na 4. Pokud se dostala někdy Mora na dostřel přerovské brány, mohlo se Meo spolehnout opět na brankáře Gáje. Ten byl celý zápas na výši, svým výkonem oba olomoucké gólmany zastínil a udržel si čisté konto. Utkání řídili rozhodčí Horáček – Brázdil a Trněný, vyloučili 3 přerovské a 5 olomouckých hráčů, bez využití. Meo díky snadné výhře postoupilo na 4. místo se 23 body, Mora klesla se 21 body na páté a dotírající Karviná, která porazila doma Prostějov 6:3 už na elitní pětici ztrácela jen bod.

První finalista známý – Ingstav Brno

Ingstav Brno od porážky s Meochemou v 15.kole znovu vyhrával a tak po tomto kole po vítězství v Kolíně 5:6 už vlastnil 29 bodů. Protože na Karvinou měl Ingstav náskok stále 9 bodů, stal se prvním celkem, který už čtyři kola před koncem základní části získal jistotu postupu do finálové skupiny. Další týmy se musely potit ještě několik dalších kol. Také zatím druhá Opava měla na šestého náskok „jen“ 4 body a vypustit zápas si nemohla ještě dovolit. A že jí to bylo jasné, dokazovala klubům už delší dobu. V posledních třech kolech uštědřila svým soupeřům vždy debakl a v posledních dvou dokonce udržela i čisté konto (Opava – Karviná 8:2, Olomouc – Opava 0:5, Opava – Žďár n. S. 6:0). A právě teď měla zamířit na přerovský led.

19.kolo      9. prosince 1982
Meochema - Opava      2 : 2

Utkání splnilo očekávání dobrého hokeje. Meo si bylo dobře vědomo síly a aktuální formy svého soupeře a od počátku utkání nasadilo podobně jako s Olomoucí velmi vysoké tempo. Až do 12.minuty si udržovalo převahu, často střílelo. Jenže zatímco s Olomoucí vytěžilo v této fázi už 4 góly, tentokrát neuspělo ani jednou. Pak výkon domácích začal k nemilému překvapení 2600 diváků upadat. A vedoucí branka hostů, kterou vsítil ve 14. minutě Bartoš je zarazila docela. Až do sirény nedokázali opavskou branku výrazněji ohrozit a za stavu 0:1 tak skončila i úvodní část zápasu. Přestávka však nic nevyřešila, výkon domácích se nezměnil. Opava zářila rychlostí, perfektním vedením puku i přesnými přihrávkami. Domácím se naopak zcela rozklížily pětky a na co sáhli, to se jim nedařilo. Povzbuzování hlediště, které bylo slyšet celou první třetinu, se najednou změnilo v bouři nevole s výkonem domácích i s některými verdikty rozhodcovské trojice Bureš – Jakeš, Freis (vyloučení 3:4, bez využití). A když byli domácí hráči svými fanoušky za svůj výkon dokonce vypískáni, jejich nervozita ještě narůstala. Naštěstí jim ale ani tentokrát nechyběla vrcholná obětavost a v brance vynikající výkon brankáře Gáje. Druhá třetina tak skončila i přes výrazný nápor Opavy bezbrankovou remízou. Ještě hůře to vypadalo v úvodu závěrečné periody. Opavě se totiž gólem Dobruše podařilo ve 43. minutě zvýšit své vedení na 0:2. O 3 minuty později se ale přeci jen usmálo na Meo štěstí. Opava při jednom z útoků zapomněla na zadní vrátka, opavským obráncům ujel Šašek a snížil na 1:2. Opava byla sice ještě nějakou dobu v útoku nebezpečnější, ale závěr již skoro tradičně patřil Meochemě. V posledních 5 minutách zatlačila hosty před jejich branku a v 56. minutě si musela Opava při jedné vyložené šanci Přerova pomoci faulem. Rozhodčí Bureš za něj nařídil trestné střílení, ale Skřivan jej bohužel neproměnil. Domácí i nadále ostřelovali výborného gólmana hostí Žídka, ale úspěch to ne a ne přinést. V závěru se tedy odhodlalo Meo k odvolání brankáře Gáje a power play tentokrát skončila po 13 sekundách, když Žídka překonal dělovkou z dálky Šivic. Vyrovnal tak na konečných 2:2. Na zisku bodu měl hlavní zásluhu především brankář Gáj, v poli ale nešlo pochválit bohužel nikoho.

