Vzpomínky na I.NHL - Díl 39 Hanáci se už tlačí dopředu!

P ř e r o v - Psala se polovina ledna 1982. Do konce celé soutěže chybělo 14 kol. Meochemě po nevydařeném úvodu finálové skupiny patřilo až 8.místo a olomoucká Mora byla dokonce ještě o místo níže. I přes to však nebyla situace obou týmů tak bezvýchodná, jak by tomu asi bylo v jiných ročnících. Potvrdilo se totiž to, co předpovídala média už před sezónou. Žádný z finalistů mezi ostatními nijak výrazně „nevyčníval“ a nestačil ostatním utéci. Všechny týmy si v prvních 4 kolech rozdělily body celkem rovnoměrně, žádný celek během nich nezískal více než 5 bodů. Mezi prvním a posledním místem se tedy šestibodový rozdíl nijak nezvýšil. Stačilo proto několik vydařených zápasů a oba hanácké týmy se začaly okamžitě tlačit společně dopředu. A nezastavilo je už ani drobné klopýtnutí.

Díl 39 – Hanáci se už tlačí dopředu!

Po prvních čtyřech kolech finálové části soutěže patřilo Meochemě až 8.místo, měla 31 bodů a skóre 99:96. Dnes si budeme povídat o zápasech druhé čtvrtiny finálové skupiny.

Tabulka byla stále celkem vyrovnaná

Oba hanáčtí finalisté byli po úvodních čtyřech kolech finálové skupiny v tabulce hodně schováni kousek ode dna tabulky. Být to o sezónu dříve, už by prakticky nebylo o co hrát. Tehdy totiž činil po 26. kole (tedy po čtyřech kolech finálové skupiny) rozdíl mezi prvním a posledním týmem finálové skupiny celých 13 bodů a tehdejší osmý Kolín jich ztrácel na vedoucí Zetor Brno 11. Tentokrát však poslední tým ztrácel jen 6 bodů a Meo 5 :

Meochema - Liberec      9 : 4

Utkání mělo velmi zajímavý průběh. Obě mužstva dala do něj všechny síly. Hrálo se velmi rychle a tvrdě, počet vyloučených ale nepřesáhl průměr jiných zápasů (5:4). Liberec z počátku utkání naznačil, že může být nebezpečným soupeřem a rozjel se daleko rychleji. Už ve 3. minutě se ujal vedení zásluhou Měrtla. Naštěstí mu převaha dlouho nevydržela a Meo po pár minutách vyrovnalo nejdříve hru a v 11. minutě i skóre gólem Šnábla, který stále patřil mezi nejlepší střelce celé soutěže. Hosté sice o tři minuty znovu vedli po gólu Vozáka, ale stejný přerovský hráč v předposlední minutě prvního dějství vrátil skóre do v tu dobu spravedlivé podoby 2:2. Také ve druhé třetině se hosté ujali už potřetí vedení. Díky Vávrovi vedli ve 24. minutě 2:3 ! Tento inkasovaný gól však domácí tým výrazně vyprovokoval ke zvýšené aktivitě a soupeře zatlačil zcela do defenzívy. Jen do konce druhé třetiny přidal Přerov další tři góly. Ve 26. minutě vyrovnal dělovkou Šrom a v posledních dvou minutách druhé periody strhli vedení na 5:3 pro Meo Luzar a Řezáč. Také posledních 20 minut mělo jejich větší část pod kontrolou Meo. Postupně přidávalo Liberci další branky a zcela jej „položilo na lopatky“. Ve 46. minutě při hře 4 na 4 zvýšil vedení Přerova na 6:3 Řezáč, v 52. minutě Hána na 7:3 a v 57. minutě Karvai dokonce na 8:3. Liberec ctilo, že i za tohoto stavu se nevzdal a snažil se alespoň zmírnit výšku porážky. V předposlední minutě se to ještě podařilo jejich hráči Hlaváčkovi, ale o to, že rozdíl zůstane pětigólový se ještě v téže minutě zasloužil už potřetí v zápase Řezáč – 9:4. Za to, že si Meo připíše poměrně vysoké vítězství, museli ale Přerováci poděkovat také svému brankáři Zdenku Gájovi. S výkonem všech přerovských hráčů bylo spokojeno i 1800 diváků. Utkání řídili rozhodčí Zálešák – Trněný. Čárového rozhodčího Brejška, který se na zápas nedostavil, musel nahradit na čáře přerovský rozhodčí Miroslav Zbořil. Přesilové hry dvakrát využila jen Meochema. Vítězství ji posunulo hned o tři místa výše a patřilo ji tedy 5. místo se 33 body. Také Olomouc vyhrála venku na DP Praha (3:5) a posunula se na 6. místo se 32 body.

