ZÁPASY ONLINE ► JUNIOŘI: České Budějovice - Přerov 9:0

Fotit ženský hokej mě hodně baví, říká Jana Chytilová

Fotit ženský hokej mě hodně baví, říká Jana Chytilová
P ř e r o v - V posledních dnech brázdí ledy na přerovském a zlínském zimním stadionu hráčky reprezentačních celků nejlepších světových týmů. Obzvlášť hráčky Kanady vzbuzují respekt svými výbornými výkony. Svou skupinu, kterou hrají v Přerově s nimi prožívá také fotografka Jana Chytilová, původem ze Slovenska, která však žije již dlouhou dobu v Kanadě. S fotoaparáty ji můžeme často vidět na střídačkách družstev, na tribunách a také na dalších místech, ze kterých se dá nejlépe fotit. Že jde o kvalitní fotografku nemůže být pochyb, protože tato dáma fotí i zápasy zámořské NHL. Převážně v Ottawě u tamějších Senators. Profesionální fotografku jsme poprosili o rozhovor a ta bez váhání na jeho realizaci kývla.
První otázka nemohla směřovat jinam, než na její přesun ze Slovenska do daleké Kanady. Jak se vlastně Jana Chytilová do zámoří dostala? “Narodila jsem se v Liptovském Hrádku. Můj otec je Čech, ale moje máma je Slovenka. V roce 1969 jsme utíkali, zdá se mi, že přes Vídeň, ale byla jsem ještě malá. Z Vídně jsme pak šli do Kanady. Tam jsme pak bydleli celou dobu,“ vypráví.

Lidí, kteří dokáží spojit svůj koníček s hokejovým snem je však málo. Hokej ji velmi baví, což samozřejmě přiznává. “Ze začátku mě hrozně moc bavilo se na hokej koukat. Nestává se, že by hráči na ledě nic nedělali. Když jsem byla mladá, tak si pamatuji, že s celou rodinou jsme se dívali na mezinárodní zápasy a vždycky jsme fandili Československu“.

Později už nešlo jen o zápasy reprezentací, ale také o slavnou NHL. Cesta do ní ovšem byla hodně klikatá. “Táta fotil pracovně a hokej ho bavil stejně jako mě. Díky tomu jsem dostala chuť na focení i já. Nikdy jsem nestudovala žádnou školu, která by měla s focením něco společného. Jsem inženýrka a pracovala jsem v jedné obrovské firmě, ale ta bohužel zbankrotovala. Najít tehdy práci bylo hodně složité, ale řekla jsem si, že to zkusím a začnu vydělávat focením,“ povídá o svých začátcích.

K působení v NHL jí rozhodně nahrálo také to, že to na zápasy měla, co by kamenem dohodila. “Bydlela jsem nedaleko stadionu. Navíc jsem ještě dělala překladatelku, pomáhala jsem některým českým a slovenským hráčům s angličtinou. Mezi mnoha můžu jmenovat hráče jako Martin Havlát, Marián Hossa, Karel Rachůnek, který však nedávno tragicky zemřel, Stanislav Neckář a další. A když jsem se potom spojila s člověkem, který oficiálně fotil pro Senators, začali jsme pracovat dohromady. Fotíme teď spolu pro NHL a děláme i turnaje, jako je právě ten současný ve Zlíně a v Přerově,“ představuje krátce svoji aktuální činnost.

V České republice je Jana Chytilová teprve podruhé a spatříte ji na všech zápasech mistrovství světa žen do 18 let, které se hrají na přerovském ledě. “Fotila jsem už turnaj ve Švýcarsku a byla jsem oslovena, jestli přijedu i do Česka. Fotky dělám pro hokejovou Síň slávy a také pro IIHF. Vždycky jsem chtěla fotit ženský hokej, protože mě hodně baví,“ přiznává lámanou češtinou.

Jakou popularitu má ženský hokej v Kanadě? To byla jedna z dalších věcí, o které jsme se zajímali. “Je hodně velká. Lidé se tam mohou dívat jak na mužský, tak i na ženský hokej. Navíc i na zápasy žen tam chodí spousta lidí,“ říká Jana Chytilová. Výborné návštěvy mají nyní zápasy dívek také v Česku. Zejména v Přerově je kulisa vynikající a počet diváků na utkání Kanady s Finskem už přesáhl hranici dvou tisíc. “Je to tady hodně dobré. Mám ráda hlasité fandění a řekla bych, že atmosféra je zde o něco lepší, než v Kanadě. Švýcarští fanoušci zde mají zvon a domácí dokonce bubny, to v Kanadě nevidíme,“ pochvaluje si bouřlivé prostředí.

Jana Chytilová pro svou práci v Přerově využívá spoustu technické výbavy. Určitě jste si například všimli osmi výkonných blesků po obvodu celého stadionu. Fotoaparát má ale také přímo v brance, odkud pořizuje snímky skutečně zajímavých situací. Fotografie od Jany Chytilové si můžete prohlédnout na oficiálním webu Mezinárodní hokejové federace IIHF.