Vzpomínky na I.NHL - Díl 41 Meo vítězí v I.NHL 1981-82

P ř e r o v - 14.února 1982 se Meochema dostala do čela tabulky I.NHL 1981-1982 a protože v dobrých výkonech pokračovala i v dalších kolech, tuto pozici si 4 kola před koncem soutěže stále držela. Největším konkurentům - brněnskému Ingstavu, resp. olomoucké Moře – však na ni chyběl jen jeden, resp. dva body a o vítězi soutěže tak nebylo až do jejího konce rozhodnuto. Mužstva neútočila na Meochemu jen svými výkony na ledě, ale i jinými prostředky. Díky jejich protestům dokonce hrozila Meochemě více než týden kontumace jednoho jejího úspěšného zápasu. Ztráta dvou bodů by ji, jak se později ukázalo, skutečně stála triumf. Vše se ale nakonec v dobré obrátilo a Meo si po zásluze vybojovalo titul „Přeborníka ČSR“. Byl to největší úspěch v historii přerovského hokeje a dodnes nebyl překonán.

Díl 41 – Meo vítězí v I.NHL 1981-1982

Čtyři kola před koncem finálové části soutěže patřilo Meochemě již více než týden 1. místo, měla 47 bodů a skóre 151:127. Dnes dokončíme vyprávění o I.NHL 1981-1982. Kvůli dramatičnosti soutěže se budeme i v tomto díle věnovat jednotlivým kolům trochu více než v jiných dílech.

Situace čtyři kola před koncem

Meochema již pět kol za sebou neprohrála. Využila příznivého vylosování, protože hrála doma tři zápasy a venku dva na ledě posledních dvou týmů. Po silném zkratu Ingstavu, který během těchto kol třikrát prohrál, se tak Meo dostalo do čela soutěže. V předchozích dvou kolech se ale zase začala výkonnost Ingstavu zvedat a na Přerov tak ztrácel jen jediný bod. V dobré formě se ukazovala i Olomouc, která v posledních dvou domácích zápasech doslova „vyprášila“ kožichy svým soupeřům z konce tabulky dvěma dvoucifernými debakly. Jako velmi nebezpečná se ukázala také v hanáckém derby v Přerově, kde měla většinu zápasu k vítězství blíže než Meo. Nakonec ale vybojovala jen remízu a díky tomu na něj ztrácela dva body. Tato trojice si to podle odhadů všech médií měla rozdat v posledních čtyřech kolech o titul. Další čtveřice týmů, které již ztrácely 4 (Slávia Praha, Opava), resp. 5 bodů (Ústí n.L., Hradec Králové), měly na titul šance jen teoretické. Poslední tři celky (Liberec, Milevsko, DP Praha) již byly v „ofsajdu“ zcela.

Horní půle tabulky 4 kola před koncem :

1. Přerov              36     21     5     10     151:127     47
    2. Ingstav Brno        36     21     4     11     158:102     46
    3. Olomouc             36     19     7     10     172:110     45
    4. Slávia Praha        36     20     3     13     159:108     43
    5. Opava               36     17     9     10     139:101     43
    ................................................................

37. kolo      24. února 1982

Vedoucí trojice body neztratila

37. kolo nepřineslo žádné nečekané výsledky. Žádný ze tří favoritů totiž nezaváhal. Meo i Mora využili výhodu domácího prostředí. Ingstav přivezl všechny body z Milevska, které už 8 kol tížila černá série nevyhraných zápasů. Ještě docela nedávno přitom bylo na svém ledě neporazitelné a ještě po 6 odehraných kolech finálové skupiny mu patřilo 2. místo. Teď už ale ztrácelo body ve velkém i doma. Ze hry o titul byly díky dalším porážkám zcela vyřazeny týmy Opavy, Ústí n.L. a Slávie Praha.