Hanáci začínají útočit

V následujícím 28. kole se zrodilo několik velkých překvapení. Nejvíce přerovské fanoušky potěšilo zvláště to, že o to největší se postarala Meochema. Slávia Praha byla totiž do té doby považována za největšího kandidáta na vítězství v celé soutěži. Ale kromě ní doma prohrál i její zatím největší konkurent Ingstav Brno (s Milevskem 2:4). V Opavě vyhrála také Olomouc (2:6) a spolu s Přerovem začali společně útočit na čelo tabulky. Takto to hodnotil deník „Československý sport“ v úvodníku jednoho svého článku :

28.kolo      20. ledna 1982
Slávia Praha - Meochema      4 : 5

Přerovští si v zápase zopakovali rychlost, bleskový přechod z obrany do útoku i pohotovou střelbu, která je zdobila v nedělním utkání s Libercem. Než se „sešívaní“ rozhlédli po protihráčích, už po gólu Trnky ve 2. minutě prohrávali 0:1. Přerov pokračoval i nadále velmi aktivně a v 17. minutě Šnábl po zásluze pro něj vybojoval dokonce dvoubrankové vedení 0:2. Teprve ve druhé třetině se domácí tým dokázal z nečekaného průběhu vzpamatovat a zaměstnával přerovského brankáře podstatně častěji. Mezi 28. a 32. minutou vstřelil dokonce v dvouminutových intervalech hned tři góly, jejichž autory byli po řadě Machek, Landa a Křiváček. Přerováci se však nedeprimovali ani tímto náhlým otočením skóre a zcela zatlačit před Gáje se nenechali. Odměnou jim byl vyrovnávací gól Svozila ve 39. minutě. Po druhé třetině tak byl stav nerozhodný 3:3. Ve 43. minutě se podařilo skórovat už podruhé v zápase Šnáblovi a Meo zase vedlo 3:4. Slávia prokázala, že se jen tak nevzdá a ještě jedenkrát ve 46. minutě vyrovnala Vysušilovou brankou. Poslední slovo však patřilo střelecky velmi disponovanému Šnáblovi, který v 57. minutě připravil favorita o oba body a sotva 1000 diváků odcházelo domů se sklopenými hlavami. Meo tak vyhrálo 4:5. Utkání řídil jako hlavní rozhodčí Schwarz, na čarách mu asistovali Baumruk a Veselý. Hráči byli vylučováni celkem rovnoměrně (5:6), Meo vyhrálo i na využití přesilovek (1:2). Poměrně vyrovnaná tabulka se opět velmi zamíchala. Meochema byla v tuto chvíli již třetí s 35 body a na vedoucí Ingstav Brno ztrácela už jen 3 body. Jeden z jejich konkurentů – Mora měla stále o bod méně a zatím byla šestá.

