Přerované proti Motoru vybojovali cenný bod, dlouho přitom sahali po třech

Č e s k é B u d ě j o v i c e – Po téměř třech letech se hokejistům Přerova podařilo v základní části druhé nejvyšší soutěže bodovat na půdě Českých Budějovic. V zápase 49. kola dlouho drželi jednobrankové vedení, které střelou ve dvojnásobné přesilovce zařídil Krisl. Pro urostlého zadáka šlo o premiérovou trefu v modrožlutém dresu. Tříbodovému zisku byli Zubři velmi blízko, Motor ale v poslední pětiminutovce srovnal. V prodloužení Hanáci nevyužili slibnou příležitost a bod navíc urvali Jihočeši.
49.kolo, středa 23.1.2019
HC Motor České Budějovice - HC ZUBR Přerov
2:1p
(0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Heřman (Pýcha, Pavlin), 64. Z. Doležal (Přikryl) – 22. Krisl (Černý, Navrátil). Rozhodčí: Doležal, Valenta – Pechánek, Bohuněk. Vyloučení: 4:7, navíc Pšurný (Přerov) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5306. Střely na branku: 33:18. Zblokované střely: 6:16. Vhazování: 31:23. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Kváča – Vydarený, Jandus, Pýcha, Svach, Prospal, Pavlin – Doktor, Šimánek, Babka – M. Novák, Gilbert, Přikryl – Heřman, Bradley, Z. Doležal – Beránek, Dančišin, P. Novák
Klimeš – Krisl, Černý, Pala, Zbořil, Malina, Novotný – T. Doležal, Pšurný, Navrátil – Sikora, Sýkora, M. Kratochvil – Goiš, Moučka, Tomi – Gago, Dvořák, Vachutka

Souboj na jihu Čech začal bojovně. Oba soupeři si však dávali pozor na zadní vrátka, a tak se mnoho gólových šancí neurodilo. Zprvu spíše šlo o lehčí střely, jako například z hole budějovického Martina Nováka. Na začátku 7. minuty se Zubrům naskytla přesilovka, výhodu jednoho muže v poli ovšem Přerované nezužitkovali. Výraznější šance přišla až v minutě desáté. S ní ale i pěkný zákrok Klimeše. Bradley najížděl k bráně, kde přiklepl puk na Babku a ten pohořel na betonu přerovského gólmana.

I díky přesilovce pak Budějovičtí získali na chvíli herní převahu, do skóre se ale nepromítla. Po střele Pavlina od modré čáry Klimeš velmi dobře zaúřadoval i při dorážce Gilberta. Úspěšná nebyla zakrátko ani druhá přesilovka Motoru, a když s prudkou střelou na druhé straně neskóroval Sikora, skončila první třetina bez branek.

Druhé dějství odstartovalo přesilovkou Zubrů, která se na 87 vteřin zdvojnásobila a Hanáci v ní slavili. Černý si nadvakrát vyměnil puk s Jiřím Krislem, jehož dělovka krásně trefila pravý horní růžek Kváčovy klece. Motor mohl vzápětí srovnat, při přečíslení Přikryla s Gilbertem však obránce Černý do puku vložil hůl a situaci uklidnil.

Ve 28. minutě bylo znovu rušno před Klimešem. Také Motor se totiž dostal do přesilovky pět na tři, kterou mohl rychle proměnit, jenže Gilbert u tyče trefil jen síť z boční strany. Přerov dřel, bojoval a s výborným brankářem v zádech držel soupeře na nule i v dalších minutách. Za obrovskou snahu poté málem přišla druhá gólová odměna. Vachutka totiž dobře napadal soupeřovu rozehrávku a dostal se do brejku. Při souboji tváří v tvář s Kváčou ale trefil pouze jeho levý beton.

Přesilovku si Motor zahrál také na začátku třetí třetiny, na jeho jednogólovém manku se však stále nic neměnilo. Na konci výhody mohlo dokonce být už výraznější, protože Dvořák s Doležalem pláchli do přečíslení, jenže druhý jmenovaný kotouč tečoval nad bránu. Od 46. minuty Zubři svého soka na chvíli zatlačili. Příležitost měl na holi Moučka, ale místo přihrávky na najetého Tomiho volil střelu, se kterou si Kváča poradil.

Přerov směřoval za plnohodnotnou výhrou, ale tři a půl minuty před koncem Motor dokázal srovnat. Pýcha vystřelil od modré čáry a Martin Heřman kotouč u levé tyče tečoval za Klimešova záda. Přesto ještě šance na vítězství v normální hrací době byly. A to na obou stranách. Nejprve Goiš nevyužil pádu jednoho z budějovických beků a po střele Babky v posledních vteřinách puk tancoval u brankové čáry.

Došlo tak na prodloužení, ve kterém měli Zubři na začátku velkou příležitost a poté byli aktivnější, ale konečný verdikt přišel z hole soupeře. Přikryl našel Zdeňka Doležala, na jehož střelu pod horní tyč Klimeš nestačil. Přerov na kolbišti Motoru dlouho vedl a předvedl bojovný výkon, ale bere pouze bod.

Václav Prospal (HC Motor České Budějovice): Věděli jsme, že to bude těžký duel. Přerov má nové trenéry, díky silným hráčům hraje agresivně. Bylo jasné, že nám to soupeř nedá zadarmo, takže jsem šťastný za dva body. Na rozdíl od nás hosté dokázali využít přesilovku pět na tři, brankář je držel po celé utkání, stejně jako ve všech předchozích vzájemných duelech. Mám radost, že jsme utkání dotáhli do prodloužení a dali rozdílový gól.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Dostat gól pár minut před koncem vždy zamrzí. Je třeba ale říct, že jsme první třetinu neodehráli vůbec dobře. Naopak tu třetí jsme nejvíce kontrolovali a dostali nešťastný gól. V prodloužení domácí dokázali dát rozhodující branku, takže je třeba jim pogratulovat.