Meochema - Slavia Praha      6 : 2
Třetiny 3:0,1:0, 2:2 přesně vystihují, jak se utkání vyvíjelo. Po osmi minutách oboustranně neurovnané hry se dostal do střelecké šance obránce Svozil a otevřel skóre. Po dvou minutách to stejný hráč zkusil až od červené čáry a brankář hostí Bohal se musel červenat. Ve 14. minutě využil velkého tlaku domácích Stuchlík a Meochema tak vedla už 3:0. Svou převahu si udržovala i nadále, ale k další změně skóre došlo až ve druhé třetině. V té hra zapadla do hlubokého podprůměru. „Sešívaní“ se na ledě trápili, vůbec nic se jim nedařilo a Meo, vědomo si svého vedení, se jim bohužel přizpůsobilo. Z hlediště, do něhož se přišlo podívat 3100 diváků, se ozýval pískot. Teprve dvě minuty před druhou sirénou poslal puk do pražské sítě Hampel a Přerov vedl 4:0. V poslední třetině Slávisté výrazně ožili. Hned po čtyřech minutách snížili dvěma slepenými góly Frolík a Lošek na 4:2. Více ale naštěstí nedokázali. Naopak, v 52. minutě zopakoval divákům svůj gól z první třetiny Stuchlík a tato inkasovaná branka vyprovokovala Pražáky ke zvýšené agresivitě. Díky ní brzy putovali do tří a dvojnásobnou přesilovku 5 na 3 využil v 54. minutě obránce Ovčáček. Stav 6:2 nemusel být zdaleka konečný. V 59. minutě byl totiž sražen na led ve vyložené šanci Hampel a hlavní rozhodčí Sýkora nařídil nekompromisně trestné střílení. Prováděl ho sám faulovaný. Brankář hostí však proti němu hodně povyjel a Hampel se trefil jen do jeho chráničů. Ostravskému hlavnímu rozhodčímu asistovali na čarách brněnští sudí Skácel a Vaculík. Na trestnou lavici se v zápase posadilo 7 Přerováků a 6 Pražáků. Na využité přesilovky vyhrálo Meo 3:1.

5. Slávia Praha       37     20     3     14     161:114     43
    ...............................................................

Přijde Meochema o body ?

Mezi 37. a 38. kolem zasáhla všechny přerovské fanoušky, hokejisty i funkcionáře hokejového oddílu TJ LMCH Přerov nepříjemná informace. Jeden ze soupeřů Meochemy totiž podal na řídícím orgánu soutěže protest proti tomu, že ačkoliv byl přerovský kapitán Jaroslav Řezáč v zápase 26. kola mezi domácí Olomoucí a hostujícím Přerovem vyloučen do konce zápasu, přesto v dalším kole doma proti Liberci nastoupil. Navíc Přerovu v tomto zápase výrazně pomohl k vítězství třemi góly. Mezi přerovskou hokejovou veřejností se okamžitě tato zpráva rozšířila s tím, že za vším stojí jejich hanácký rival Mora Olomouc, které by se potrestání Meochemy velmi hodilo. Jestli v tom ale „měla prsty“ ve skutečnosti ona, se nám nikde nepodařilo zjistit, protože žádné noviny se o této stížnosti příliš podrobně nerozepisovaly. Sportovně technická komise (STK) ČSLH tento protest vyslyšela a rozhodla, že domácí zápas Přerova s Libercem (9:4) bude kontumován ve prospěch Liberce a Meochemě Přerov tedy budou po skončení soutěže v tabulce odečteny dva body. Vedení hokejového oddílu TJ LMCH Přerov samozřejmě s tímto rozhodnutím nesouhlasilo a odvolalo se na předsednictvo svazu ledního hokeje ČÚV ČSTV, které mělo rozhodnout definitivně. Více než týdenní čekání na toto rozhodnutí bylo pro Přerováky velmi stresující. Potvrzení verdiktu by znamenalo, že o vítězství v soutěži by je mohla připravit i ztráta třebas jen jediného bodu. Meo navíc mělo v posledních třech zápasech poměrně těžké vylosování, hrálo dvakrát venku a to na druhém Ingstavu a čtvrtém Hradci Králové.