29.kolo      24. ledna 1982
Meochema - Ingstav Brno      4 : 2

Meochema se po svých dvou velmi úspěšných zápasech a ztrátách prvních celků najednou velmi přiblížila čelu tabulky a zaútočit na něj nebylo vůbec nereálné. Pokud si jej však nechtěla nechat opět utéct, nesměla prvnímu Ingstavu Brno na svém ledě žádné body nechat. Zápas díky tomů přilákal do ochozů zimního stadionu 2700 diváků. Z počátku utkání to ale nejdříve dobře nevypadalo. Známí brněnští hokejoví profesoři ho zahájili ve velkém stylu. Byli rychlejší než hráči Meochemy, v přihrávkách o sobě věděli a až do 9. minuty se neradi loučili s pukem. Poté se hra naštěstí vyrovnala a ke slovu už přišli střelci obou týmů, kteří oba brankáře velmi zaměstnávali. Jenže jako první selhali domácí. Po hrubé chybě jejich obrany zůstal v 16. minutě u přerovské branky Gáj zcela osamocen a proti Hájkově střele byl bezmocný. V první pauze tak šli do šaten spokojenější hosté. Ve druhé třetině nastalo vylučování (v zápase celkem 7:7), kterého dokázali využívat naštěstí jen domácí (2:0). Ve 24. minutě vystřelil ze značné dálky obránce Ovčáček a zkušený brankář Kohout se za pukem jen ohlédl. Uviděl ho až ve své síti. Za svou dobrou pověstí vynikajícího střelce nezůstal ani v tomto zápase Šnábl. V narůstajícím tlaku skóroval hned dvakrát za sebou a to ve 29. a 30.minutě. Tlak Meochemy nezastavilo ani oslabení. Ve 35.minutě při něm zvýšil vedení Přerova na 4:1 Šašek. V poslední třetině urputný boj pokračoval. Meo se snažilo především bránit své vedení, mělo opět velmi pevné zázemí v brankáři Gájovi, který mistrně zneškodnil tři sólové nájezdy brněnských útočníků. Ingstavu se tak podařilo prostřednictvím Sedláře už jen snížit na 4:2. Nadšení a příkladná obětavost domácích tak slavila nakonec úspěch. Hosté si svůj dojem velmi pokazili dohadováním s rozhodčími, hrubostmi a nesportovním chováním, což vyneslo desetiminutové tresty brankáři Kohoutovi a hráči Zajícovi. Brněnští dokonce po čtyřgólovém přídělu odešli na střídačku a nechtěli se dlouho na led vrátit ani na vyzvání hlavního rozhodčího Šebely. Tomu v zápase asistovali Dubský a Zajíc. Úspěch tak vynesl Meochemu se 37 body už na druhé místo a na vedoucí Ingstav ztrácelo jen jediný. Také Mora vyhrála (doma s Libercem 6:1) a byla už čtvrtá, stále jeden bod za Přerovem.

30.kolo      27. ledna 1982
Ústí nad Labem - Meochema      3 : 3

Meochema přijela po třech vítězstvích za sebou, navíc i s dvěma nejlepšími celky, do šestého Ústí n.L. s velkým sebevědomím. Zápas byl celou dobu celkem vyrovnaný a velmi dramatický. V první třetině žádný z celků neskóroval. Ve druhé třetině to hned ve 22. minutě otevřela během jedné minuty dvojice Stuchlík – Hampel. Domácí tým zareagoval v polovině třetiny, když ve 30.minutě skóroval Vršanský. O čtyři minuty později se mu podařilo díky Kodrlovi dokonce na chvíli vyrovnat, ale ve 37.minutě se opět ujalo vedení Meo, za něhož uspěl Stuchlík. Po druhé třetině tak šli do šaten spokojenější Přerováci. V poslední třetině se bojovalo doslova o každý metr ledu. Větší radost z ní ale mělo Ústí n.L. Asi 3 minuty před koncem si totiž vybojovalo alespoň bod díky Holmanovi. Přerov tak zase ztratil bod, který už měl skoro na dosah. Hlavní rozhodčí Vunč, jemuž asistovali Kreibich a Konvalinka, měl přísnější metr hlavně na Přerováky (1:6) a Ústí toho využilo ve svůj prospěch (2:0). Při jedné své přesilovce však od Meochemy gól i inkasovalo. V tabulce se Přerov posunul o místo níže, tedy na třetí pozici s 38 body. Už popáté v řadě vyhrála Mora (tentokrát na Slávii Praha 5:6) a se stejným počtem bodů dokonce Meochemu v tabulce přeskočila na 2.místo.