Remízovala i Karviná

Šestá Karviná zajížděla na led vedoucího Ingstavu Brno a i tam předvedla výkon, kterým se prezentovala v posledních zápasech. Rozešla se s ním smírně 5:5 a tříbodový náskok Meochemy, která měla 24bodů a byla stále čtvrtá, se nijak nezměnil. Velmi to bylo nahnuté stále s pátou Olomoucí. Před domácím utkáním s Třincem už dvě kola nevstřelila ani gól a ani v první třetině tohoto zápasu to nevypadalo jinak. Prohrávala po ní už 0:4, když dva góly dostala dokonce při vlastní přesilovce! Pak se však vzpamatovala a utkání ještě vyhrála 9:6. Od šesté Karviné se vzdálila na 2 body.

20.kolo      12. prosince 1982
Třinec - Meochema      1 : 4

Osmý Třinec měl na pátou Olomouc ztrátu již 8 bodů a byl tedy už zcela ze hry o účast ve finálové skupině, vypustit zápas si však nesměl dovolit, protože ještě chtěl usilovat alespoň o 7. pozici po skončení skupiny o záchranu, která zajišťovala alespoň účast v kvalifikaci o I.NHL 1983-1984. Přesto snaha na jeho hře příliš nebyla znát, přerovským hokejistům se celkem snadno vrátil hokejový kumšt a na hokejky pohoda. V první třetině dělal Přerovu velké problémy především třinecký brankář a tak bezbranková remíza svítila na ukazateli stavu po 1. třetině hlavně díky jemu. Po začátku druhé periody se ale začalo dařit Meochemě i zakončení a ve 22. minutě poprvé přinutil brankového rozhodčího za třineckou brankou rozsvítit červené světlo Šašek. Jen o 4 minuty později zvýšil vedení hostů Karolák. Další góly sice ve druhé třetině už nepadly, ale hru mělo Meo plně pod kontrolou. Hned na počátku poslední části skóroval ve 42. min Karvai a tři minuty po něm Šivic na 0:4. Radost z čistého konta pokazil přerovskému brankáři až v 56. minutě Smeták. Před 600 diváky řídilo utkání trio Šebela – Zajíc, Kalvoda, které poslalo na odpočinek 9 hráčů (5:4), všechna oslabení se musela odsedět celá. Meo postoupilo díky vítězství se 26 body už na 3. místo tabulky, na šestou Karvinou, která porazila Hradec Králové 5:2, mělo ale stále náskok jen tři body a tak i pouhé dva zápasy před koncem základní části si ještě nemohlo být definitivně jisto postupem.

21.kolo      15. prosince 1982
Meochema - Liberec      8 : 0

Pro postup do fnálové skupiny a tedy i jistotu udržení I.ČNHL stačilo Přerovu vítězství v tomto zápase. Podmínky proto mělo Meo přímo ideální. Hrálo doma a jeho soupeřem byl předposlední Liberec, který získal prozatím jen 11 bodů. Domácí své diváky nezklamali a o vítězi tentokrát nikdo takřka celý zápas nepochyboval. Úkolu získat rozhodující body pro postup do elitní desítky věnovali skutečně všechny své síly. Rozhodující náskok si vytvořili hned v první třetině. Skóre otevřel hned ve 4. minutě Skřivan a o 3 minuty zvýšil na 2:0 Šašek. Hosté byli staženi před svou branku a snažili se především bránit, proto se na další góly muselo čekat až do závěru třetiny, které bývají obvykle v režii Meochemy. V 18. minutě tak přidal další gól Leksovský a o minutu později opět Šašek. Převážně na jednu branku se hrálo i ve druhé třetině a po jejím skončení skóre 7:0 zcela odpovídalo průběhu zápasu. Na jeho úpravě se podíleli ve 28. min Skřivan, ve 32. min Luzar a o minutu později Ovčáček. Teprve v poslední třetině se už zápas v poklidu dohrával a i Severočeši prověřili Gáje několika nebezpečnými střelami. Největší šanci asi zahodili ve 44. minutě, když hráli nějakou dobu i přesilovku 5 na 3. Jediný gól ve 3. třetině ale nakonec vstřelil znovu do liberecké svatyně Řezáč ve 46. minutě. Na zápas se přišlo podívat 2200 diváků, řídil ho jako hlavní rozhodčí brněnský Knecht, který potrestal dvouminutovými tresty 9 hráčů (5:4, využití 1:0, oslabení 1:0), libereckému Maturovi navíc udělil osobní desetiminutový trest. Čáry hlídali rovněž Brňáci Skácel a Vaculík.