38. kolo      28. února 1982

Meo udělalo v cestě za vítězstvím v soutěži důležitý krok

Setkalo se totiž s aktuálně druhým Ingstavem Brno, navíc na jeho ledě. Ten v předchozích třech kolech nabral „druhý dech“ a opět se začal výrazně tlačit na pozici leadera soutěže. Vítězství v tomto zápase by ho na tento post opět vrátilo. Přerov byl navíc pod velkým psychickým tlakem, protože již věděl o rozhodnutí STK, že přijde o body. Bylo tedy jasné, že pokud chce skončit první, musí povinně vyhrát. Naštěstí ale Meo zabojovalo a důležitý zápas vyhrálo. Dva body si přivezla i Mora z Liberce a tak si s Ingstavem v tabulce prohodila místo.

Ingstav Brno - Meochema      2 : 4
Zápas byl pro oba týmy mimořádně důležitý. Ač domácí zápasy Ingstavu se hrávaly vždy před prázdnými tribunami (navštěvovalo je vždy jen několik stovek diváků), tentokrát jej sledovalo 3500 diváků. Zasloužila se o to i velmi početná skupina přerovských fanoušků, která se snažila celý zápas svým hokejistům vytvořit domácí prostředí. Přerováci se naštěstí nenechali „noční můrou“ ztráty dvou bodů nijak ovlivnit a v zápase předvedli velmi hodnotný výkon. Své nasazení, bojovnost a obětavost opět vystupňovali na nejvyšší možný stupeň a zaslouženě „sklízeli velmi šťavnaté ovoce“. Střelecky se v zápase blýskl především útočník Hampel, který v zápase vstřelil tři góly. Ten první již v první třetině a díky němu odcházelo Meo po první třetině do šaten veseleji než Ingstav. Ve druhé třetině se Ingstavu podařilo dvakrát srovnat skóre. Nejdříve ve 27. minutě uspěl J.Hájek a po další Hampelově bombě ze 34.minuty mazal další vedení Meochemy o dvě minuty později Šebela. Nerozhodný stav 2:2, který svítil na ukazateli skóre po dvou třetinách, vydržel v poslední třetině jen několik sekund. Šašek totiž velmi rychle vrátil Meochemě vedení. S postupujícím časem hrál Ingstav v stále větší křeči a v poslední minutě definitivně rozhodl o vítězství Přerova opět Hampel. Utkání řídila trojice Filip – Brok , Pospíšil, kteří vyloučili celkem 11 hráčů (4:7). Každému z mužstev skončil jeden trest předčasně.

Meo nečekaně ztrácí bod a Mora má momentálně k titulu blíže

Předposlední kolo přineslo jedno nepříjemné překvapení. Meo sice v zápase s Ústím nad Labem vedlo, ale pak se jeho hráčům přestalo zcela dařit. Více než dvě třetiny nedalo žádný gól a díky tomu přišlo o jeden bod. Olomouc i Ingstav ale bodovaly naplno a tak před posledním kolem nebylo stále rozhodnuto. Navíc potvrzení kontumace, o níž se mělo rozhodovat definitivně o den později, by znamenalo, že vše v rukách by měla Mora.

