VŠEM FANOUŠKŮM I PARTNERŮM KLUBU DĚKUJEME ZA PODPORU V SEZONĚ 2017/2018.

S brankáři se hodně bavíme. Je důležité, aby cítili podporu, říká trenér Jiří Sklenář

S brankáři se hodně bavíme. Je důležité, aby cítili podporu, říká trenér Jiří Sklenář
P ř e r o v – Po skončení aktivní kariéry působil tři roky mimo Přerov jako trenér brankářů, angažmá v Chomutově a v brněnské Kometě už jsou ale teď minulostí. Jiří Sklenář se vrátil zpátky k Zubrům a od začátku května již připravuje mladé gólmany přerovského klubu.
Jirko, po třech letech jste zpátky v Přerově. Jak se zrodil váš návrat k Zubrům?
Návrat proběhl tak, že jsem podepsal v Kometě Brno novou smlouvu, kterou mi ale po týdnu ukončili. Poté jsem volal manažerovi Vladimíru Kočarovi a ten mi obratem nabídl možnost se vrátit zpátky domů, protože mu jeden z domluvených trenérů vypadl.

Aktivní kariéru jste končil v úvodu sezony 2014/2015, která byla v Přerově postupová. Sledoval jste tažení A-týmu do WSM ligy a jak se mu v ní dařilo?
Samozřejmě jsem dění sledoval pravidelně. Nejen ještě v té druhé lize, ale také v první. Měl jsem i přehled, hlavně teď v poslední sezoně, kdy Kometa Brno s Přerovem hodně spolupracovala. V průběhu sezony jsem tady byl asi na pěti zápasech WSM ligy a viděl jsem i několik mládežnických utkání.

Působil jste nejprve v Chomutově a pak v brněnské Kometě, což jsou kluby zvučných jmen. Jak se tam pracuje s brankáři?
Práce tam je na vynikající úrovni. Chomutov byl výborný v tom, že má dvě ledové plochy, takže prostor je tam v podstatě neomezený. Působení u Pirátů mi dalo opravdu hodně, tam jsem se naučil spoustu věcí, jak co nejlépe s brankáři pracovat. V Brně to bylo trošku jiné. Tam jsme s brankáři pracovali více mimo led, než na něm. Měl jsem štěstí, že jsem tam u mládeže potkal opravdu výborné kluky. Jak povahově, tak i kvalitou. Takže i to Brno mě, co se týče zkušeností, posunulo dál.

Jakým způsobem načerpáváte zkušenosti? Měl jste třeba možnost něco pochytit i v zahraničí?
Že bych byl přímo někde v zahraničí na stáži, to ne. Ale letos jsem byl s výběrem do 19 let na turnaji v Kanadě, takže tam jsem měl šanci poznat něco nového. Jinak hodně spolupracuji s ostatními trenéry brankářů v České republice a informace čerpám i z brankářských kempů, které pořádá Český svaz ledního hokeje. Zmínil bych například Letní brankářskou školu nebo tradiční kemp v Třemošné, který je reprezentační. Samozřejmě jsem hodně sledoval zápasy Mistrovství světa, dívám se na NHL a pravidelně také na různá videa na YouTube. Hodně zkušeností přináší i každodenní práce s brankáři.

Co vás na práci s brankáři nejvíce baví?
Nejvíce mě baví to, že práce s brankáři je individuální. Nebo alespoň se snažím, aby byla individuální.

Jste typ kouče, který na tréninku vládne pevnou rukou a zvýší hlas nebo se spíše snažíte, aby se s brankáři pracovalo volněji?
Záleží na tom, jak s kým. Jsem zastáncem toho, najít si s brankářem vztah. Nemyslím vyloženě kamarádský, ale spíše formou debat a vysvětlování, aby pochopil nejen to, jak správně chytat, ale také jak má fungovat v kolektivu i mimo něj. Je to celé o komunikaci. Zkrátka být mu vždy k dispozici, aby cítil podporu. Hodně se společně s brankáři bavíme, a pokud něco potřebují nebo je něco zajímá, tak se jim všechno snažím vysvětlit. Důležité je začít základními věcmi a postupně na ně navazovat ty další, složitější. Samozřejmě každý trenér má jiný pohled na tréninky. Já se snažím brankářům vysvětlit ten svůj a potom debatovat o něm. V drtivé většině případů to brankáři pochopili a posunuli se dál.

Je vidět, že jste do práce s brankáře opravdu zapálený. Dokonce provozujete svůj vlastní web s názvem Svět hokejového brankáře, kde se dá najít spousta zajímavých informací.
Jak už jsem řekl, baví mě to. Sice si v poslední době ještě dodělávám školu, takže jsem na svůj web tolik článků nepřidával, ale i tímto se snažím pomáhat mladým brankářům a také ostatním trenérům, abychom se pořád posouvali dál. Naštěstí nejsem jen v tom brankářském světě, přítelkyně mě uvádí i do toho normálního (usmívá se).

Jaká je nyní situace s brankáři u přerovské mládeže? Už jste se seznámil se současným stavem?
Mladší brankáře postupně poznávám, ale ty starší jsem zažil, když jsem tady v Přerově ještě působil jako aktivní brankář. Je potřeba, aby kluci na sobě neustále pracovali a každý trénink brali s maximální poctivostí. Jen tak se mohou zlepšovat.

U mladých Zubrů budete mít ještě i funkci kondičního trenéra, je to tak?
Ano, s vedením jsme se takhle domluvili. Kondičními tréninky jsem se sice nezabýval, ale během těch tří let, když jsem byl venku z Přerova, jsem se hodně s kondičními trenéry bavil. Jak v Chomutově, tak i v Brně. Například u Pirátů byli kondiční trenéři bývalí zápasníci a v Kometě jako kondiční trenér působí Miloš Peca, který je podle mě jeden z největších odborníků v Česku. O některých věcech, které se týkají kondičních tréninků, budeme se sportovním manažerem Vladimírem Kočarou hovořit a do budoucna bychom je chtěli v Přerově zavést.