Meo si zajišťuje účast i v příštím ročníku I.NHL

Vítězství s Libercem definitivně zajistilo aktuálně třetímu Přerovu postup do finálové skupiny. Karviná stále sice vyhrávala také (ve Vyškově 1:3), ale tříbodový rozdíl na Přerov už v základní části dohnat nemohla. Postup do finálové skupiny Přerovu také zajistil účast v I.ČNHL i v dalším roce a to bylo to podstatné, čeho chtěl klub dosáhnout. Spolu s ním již stejného cíle dosáhl Hradec Králové, už o kole dříve i Opava a čtyři kola před koncem Ingstav Brno. K dispozici na postup do finálové skupiny tak bylo ve skupině B už jen jedno místo. Momentálně patřilo Moře Olomouc, ta však díky svému více než 140 minut trvajícímu gólovému půstu v předchozích pěti kolech přišla nejdříve o čtyři body a tři kola před koncem soutěže ještě o jeden další v předposledním Liberci. Měla tím pádem na Karvinou náskok jen jediný bod.

22.kolo      19. prosince 1982
Kolín - Meochema      4 : 1

Osmý Kolín, který byl mimo hru o finálovou skupinu, body stále potřeboval, protože nejlepší dva týmy skupin o záchranu ještě mohly uspět v kvalifikaci. Na kvalifikační místo zatím Kolín ztrácel dva body. Ani tak ale své fanoušky do hlediště příliš nepřilákal, dostavilo se jich jen 400. Přerovu, který už svého cíle dosáhl, chyběla větší motivace a na jeho hře to bylo bohužel znát. Velmi velkou zásluhu na poměrně snadném vítězství domácích měl také jejich gólman Veith. Vedoucí gól Kolína vstřelil v 7. min Novotný a další přidal o 6 minut později Filipi. Obraz hry se nezměnil ani po první přestávce, naopak ve 23. minutě se po střele Lupínka opět rozsvítilo červené světlo za Gájem. Poté se diváci poměrně dlouho nudili, dalšího gólu se dočkali až v 53. minutě. Na 4:0 upravil Dočkal. Sice závěr utkání patřil jako obvykle Meochemě, i tak však dokázala skóre v 56. min už jen korigovat Svozilem na 4:1. Utkání řídilo trio rozhodčích Filip – Vršinský, Kolkop (vyloučení 4:7). Kolín dominoval i v přesilovkách (vyhrál 2:0) a jednou uspěl dokonce i při svém oslabení.

12. Žďár nad Sázavou     22      4     3     15     57:105    11
Ani v tomto ročníku nebyla při boji o postup do finálové skupiny nouze o drama do poslední chvíle. Jak jsme již psali, celky ze spodní půle tabulky šance poztrácely sice už dříve, ale šestá Karviná se bila o postup do finálové skupiny a tedy i do I.ČNHL 1983-1984 až do úplného konce základní části. Její vysoké nasazení jí přinášelo body a nakonec před posledním kolem měla vše dokonce ve vlastních rukou. Podobně jako v předchozím ročníku byla totiž I.NHL 1982-1983 pikantní v tom, že pátá Olomouc měla na šestou Karvinou pouze bod náskok a v posledním kole spolu měly dokonce oba celky odehrát podle rozpisu soutěže vzájemný zápas ! Karviná navíc hrála doma a vítězství by ji tedy do elitní pětky posunulo na úkor Olomouce. V zápase ji však chyběli tři obránci a tak na výsledek měl vliv především výkon obranných řad, který mluvil jednoznačně pro Moru. Karviné tak díky porážce 1:4 postup utekl doslova pod rukama. Nezbylo jí, než se snažit vyhrát skupinu o záchranu a na jaře pak i kvalifikaci.

12. Litoměřice           22      2     1     19     48:135     5
Také ve skupině A se rozhodovalo o pětici postupujících až do posledního kola. I zde měl šestý tým na pátého ztrátu jeden bod před posledním kolem, jenže tyto celky v něm spolu nehrály a tak třebaže DP Praha vyhrála, nepostoupila, protože stejného úspěchu dosáhla i pátá Mladá Boleslav.

10. Mladá Boleslav       22     12     2      8     94:74     26
Cíl, který si hokejisté Meochemy dali před začátkem sezóny, tedy udržení druhé nejvyšší soutěže, se jim podařilo splnit už do vánoc, protože postoupili do finálové skupiny. Výsledky v ní už je nemusely trápit, ledaže by se jim povedlo něco podobného jako v předchozí sezóně. O tom, jak si vedla Meochema ve finálové skupině si začneme povídat zase za týden.