Meochema - Ústí nad Labem      3 : 3
Na poslední domácí zápas před koncem soutěže se přišlo do ochozů přerovského zimního stadionu podívat 4100 diváků. Všichni v pevné víře, že v něm Meo předvede výkon hodný leadera soutěže a udělá další obrovský krok k vítězství v celé soutěži. To se však tentokrát s velkým psychickým náporem nevypořádalo tak jako v Brně a svým výkonem většinu diváků příliš nepotěšilo. Utkání sice nezačalo špatně, Přerov po osmi minutách vedl po ukázkové střele Stuchlíka, už o minutu později však bylo srovnáno, když se za Gájova záda strefil Vršanský. Ani remízový stav nevydržel dlouho a v 10.minutě domácí znovu vedli, když dělovkou od modré čáry rozvlnil síť ústecké branky obránce Ovčáček. A když za další 3 minuty uspěl při hře 4 na 4 Kalvoda, vypadalo to, že „Lokomotiva“ pojede doma v „normálních kolejích“. Jenže tímto gólem byla „ostrá munice“ vystřílena a celých 47 minut už Meo nedokázalo skórovat. Ústí se ukázalo jako velmi houževnatý celek, který atakoval všechny hráče po celém kluzišti a nebyl pro něho žádný puk ztracený. Domácí byli nezvyklým nasazením velmi vyvedeni z míry. Chvílemi to vypadalo, jako by to bylo Ústí, které se bije o titul. Před Gáje se dostávalo rychlými a důkladně promyšlenými akcemi a Přerováky mělo doslova „v kleštích“. Ti si ve zmatku začali nepřesně přihrávat a na góly hostujícího Jaška z 27. a 43. minuty už nestačili odpovědět. Navíc hráli velmi špatně přesilovky, nedařilo se jim dobře ani zakládat útoky, často se při nich s puky vraceli až do vlastní třetiny. Čtvrtý gól nepadl ani při bouřlivém povzbuzování obecenstva, které cítilo, že ztráta bodu by mohla mít nedozírné následky, protože o osudu dalších dvou se mělo rozhodnout až následující den. Utkání řídili rozhodčí Tomica – Šelešovský, Zelenický, na trestnou lavici poslali 6 domácích a 7 hostujících hráčů, žádný z celků tuto výhodu nevyužil.

Meochema o body nepříjde !

Čekání na definitivní výrok ohledně kontumace zápasu Přerov – Liberec ve prospěch hostů bylo snad nekonečné, ale nakonec 4.3.1982 předsednictvo svazu ledního hokeje ČÚV ČSTV původní verdikt STK zrušilo a s konečnou platností rozhodlo, že žádný výsledek Přerovu kontumován nebude. Bylo to pro vítězství v soutěži klíčové rozhodnutí, pokud by tento orgán rozhodnutí STK potvrdil, Meochema by nakonec na titul nedosáhla.

40. kolo      7. března 1982

Meochemě chyběl před posledním kolem jeden bod

Přerov měl již před zápasem jistotu, že o žádné body nepřijde, ale ještě neměl vyhráno. Pouhý bod za ním totiž byla olomoucká Mora. Třebaže při rozdělování soutěže na finálovou skupinu a skupiny o záchranu rozhodovalo při shodném počtu bodů skóre, podle novin to tentokrát měly být vzájemné zápasy z celého ročníku. Ty mělo Meo s Morou lepší (2:1, 3:2, 4:6, 4:4). Ingstav Brno ztrácel na Meo dva body, ale vyhrát soutěž už nemohl, protože by dosáhl nejvýše stejného počtu bodů jako Meo a i s ním měl Přerov lepší vzájemné zápasy (4:4, 1:2, 4:2, 4:2). Situace, že by všechny tři týmy měly stejný počet bodů, nemohla nastat, protože v posledním kole si to Ingstav měl rozdat doma právě s Olomoucí. Mora, chtěla-li ještě být první, tedy musela povinně vyhrát na Ingstavu a doufat, že se Meo vrátí z Hradce Králové s prázdnou. Přerovu tudíž na vítězství v soutěži stačil zisk alespoň jednoho bodu v Hradci Králové.

Hradec Králové - Meochema      3 : 5
Hokejistům Meochemy šlo o v zápase o všechno. Podobnou šanci na vítězství ve druhé nejvyšší hokejové soutěži by už v budoucnu nemuseli dostat. Zápas proto odehráli s obrovským nasazením, bojovností a obětavostí. V hledišti je sledovalo 3400 diváků a ani tentokrát je přerovští fanoušci nezklamali. V hledišti jich bylo velmi mnoho, bylo je slyšet celý zápas a to bylo pro Meochemu pochopitelně obrovskou posilou. Nechyběli tam však ani pozorovatelé Slovanu Bratislava, který byl už dlouho dopředu jasným vítězem slovenské I.SNHL a své informátory o stavu zápasu zde měla i Mora Olomouc, podobně jako Přerováci v Brně. První třetina byla pro Meo velmi obtížná, musela se bránit dvěma oslabením, ale naštěstí z nich domácí nic nevytěžili. Tato skutečnost tým Meochemy velmi povzbudila, začal mít nad svým východočeským soupeřem konečně převahu a byl bruslařsky rychlejší než Hradec Králové. 1.třetina však skončila bez branek. Zprávy z brněnského Ingstavu byly naštěstí příznivé, stejný výsledek byl zatím i tam a průběh zápasu byl celkem vyrovnaný.