Meo poprvé prohrává doma

Téměř 4 měsíce odolával „přerovský hrad“ nájezdům všech útočníků a dosud zde Meo neprohrálo. I když v tuto chvíli se podobnou statistikou mohl pochlubit ještě jeden tým (Milevsko), ten doma dokázal poztrácet více bodů remízami (celkem 4). V počtu bodů ztracených na domácím ledě tedy mělo Meo nejlepší statistiky ze všech 24 mužstev. Pouze dvakrát tu byl „uloupen“ alespoň jeden bod. Podařilo se to jen Ingstavu Brno v 6.kole (4:4) a Opavě v 16.kole (1:1). Teprve v závěru první půle finálové části tato „nedobytná tvrz“ padla až za vydatné pomoci několika prvoligových hráčů.

31.kolo      31. ledna 1982
Meochema - Hradec Králové      2 : 3

Utkání mělo velmi vysokou úroveň. Aktuálně až osmí hosté přijeli do Přerova posíleni o několik hráčů z Pardubic. Na ledě nebylo v obou týmech jediného hráče, který by do něj nedal všechny síly, obětavost a vytrvalost. Až do závěrečné sirény se bojovalo tvrdě, ale celkem slušně o každý puk (vyloučení 3:4, bez využití). V úvodní třetině 2300 diváků gól nevidělo, ale rozhodně to muselo mrzet hlavně domácí tým, protože ten si během ní vytvořil docela drtivou převahu. Ve druhé třetině se už valily útoky celkem rovnoměrně na oba brankáře, v pěti hráčích se útočilo i bránilo. První se podařilo prosadit přerovským obráncům. Nejdříve ve 24. minutě Šromovi a o 4 minuty později i Karvaimu. Bohužel dvoubrankové vedení Meochema po hrubých chybách brzy ztratila. Hned po minutě snížil Paleček a ve 33. minutě vyrovnal Skalický. V poslední třetině se bojovnost vystupňovala, oba brankáři měli plné ruce i nohy práce, statečně zachraňovali vše co se dalo, ale štěstí se tentokrát obrátilo k Meochemě zády. V 53. minutě se před Gáje dostal Těšitel a gólem na 2:3 rozjásal své spoluhráče. Domácí se snažili až do konce zápasu alespoň o vyrovnání, ale posílený hradecký tým to už ustál. Poprvé (a naštěstí také naposledy) v I.ČNHL 1981-1982 se tedy stalo, že Meo doma prohrálo. Utkání řídila trojice rozhodčích Matějíček – Skácel, Vaculík.

O prozatimní první místo si to ve 31. kole rozdala druhá Olomouc s prvním Ingstavem. Mora nabídnutou šanci nevyužila (prohrála s ním doma 2:4) a Meochemě tak bodově zatím neutekla. Na rozdíl čtyř bodů se to ale díky tomu povedlo Ingstavu. Jinak však byla tabulka mezi 2. až 8.místem extrémně vyrovnaná :

10. DP Praha          31     14     4     13     120:118     32
Klopýtnutí s Hradcem Králové nakonec tedy Přerováky nemuselo moc mrzet. Za svůj výkon na ledě se rozhodně nemuseli stydět a ani v tabulce jim to příliš neublížilo. Tímto kolem také skončila první polovina finálové skupiny. O té druhé a především o mohutném ataku Meochemy na vítězství si začneme povídat v příštím díle.