Velkou psychickou vzpruhou pro Meo byl začátek druhé třetiny. Hned v její první minutě otevřel skóre dokonce v oslabení Stuchlík. O tři minuty později bylo ještě veseleji, protože Kalvoda zvýšil na 0:2. Domácí se dostali z tlaku Přerova až ve druhé půli druhé třetiny. Více gólů však do té chvíle Přerov nestihl dát a to mělo pro něj bohužel neblahé následky. Hradec Králové sice o nic nehrál, ale povážlivě zvyšoval nápor a v závěru třetiny využil snížené pozornosti hostů. Během tří minut otočil zápas. Po gólech Šťastného ze 36., Palečka ze 37. a Hovorky ze 39. minuty odcházela do šaten po druhé třetině Meochema s jednogólovým mankem 3:2. A mohlo být ještě hůře, protože hradecký Hovorka dokonce neproměnil trestné střílení. Dobré zprávy nepřicházely ani z Brna. Ingstav se tam sice ujal vedení, ale Mora přidala a v polovině 2.třetiny behěm jediné minuty stav otočila. Po dvou třetinách tak vedla 1:2 a v tuto chvíli měla k titulu blíže.

Nepříznivý stav obou zápasů však vyprovokoval celý přerovský kolektiv v poslední třetině k vrcholnému nadšení a k neúprosnému boji o každý puk a každý centimetr ledu. Naštěstí nervozita mezi hráči nerostla, protože hned v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnal na 3:3 Kalvoda. Tento výsledek by Přerovu sice stačil, ale naštěstí jeho hráči nepřestali útočit a snažili se dosažený výsledek ještě pojistit. To se podařilo ve 48.minutě, kdy skóroval Šnábl. Uklidněné Meo už bylo na ledě pánem a když v 57. minutě tentýž hráč zvýšil už na 3:5, celý tábor přerovských hráčů i fanoušků věřil, že titul přeborníka ČSR už Přerovu neuteče. Když se čas ve třetí třetině konečně zastavil na 20:00 a zahoukala siréna, nastalo radostné objímání přerovských hráčů i diváků. Olomouci, která ještě mohla před zápasem Meo ohrozit, nepomohla na Ingstavu ani velká snaha v poslední třetině a zasloužené vítězství 1:5. Titul přeborníka ČR byl doma ! Zápas řídila trojice Horáček – Fedoročko, Nepala. Na trestnou lavici se podíval z domácího týmu jediný hráč, z přerovského 4. Přesilovku žádný tým nevyužil, Meo však jednou skórovalo při oslabení.

10. DP Praha            40     17     5     18     161:168     39

Sezóna 1981-1982 se stala nejúspěšnější sezónou ve více než 80-leté historii přerovského hokeje

Hlavní podíl na tom mělo samozřejmě vítězství mužů ve druhé nejvyšší soutěži, které bylo až do roku 2012, kdy píšeme tyto řádky, prozatím nejlepším dosaženým umístěním za více než 80 let. Velkým úspěchem se však neblýskli jen oni. Starší dorost si v tomto ročníku vybojoval postup do 1.hokejové ligy, když v kvalifikaci vyhrál doma s Prostějovem 5:2 a na jejich ledě prohrál jen 4:6. Mladší dorost již v této sezóně tuto soutěž hrál a vedl si v ní velmi dobře. Jeho hráči Petr Gereš a Radek Měsíček hráli v reprezentaci ČSSR do 16 let. Výborný výkon předvedla také hokejová základna, která získala titul přeborníka Severomoravského kraje.

Hodnocení soutěže hlavním trenérem týmu mužů RNDr. Josefem Podlahou

Bojovnost, kolektivní duch a disciplína jsou základem našeho vítězství v soutěži a postupu do kvalifikace o 1.ligu. Nemáme silné individuality, vyjímečné výkony však podával brankář Zdenko Gáj, který mužstvo v rozhodujících chvílích skutečně podržel. Hráči mají ale bohužel pouze dva dny volna v pondělí 8.3.1982 a úterý 9.3.1982, od středy bude opět probíhat připrava na kvalifikaci o 1.ligu tak, jak v průběhu celé sezóny. Jsme si vědomi, že Slovan Bratislava s prvoligovými zkušenostmi je v ní velkým favoritem, ale budeme se snažit podat co nejlepší výkony a jeho úlohu favorita (jistě nevděčnou) mu co nejvíce stížit. Určitě nám budou opět nápomocni naši věrní diváci, kteří svým výborným povzbuzováním opět vytvoří ten nejlepší sportovní rámec těchto velkých zápasů.

Hodnocení soutěže vedením hokejového oddílu TJ LMCH Přerov

Přerov dosáhl dosud nejlepšího umístění ve své historii. Dokázali jsme to především díky tomu, že se nám podařilo mužstvo vhodně doplnit a vytvořit jednolitý kolektiv, který šel cílevědomě za svým cílem. Fyzicky bylo družstvo dobře připraveno. Nevýhodou bylo, že mužstvo mělo poměrně úzký kádr. Vážnější zranění se mu však během celé soutěže naštěstí vyhýbala. Jako pozitivní se ukázalo i naše rozhodnutí před začátkem sezóny, že mužstvo povede trojice trenérů, přičemž ani jeden z nich není trenérem z povolání a své trenérské povinnosti vykonávají vedle svého zaměstnání. Jejich soulad a příkladná spolupráce se přenesly i na hráčský kolektiv, který vytvořil skutečnou partu. Soutěž přinesla i určité problémy a poučení, ze kterých budeme vycházet při práci v dalších sezónách. Bude nutné zvýšit tréninkový objem, tým bude nutno doplnit dalšími hráči z jiných klubů i vlastnímu odchovanci. Co se týče hodnocení celé soutěže, letošní ročník soutěže 1981-1982 oproti předchozím svou úrovní mírně poklesl, hlavně díky nevyrovnaným výkonům družstev Opavy, Olomouce a Ingstavu v základní části soutěže. Celá soutěž se bodově vyrovnala, jelikož družstva, která postoupila z krajských přeborů, dovedla být favoritům často rovnocenným soupeřem. Hlavně Třinec měl dlouho velké šance na postup do finálové skupiny a tento mu unikl až v posledním kole. Úroveň rozhodčích byla průměrná a hlavně nevyrovnaná. Soutěž se těšila poměrně velkému zájmu diváků, velké rezervy jsou ale v oblasti propagace v jednotlivých městech a zvláště v denním tisku, který této soutěži ani zdaleka nevěnuje takovou pozornost, jako je tomu v obdobné soutěži stejné úrovně v kopané. Finálová skupina byla hrána za převahy moravských oddílů, které se dovedly prosadit proti českým týmům. V těch sice hraje větší počet hráčů s ligovými zkušenostmi, ale těmto hráčům chybí větší snaha a bojovnost. Vydržela jim obvykle jen několik kol a tak pro mužstva byli přínosem jen poměrně krátkou dobu. Moravské oddíly mají v družstvech větší počet mladých hráčů s prvoligovými ambicemi, kteří často ovlivňovali výsledky zápasů.

7. Mělník              34      2     7     25      96:185     11
I.NHL 1981-1982 tedy skončila slavným triumfem přerovských hokejistů a odměnou jim byla účast v kvalifikaci o postup do 1.ligy 1982-1983, která byla tehdy nejvyšší hokejovou soutěží. Mužstvo se utkalo, jak každý přerovský fanoušek ví, se Slovanem Bratislava a právě o této kvalifikaci si budeme povídat v příštím díle.